СНІД атакує Львів

 За минулий рік у Львівській області зі 120 тисяч людей, які пройшли тест на СНІД, близько тисячі отримали ВІЛ-позитивний результат. Уперше випадок ВІЛ-інфекції у Львівській області зареєстрували ще 1989 року. Сьогодні вірус прогресує та набуває нових масштабів. Лише за два квартали цього року в області виявлено 245 випадків ВІЛ-інфекції.

За минулий рік у Львівській області зі 120 тисяч людей, які пройшли тест на СНІД, близько тисячі отримали ВІЛ-позитивний результат

Уперше випадок ВІЛ-інфекції у Львівській області зареєстрували ще 1989 року. Сьогодні вірус прогресує та набуває нових масштабів. Лише за два квартали цього року в області виявлено 245 випадків ВІЛ-інфекції. Загалом же у Львівській області минулого року зареєстрували 479 нових хворих. При цьому варто зауважити, що вірус вражає найбільш працездатні верстви населення – репродуктивні вікові групи від 25 до 49 років.

Сумна статистика

Від першого зареєстрованого випадку захворювання і до початку цього року від СНІДу в області померло 258 осіб, зокрема п’ятеро дітей. Проте спостерігається великий відсоток летальних випадків і від інших захворювань, які вражали ослаблену імунну систему ВІЛ-інфікованих. Так, у понад половини хворих на ВІЛ/СНІД цього року причиною смерті став туберкульоз.
Нині загальний показник захворюваності в області становить 78,4 випадка на 100 тис. населення. Категорією із найбільшим ризиком інфікування досі залишаються споживачі ін’єкційних наркотиків. Але останніми роками спостерігається загальна тенденція до збільшення випадків інфікування ВІЛ статевим шляхом.
“Це свідчить про те, що вірус виходить у загальну популяцію. Адже починалась епідемія зі споживачів ін’єкційних наркотиків, і досить довго це була достатньо закрита група, де циркулював вірус. Сьогодні ж ми діагностуємо ВІЛ-інфекцію в людей, які ніколи не вживали наркотиків”, –
розповідає головний лікар Львівського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Мар’яна Служинська.

Центр СНІДу

Кожна людина, яка хоче перевірити свій організм на наявність ВІЛ-інфекції, може звернутися до Львівського обласного центру  профілактики та боротьби зі СНІДом. Тут пацієнти можуть абсолютно безкоштовно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію, отримати фахову психологічну консультацію та пройти курс лікування. Зараз під диспансерним наглядом перебуває 1846 ВІЛ-позитивних, в тому числі 459 осіб із розвиненою стадією ВІЛ-інфекції, тобто хворі на СНІД.
Ба більше, ЛОЦ СНІДу веде активну профілактику захворюваності серед населення області. У Львові традиційно відзначається День пам’яті загиблих від СНІДу – у третю неділю травня і День солідарності з ВІЛ-інфікованими – 1 грудня. Крім того, працівники центру активно співпрацюють з управлінням освіти, соціальними службами і беруть участь у різноманітних круглих столах, тренінгах та інших заходах.
“Ми займаємось вторинною профілактикою, діагностикою і лікуванням ВІЛ-інфекції, проте чудово розуміємо, наскільки важливою є власне первинна профілактика, тому до таких акцій долучаємось дуже активно”, – говорить головний лікар Центру.
Також у ЛОЦ СНІДу функціонує кабінет “Довіра”. Тут працюють лікар-інфекціоніст та психолог. Вони проводять дотестове консультування – мінімальний блок інформації про ВІЛ-інфекцію та умови здачі тесту. Після одержання результату кабінет надає два види допомоги.
“У випадку підтвердження наявності вірусу таке інформаційне консультування потрібне для підтримки пацієнта, адже дуже часто діагноз є несподіваним. Коли ж результат негативний, післятестове консультування несе більш профілактичне навантаження, знову ж обговорюються всі ризики інфікування вірусом імунодефіциту”, – каже Мар’яна Служинська. Допомога психолога все ж найбільш необхідна тим людям, які після тесту дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус, і такі консультації зазвичай не є одноразові.
ВІЛ-позитивні матері
Великий відсоток жінок серед загального числа ВІЛ-позитивних людей (36,8%) та зростання тенденції до поширення вірусу статевим шляхом призводить до збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.
Профілактика передачі ВІЛу від матері до дитини є одним із найсуперечливіших компонентів профілактичних заходів, які сьогодні існують. За словами Мар’яни Служинської, якщо жінка вчасно застосовує медикаментозну профілактику, правильно відбуваються пологи, породілля відмовляється від натурального вигодовування новонародженого, ймовірність народження дитини з ВІЛ-від’ємним статусом становить 90%.
За два квартали 2011 року стали на облік 41 інфікована вагітна. Упродовж шести місяців цього року в області було офіційно зареєстровано 39 дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів. Також у лютому 2011 року встановлено факт інфікування дитини внаслідок переливання крові. Це сталось у відділенні інтенсивної терапії недоношених дітей Львівської обласної клінічної лікарні. Кров була заготовлена від донора, в якого на момент здачі крові тривав період між зараженням та появою антитіл, який ще називають сероконверсійним.
Станом на 1 квітня 2011 року  на офіційному обліку в педіатра Центру СНІДу перебувало 225 дітей, з них 40 із підтвердженим ВІЛ-статусом. У решти, тобто 175 дітей, поки діагноз не уточнено.
Проблеми
та потреби

У 2008 році в ЛОЦ СНІДу

було завершено реконструкцію приміщення та почало функціонувати добре обладнане лабораторне відділення. “Звичайно, хочеться покращення матеріальної бази. У нашій лабораторії немає можливості визначати рівень CD4 клітин, тобто рівень лімфоцитів, які свідчать про стан імунної системи пацієнта. Ці дослідження ми проводимо в інших центрах СНІДу”, – зазначає Мар’яна Служинська. Поява спеціального обладнання оптимізувала б і пришвидшувала процес, проте працівники центру наразі пристосовуються до цієї ситуації і сподіваються, що все-таки отримають таке обладнання. 
Сьогодні часто  порушується питання щодо загрози переривання   пожиттєвої антиретровірусної терапії, адже  медичні препарати закуповуються централізовано, а тендери в Міністерстві охорони здоров’я досі не провели. “На сьогодні ми спланували свою діяльність так, що до кінця 2011 року немає загрози переривання терапії у нашому центрі. Ба більше, маємо можливість в невеликій кількості набирати пацієнтів”, – стверджує головний лікар ЛОЦ СНІДу Маряна Служинська.

 

 ДО ТЕМИ:

У регіоні епідемія ВІЛ/СНІДу поширена нерівномірно. Досі є адміністративні території, де показник поширеності  ВІЛ-інфекції перевищує середній по області більше ніж удвічі: Борислав, Червоноград, Стрий та Львів. Така ситуація складається через те, що це – міста-лідери регіону з ін’єкційного вживання наркотиків.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7989 / 1.61MB / SQL:{query_count}