Куди йдемо?

Уряд затвердив план дій на наступний рік. Пріоритет – прискорити економічне зростання в країні завдяки приватизації державних підприємств і залученню інвестицій

фото: kmu.gov.ua
Вчора, 27 травня, Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних кроків на 2016 рік. Це на день пізніше, ніж обіцяв прем’єр-міністр 19 травня, коли відбулася презентація документа, що є основою нової програми Кабміну. План розробляли впродовж шести тижнів, а згодом мають запропонувати його на розгляд у парламенті.
План складається з 218 сторінок і, зі слів народного депутата Дмитра Добродомова, значно конкретніший, ніж програма колишнього прем’єра Арсенія Яценюка. “Програма горизонтально вибудувана і поділена на п’ять кроків: макроекономічна стабілізація, зростання економіки, перебудова державності, радикальна боротьба з корупцією і децентралізація”, – розповів представник Президента в уряді Лєшек Бальцерович, інформує Українська правда. 
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман не приховує, якою вважає свою основну мету на посаді – люди мають відчути, що їх життя змінюється: бізнесмени повинні отримати нові стимули, інвестори – додаткові гарантії, українці – пенсійну реформу, реформу митниці, держава – макроекономічну стабільність і безпеку, а державні підприємства мусять бути приватизовані. 
“Для нас дуже важливо, щоб ми забезпечили головне – зростання рівня і якості життя людей. Це можливо зробити тільки через економічне зростання. Економіка – є пріоритет, локомотив, який дозволить нам вирішити багато соціальних, інфраструктурних, інших проблем, зокрема і зміцнити нашу державність”, – сказав Гройсман, відкриваючи позачергове засідання уряду у п’ятницю. 
Напередодні, 25 травня, на засіданні Національної ради реформ Президент України Петро Порошенко зауважив, що урядовий план враховує положення Стратегії сталого розвитку “Україна-2020” і рішення Нацради реформ та, що важливо, регламентує створення антикорупційної інфраструктури, передбачає активізацію роботи Національного агентства запобігання корупції, впровадження електронних декларацій тощо. 
Кабмін планує розвивати підрозділи патрульної поліції і сервісних центрів МВС, реформувати Державну службу з надзвичайних ситуацій, ліквідувати Державну пенітенціарну службу та передати її функції і повноваження Мін’юсту. Щоправда, дедлайн для антикорупційної реформи розмитий – через 5 – 7 років рівень корупції має знизитися настільки, щоб більше не створювати ризиків для національної безпеки та сталого економічного розвитку, інформує Forbes.
Зі слів прем’єр-міністра, над планом спільно працювали міністри, експерти (зокрема Група радників з підтримки реформ, яку очолюють Лєшек Бальцерович та Іван Міклош), громадські організації, з-поміж яких Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, Європейська бізнес-асоціація, Американська торгова палата в Україні, Реанімаційний пакет реформ, “Нова Україна”, VoxUkraine, Спілка українських підприємців, Easy Business, Федерація профспілок України, інформують на офіційному сайті уряду. 
“Можливо, вперше, і я хочу наголосити на цьому, уряд створив документ, який є результатом у тому числі громадського обговорення і консультацій з експертним середовищем”, – тішиться глава уряду. Він обіцяє, що Кабмін створить спеціальну систему моніторингу за виконанням плану, а міністри будуть змушені регулярно звітувати про виконані завдання. Перший такий звіт з-за трибуни Гройсман планує на липень: “Цей звіт буде публічним. Я б просив, щоб міністри до цього були готові”, – зазначив він.
З політичного погляду, текст документа – план пріоритетів уряду – непогано вписується в інформаційний порядок денний, але з економічного поки залишається досить абстрактним і вимагає доопрацювання, повідомляє видання Forbes, посилаючись на думку економістів. Дехто з експертів сумнівається в тому, що його взагалі можна зреалізувати. Зокрема Тарас Березовець, директор комунікаційного агентства Berta Communications, каже, що документ подібний на звичайний політичний піар нових урядовців. “Треба розуміти, що ця програма не буде виконана навіть наполовину. Як правило, це лише красиві слова, покликані відтягнути час, наприклад, до отримання траншу Міжнародного валютного фонду”, – цитує DW. Березовець переконаний, що з часом можновладці пояснюватимуть невиконання урядового плану браком грошей чи протидією парламенту.
Більшою чи меншою мірою, та від Верховної Ради втілення плану все ж залежить, адже всі реформи потребують тісної та ефективної взаємодії з парламентом, наголосив Лєшек Бальцерович: “Необхідні реформи потребують нових законів. Важливо, щоб були реформовані процедури роботи і уряду, і парламенту”, – цитує реформатора офіційний сайт глави держави.
З тим, що виконанню плану загрожує неузгодженість дій Верховної Ради, погоджуються й автори документа. Павло Кухта, заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні, визнає, що успішність презентованого документа залежатиме від готовності Верховної Ради співпрацювати. “При складанні програми свідомо намагалися зробити акцент на тих заходах, які Кабінет Міністрів може зробити сам, власними указами та постановами, адже усім зрозуміла ситуація в парламенті, але все одно дуже багато залежить від парламенту”, – цитує експерта DW.
Попри те, Юлія Ковалів, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, переконана: “Чим цей план насправді відрізняється від багатьох програм, які до того презентували в уряді? Перш за все, усі завдання виставлені так, що вони є реалістичними для досягнення на наступні 10 – 12 місяців. Друге – вони не потребують додаткових бюджетних коштів”, – інформує Укрінформ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7680 / 1.59MB / SQL:{query_count}