Маніпуляції з Виборчим кодексом

Місцеві вибори мають відбутися вже через чотири місяці. А ми і досі не знаємо, за якими правилами

Цього тижня робоча група парламентського комітету питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування взялася за доопрацювання до другого читання змін до Виборчого кодексу. Одразу треба нагадати, що 4 червня нардепи підтримали у першому читанні законопроєкт №3485, ініційований низкою «слуг народу» на чолі з головою партії «Слуга народу», першим заступником голови парламентської фракції цієї політсили Олександром Корнієнком разом із співголовою депгрупи «Партії «За майбутнє» Тарасом Батенком (нещодавно оформленої як партія). Виборчий кодекс насправді потребує виправлення технічних неузгодженостей, однак зараз йдеться про інше – представники президентської парламентської фракції вирішили суттєво переписати Виборчий кодекс, зокрема, правила місцевих виборів, до яких залишається лише чотири місяці.
«Львівська Пошта» уже детально писала про «підводні камені», закладені у цьому законопроекті. Йдеться, зокрема, про зміну виборчої системи на місцевих виборах. Адже в чинній редакції Виборчого кодексу передбачено, що на парламентських виборах і виборах до обласних рад і рад міст, у яких понад 90 тисяч виборців має використовуватися пропорційна виборча системи із відкритими списками. Хоча і тут одразу наголосимо, що насправді із відкритими списками ця система має мало спільного. Можливість просування кандидатів вгору по партійному списку за цією системою є малоймовірною, адже кандидатові потрібно буде набрати голосів на 25% більше за виборчу квоту. А це означає, що абсолютній більшості випадків все зведеться до того, що склад обласних рад та рад міст (за чинною редакцією Виборчого кодексу це стосується рад міст у яких понад 90 тисяч виборців ) формуватиметься за списками партій, які подолають 5% бар’єр без якихось просувань кандидатів у партійних списках. І водночас тут потрібно розуміти, що поки власне 90 тисяч виборців у місті є тією межею, що розділяє мажоритарну та пропорційну виборчу систему на виборах до міських рад. Тобто можливість і неможливість балотування кандидатів-самовисуванців. А Корнієнко і Ко просувають розширення пропорційної системи до міст з-понад 15 тисячами виборців. Тобто, все більше залежності від партій і все менше можливостей для самовисування. Виправдання «слуг народу» тим, що потрібно «структурувати місцевий політичний ландшафт» виглядають просто смішно, адже президентська політсила досі так і не розвивала своїх партійних осередків на місцях. Більше того, у законопроекті №3485 передбачено, що за відсутності міської організації партії список кандидатів на вибори до міської ради зможе висувати обласна організація партії. Тож виглядає так, що «слуги народу» добиваються партизації місцевих виборів, але не мають намірів щось робити для розвитку місцевих партійних осередків. Все може звестися до жорсткого контролю партійців на місцях з боку обласного осередку.
Всі описані ймовірні зміни вигідні для впливу багатих партій на місцевому рівні, а також для торгівлі партійними брендами, що лише зашкодить місцевому самоврядуванню. Це шлях до того ж хаосу, до якого «слуги народу» довели на центральному рівні.
І виникає дуже просте питання: як можна виправдати зміни виборчих правил фактично в останній момент? Зазначимо, що до вже згаданої робочої групи з доопрацювання до другого читання законопроекту №3485 увійшли також експертні організації, й експерти заявлять про неприпустимість таких змін. Зокрема голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська наголосила на тому, що правова визначеність і міжнародні стандарти говорять, що виборчу систему, спосіб формування комісій, територіальну організацію раніше ніж за рік не змінюють. «На нашу думку, потрібно все залишити, як є. Все інше – це політична доцільність. Звичайно, Верховна Рада буде приймати політичне рішення, але якщо у нас експертне обговорення, то більшість колег пристане, що виборча система має бути відома завчасно. Логіка в цьому міжнародному стандарті така, що всі учасники, влада і опозиція, завчасно знають, яка буде виборча система і яким чином вона буде забезпечуватись. Тому з пропорційної на мажоритарку, з мажоритарки на пропорційну – це досить серйозна зміна вже в ході фактично політичного виборчого процесу, який стартував», – зазначила Ольга Айвазовська, повідомляє сайт Громадянської мережі ОПОРА.
Проти законопроекту №3485 виступила Асоціація міст Україна. В цій організації наголосили, що запровадження пропорційної системи виборів до рівня громад з кількістю виборців від 15 тис. і більше не відповідає принципу доступу до виборів незалежних кандидатів.
Що з цього усього вийде – поки не зрозуміло. Лише зазначимо, що нардепи подали до закононопроєкту №3485 майже чотири тисячі правок. Тому потрібно буде уважно стежити за тим, які правки підтримає профільний парламентський комітет і які правки зрештою пройдуть голосування у сесійному залі.
І загалом питань щодо місцевих виборів дуже багато, адже «слуги народу» ще продовжують свої ігри з реформою децентралізації та адміністративно-територіальним устроєм, про що також вже писала «Львівська Пошта». В інформпросторі також продовжуються дискусії щодо можливості перенесення місцевих виборів. Але тут треба зазначити, що це можна буде зробити лише або через зміни до Конституції, або через запровадження восени в Україні надзвичайного чи воєнного стану. При цьому, часу змінювати Основний закон для перенесення місцевих виборів немає. Тож залишається лише ймовірний сценарій із надзвичайним станом. У будь-якому випадку слідкуватимемо за розвитком подій. А поки лише нагадаємо, що представники «Слуги народу» вже неодноразово заявляли, що місцеві вибори не будуть перенесені і відбудуться 25 жовтня цього року…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7873 / 1.58MB / SQL:{query_count}