Недофінансоване телебачення

Через дії уряду під загрозою закриття опинилися “Перший національний” та “Euronews Україна”

Через дії уряду під загрозою закриття опинилися “Перший національний” та “Euronews Україна”

Телеканали, які безпосередньо стосуються державного бюджету, почало не на жарт лихоманити. Вперше за роки незалежності під загрозою закриття опинився “динозавр” українського медіапростору –  “Перший національний” телеканал України. Причина смішна й, водночас, трагічна – Мінфін списав власні борги на телеканал і зобов’язав його якомога швидше повернути гроші. Ситуація з іншим каналом, за який мала платити українська влада, – провідним європейським цілодобовим інформаційним телеканалом Euronews – загрожує Україні міжнародним скандалом. 

Свій до свого по своє

Про загрози, які виникли перед національною телерадіокомпанією України, повідомила профспілка НТКУ. Працівники компанії вважають, що НТКУ опинилася на межі банкрутства. Зокрема, як стало відомо профспілці, Міністерство фінансів подало  позов на НТКУ і вимагає від державного телеканалу сплатити 25 мільйонів гривень. Гроші мали б піти на сплату кредиту, який отримала телекомпанія ще 1996 року з державного бюджету в межах співпраці Японії та України.

За інформацією “Телекритики”, кредит  на суму 13,5 мільйонів доларів взяли у 1996 році. Він виділявся на закупівлю технічного обладнання, яке зараз вже є застарілим. Як зазначає генеральний директор телекомпанії Єгор Бенкендорф, відповідно до домовленостей, частину так званого “японського кредиту” мала сплатити НТКУ за рахунок власних коштів, а частину – Міністерство фінансів в рамках держфінансування.  

Зокрема Єгор Бенкендорф розповів у коментарі “Телекритиці”, що НТКУ свою частку потрохи сплачувала. Непорозуміння нібито виникли з іншою частиною кредиту, який мала відшкодувати держава: “Формально план сплачення мав виглядати так: Мінфін виділяє НТКУ необхідну суму з державного бюджету і вказує, на що саме повинні використати ці кошти, а НТКУ після фактичного отримання цієї суми повертає її назад у державний бюджет. Така схема повернення була спочатку визначена у відповідному розпорядженні Кабінету Міністрів України. Замість цього, в результаті непорозуміння, держава через суд фактично повісила другу частину кредиту знову ж на НТКУ, додавши до цієї суми пеню, і вимагає повернення коштів вже найближчим часом”, – сказав гендиректор.

Зараз Мінфін намагається стягнути із телекомпанії 23 мільйони гривень, тимчасом у компанії заявляють, що таких коштів немає. Якщо ж відбудеться примусове стягнення, то робота НТКУ просто зупиниться. Зараз дирекція компанії сподівається, що проблему вдасться вирішити, зважаючи на багаторічну плідну співпрацю з урядом, проте у самому Мінфіні жодних заяв із приводу цього зроблено не було…

Забуті ліонські журналісти 

Інша ситуація, яка теж сколихнула інформаційний простір України та стурбувала Європу, стосується одного із найвпливовіших телеканалів старого світу –  Euronews. Точніше, його української редакції. Згідно з угодою між НТКУ та Euronews, Україна має щорічно здійснювати два платежі: членський внесок та ліцензійний платіж.

“Ліцензійні гроші використовуються, зокрема, на оплату вартості роботи української редакції в Ліоні, створення контенту та трансляції супутникового каналу. Минулого року Україна сплатила гроші, однак цього року необхідні кошти не були передбачені бюджетом, і борг може перейти на 2013 рік” , – повідомляє думку високопоставленого співрозмовника в уряді “Комерсант-Україна”.

Як результат, заборгованість каналу становить 30,5 мільйон гривень, проте в середу на засіданні Кабміну схвалили лише суму в 112 тисяч євро для оплати членського внеску. Другу частину платежу в розмірі близько 20 мільйонів гривень сплатили, ще 30,5 мільйонів гривень необхідно сплатити до кінця року. Якщо цього не станеться, то цілком можливо, що журналісти, які працюють на українську службу в Ліоні, залишаться без зарплатні, а життя самої україномовної версії каналу може різко обірватися.

 Водночас голова координаційної ради українського Euronews Валід Арфуш категорично спростовує інформацію про заборгованості, запевняючи, що кошти просто затримуються.

А фінансувати діяльність Euronews має саме НТКУ, стан якої сьогодні також критичний. Для забезпечення роботи української служби щорічно необхідно 50 мільйонів гривень. Теперішні борги сягають 30 мільйонів. Проте, як зазначалося, навіть 23 мільйони, які має віддати сама НТКУ, є смертельними для компанії.

Ситуацію мав би змінити уряд, який і виділяє кошти НТКУ, а та вже далі перераховує їх, залежно від чинних угод та потреб. Проте за умов, коли один із елементів уряду – Мінфін – вимагає гроші в НТКУ, малоймовірною видається ситуація, за якої той таки Мінфін віддаватиме гроші НТКУ, аби їх потім забрати.  

 
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7610 / 1.58MB / SQL:{query_count}