Газове правосуддя

Стали відомі деталі стокгольмських процесів, ініційованих “Нафтогазом” і “Газпромом”

фото: ft.com
Попри всі очікування Києва, слухання за позовом “Нафтогазу” до “Газпрому” у Стокгольмському арбітражі розпочнуться не раніше 2016 року.
Нагадаємо, що загалом існує три позови, які стосуються нещодавніх російсько-українських енергетичних конфліктів. Після того, як на початку літа минулого року “Газпром” припинив постачання газу Україні, “Нафтогаз” подав до Стокгольмського арбітражу позов щодо зміни ціни на паливо. У ньому українська компанія вимагає ще й повернення всіх переплат, здійснених із 20 травня 2011 року (не менше 6 млрд доларів) і скасування в контракті положення, що забороняє реалізацію купленого газу за межами України.
У жовтні “Нафтогаз” подав до “Газпрому” другий позов щодо перегляду транзитного контракту. Одна з ключових вимог – виплата компенсації у розмірі 3,2 млрд доларів за недодані для транзиту обсяги газу і відсотки на цю суму, що сумарно сягатиме близько 6,2 млрд. Крім цього, українська компанія домагається зміни контракту на транзит палива. Таким чином загальна сума відшкодування, яку намагається отримати українська компанія в російського монополіста, перевищує 12 млрд.
“Газпром” постачатиме газ лише до кінця березня, відтак навесні питання про справедливу ціну, транзит і законність реверсу з Європи постануть знову
Цікаво, що в самому “Газпромі” нещодавно заявили: вже з 2019-го постачатимуть паливо у Європу, обходячи Україну. “Враховуючи прийняте рішення про зміну напрямку постачань, у європейських партнерів залишилося не так багато часу на прийняття рішення”, – попередив голова ради директорів російського монополіста Віктор Зубков. До речі, “Газпром” також звернувся до Стокгольмського арбітражу: компанія вимагає стягнути з українських партнерів борг за наданий природний газ і відсотки на загальну суму 4,5 млрд доларів
Українські урядовці сподівалися, що перші рішення в цих справах з’являться вже в середині поточного року, тим паче, що це суттєво полегшило б переговори з Росією щодо закупівлі газу на літній період. Чинні домовленості передбачають, що “Газпром” постачатиме газ лише до кінця березня, відтак навесні питання про справедливу ціну, транзит і законність реверсу з Європи постануть знову.
У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України сподіваються й далі зменшувати обсяги імпорту російського газу, що може стати ще одним проблемним моментом під час переговорів із Росією – “Газпром” неохоче відмовляється зменшувати прописані в контрактах обсяги закупівлі палива. 
Зрештою, там кажуть, що Україна може взяти й менше, однак платити повинна навіть за недобір. У жовтні сторони домовилися тимчасово не зважати на положення “бери або плати”, але знову ж таки – це лише до кінця березня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7513 / 1.55MB / SQL:{query_count}