Тарифи тиснуть на газ

З 1 травня вартість опалення та гарячої води зросте на 80%, бо подорожчає газ. Цього, зі слів урядовців, вимагає МВФ. Проте експерти запевняють: не МВФ – Україна сама зобов’язалася збільшувати тарифи

Сьогодні загальний тариф на газ становить 7 гривень 19 копійок за один кубометр газу. Пільговий тариф дорівнює 3 гривням 60 копійкам. Саме він зросте після чергової хвилі подорожчання, що відбудеться 1 травня, – пільгова вартість збільшиться до 5 гривень 50 копійок за кубометр газу. Це спричинить подорожчання опалення та гарячої води на 80%, адже тариф на газ зросте і для підприємств – з трьох гривень до 5 гривень 50 копійок, інформує Радіо Свобода. 
“А як це позначиться на самих українцях, буде залежати від того, чи зміниться система нарахування субсидій. Якщо вона зміниться в сторону збільшення нарахування, то для більшості тих, хто отримує субсидії, підвищення цін буде непомітним або незначним. Якщо система субсидій не зміниться, то все залежатиме від норм споживання газу і рівня його покриття субсидіями”, – прокоментував “Пошті” Андрій Новак, голова Комітету економістів України.
На чергове підвищення газових тарифів чекали ще першого квітня. Але 18 березня Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості в уряді Арсенія Яценюка, повідомляв, що це рішення переноситься. Так воно перелягло на плечі Кабінету Міністрів Володимира Гройсмана. Сам прем’єр вже дав чітко зрозуміти, що уникнути подорожчання газу – неможливо. 
“Низькі чи економічно необґрунтовані тарифи – це поле для жорсткої корупції. Це десятки-сотні мільярдів, які заробили різні люди на цих справах. Коли газ для однієї категорії коштує три тисячі, а для іншої – сім, то я вас хочу запевнити, що списують по три тисячі для населення, а продають нелегально по сім. Заробляють колосальні мільярди”, – зазначив прем’єр, інформує прес-служба уряду.

Політики також зазначають, що подорожчання тарифів на газ передбачене в плані взаємодії України та Міжнародного валютного фонду (МВФ), виконання якого повинно гарантувати, що наша країна й надалі отримуватиме грошову допомогу від агентства. 
“Насправді МФВ ніколи не вимагає від країни цін, тарифів, податків. Він вимагає одного – збалансованості державного бюджету: щоб бюджет був або бездефіцитним, або малодефіцитним (щоб дефіцит не перевищував гранично допустиму безпечну норму, якою вважають 3,5% ВВП країни). Але як цієї збалансованості досягає уряд, це вже справа самого уряду”, – розповів Андрій Новак.
У згаданому плані спів­праці визначили, що впродовж кількох років українські тарифи на газ мають дорівнювати 100% ринкової вартості імпортного палива. Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, вважає, що така умова є економічно необґрунтованою, бо українці споживають не імпортне, а видобуте в Україні паливо. “Напередодні свого призначення Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості, заявляв, що розгляне варіант зниження тарифів, що має думки, план, як це зробити”, – зазначив “Пошті” Юрій Корольчук, додавши, що тепер міністр погоджується з необхідністю збільшувати ціни.
Попри те, Володимир Гройсман запевняє: уряд, зокрема міністр соціальної політики Андрій Рева, шукають таке рішення, яке дасть змогу звести до мінімуму негативні наслідки подорожчання тарифів на газ.
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень:
– Потрібно почекати і зрозуміти, яким буде офіційне рішення уряду. Але важливо розуміти, що підвищувати тарифи ніхто не вимагає. Це зобов’язання України. Нам, на жаль, нав’язують думку про те, що це вимагає МВФ. Але такої вимоги немає. Україна сама взяла на себе ці зобов’язання. І тут треба розуміти, що підвищують ціни на газ, який видобувається в Україні, не імпортний. Таким чином, підвищення тарифу до імпортної ціни – це позиція, відірвана від реальності. Керівництво компанії “Укргазвидобування”, що постачає газ для українського населення, раніше заявляло, що їх влаштовує ціна 3 500 гривень , навіть не 3 600. Вище цієї позначки ціна для населення не мала би змісту. Це максимум. Тобто пільгова категорія платить 3 600 грн, що також є завищеною ціною. Відповідно до програми МВФ, ціну потрібно підвищити до 5 500 грн. Влада не переживає, бо це та сума, яку доведеться сплачувати в опалювальний період. Зараз він закінчився, а почнеться тільки в жовтні. Тобто, з травня по жовтень, якщо буде тепло, населення не буде переживати з приводу високої ціни на газ. Така маленька хитрість. Ціну 5 500 грн люди відчують тільки з жовтня, а точніше – з листопада та грудня, з кінця року. В уряді собі певно зважили всі за і проти та вирішили, що це потрібно робити. Виконуючи ці зобов’язання, ми як держава зможемо претендувати на те, щоб далі отримувати допомогу від МВФ, а це – важливо. Але наскільки об’єктивний тариф на газ та наскільки це справедливо? Населення, яке сплачує цю превисоку ціну, фактично зі своєї кишені фінансує субсидії та дотації, які надається іншим групам населення. Від Обленерго та Облгазу ці гроші переходять до “Укргазвидобування”.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Чергова хвиля підвищення цін на газ, яка планується, – це, звичайно, збільшення доходів для енергокомпаній, яке відбудеться за рахунок переважно державного бюджету України. Значення має не саме підвищення цін, а й чи буде мінятися при цьому система нарахування субсидій та об’ємів спожитого газу. Якщо й далі будуть підвищуватися ціни для всіх категорій осіб і не буде мінятися система нарахування субсидій, варто очікувати значного збільшення заявок на субсидії. Можна очікувати, що в результаті ще кілька мільйонів споживачів отримуватимуть субсидій. Все залежить від того, як держава себе поведе. Зі слів нового міністра енергетики і вугільної промисловості, з одного боку, підвищення цін неминуче, але, з іншого боку, потрібно буде шукати нові компенсатори. Це дає надію на те, що крім простого підвищення цін, зміниться ще й система нарахування субсидій, яка передбачатиме нові компенсатори для тих, хто цього потребує. Побутує така глобальна економічна помилка, яку нам завжди нав’язує влада: мовляв, усі негативні дії вимагає МВФ. На жаль, ця традиція триває і в новопризначеному уряді. Якщо український уряд не бачить, що “Нафтогаз Україна” – найбільша корупційна схема, покриває її дефіцит з державного бюджету, підвищуючи тарифи, то це не МВФ робить – це робить український уряд, один, другий і третій. Насправді МФВ вимагає лише одного – збалансованості держбюджету. Якщо український уряд вбачає досягнення цієї збалансованості лише шляхом підвищення тарифів і появою нових податків, тоді МВФ каже: хоча б це робіть, але нам треба, щоб у вас бюджет був із невеликим дефіцитом, бо інакше ми вам грошей не дамо. Ці хвилі подорожчань – це також і хвилі випробувань терплячості українського народу. Якщо ми й далі всім суспільством просто проковтнемо чергову хвилю, скоро, через кілька місяців, максимум – пару кварталів, можна чекати наступної хвилі підвищень. Тобто, якщо людей задовольняє, значить можна піднімати ціну далі. Це типова поведінка монополії – як економічної, так і політичної.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7659 / 1.62MB / SQL:{query_count}