Втрачаємо привабливість

Іноземні компанії не хочуть вести бізнес в Україні 

Іноземні компанії не хочуть вести бізнес в Україні 

Іноземні інвестиції залучаються в українську економіку все повільніше й повільніше. Внаслідок корумпованості, бюрократизації, олігархізації українського економічного простору та на фоні втрати демократичних свобод іноземні аналітики прогнозують Україні місце на задвірках світової фінансової системи. Водночас очільник уряду Микола Азаров розповідає у Європі про позитивну інвестиційну динаміку і покращення загального фінансового клімату. 

Втрата довіри

Порівняно із аналогічним періодом 2011 року приріст прямих іноземних інвестицій в Україну з початку цього року зменшився майже на третину. Такі дані наводить сам Держкомстат. Водночас у третьому кварталі інвестиції збільшилися всього на 240 млн дол., а це у п’ять разів менше, ніж за той самий період минулого року (1,26 млрд дол.). Понад те, це один із найгірших показників за останні роки.

Зважаючи ж на численні проблеми, з якими відбулися українські вибори, найближчим часом можна очікувати лише погіршення ситуації. Все свідчить про те, що Україна втрачає довіру іноземних інвесторів. Анонсовані урядом реформи не дали бажаного результату й загалом так і не змогли повноцінно втілитися в життя. 

“Хіба Україна – хороша зона, щоб вкладати кошти? Необхідні правильні рішення правильного уряду. Не довіряють люди цій владі! А якщо внутрішні інвестори не вірять цій владі, якщо ми з вами не віримо, то хто за кордоном повірить у це? Ніхто!” – зазначив у коментарі Радіо Свобода народний депутат України Сергій Терьохін.

Окрім цього, на думку опозиціонера, Україна втрачає інвестиційну привабливість ще й через фінансову політику Кабінету Міністрів, який накопичує борги, а тому не може забезпечити необхідної стабільності у банківському секторі. 

Україна стає все менш привабливою. Європейська бізнес асоціація повідомляє про те, що зменшення інвестиційної привабливості нашої країни відбувається вже третій квартал поспіль. Оскільки рейтинг складається на основі опитування представників різних компаній, які мають відношення до української економіки, його суб’єктивність мінімізується. 

Зокрема, у повідомленні європейських аналітиків йдеться про те, що інвестори відзначають низку негативних тенденцій, які сьогодні спостерігаються в економіці України. На перше місце аналітики ставлять навіть не економічні чинники, а насамперед несприятливу політичну ситуацію. Окрім цього, негативним також є складна податкова система та запровадження нового податкового кодексу. Спостерігається і посилення тиску з боку державних органів, які часто переходять межі у регулюванні ринку, не надаючи потрібних свобод для ведення бізнесу.

Незважаючи на відверто тривожні тенденції, представники української влади переконують, що в усьому винна світова економіка загалом, а не наявність проблем в Україні. Так, член парламентського комітету з питань фінансів, депутат-регіонал Юрій Полунеєв у коментарі Радіо Свобода запевнив, що причиною такої ситуації є три фактори: “Перший – погіршення фінансового та економічного стану у світі. Потенційні інвестори відчувають на собі наслідки кризи. Крім того, інвестори розцінюють нинішню політичну ситуацію в Україні як посилення політичних ризиків. Цьому сприяють також різкі оцінки того, як відбувалися вибори. Є і досить різні оцінки таких реформ, зокрема, як Податковий кодекс, зміна системи адміністрування податків”.

Далі в своєму баченні економічних процесів у країні просунувся прем’єр-міністр України Микола Азаров, який в інтерв’ю французькому виданню Les Echos розповів про стрімке зростання іноземних інвестицій в Українувдвічі…

Погана земля

Мікроклімат України залишає бажати кращого: теперішні дії уряду фактично створили монопольний саркофаг над найбільш вартісними для іноземного бізнесу проектами. Єдина реальна можливість для іноземного підприємця вести в Україні бізнес – почати все з нуля. Великі підприємства іноземні інвестори та бізнесмени не мають можливості отримати у користування чи власність. Це могло б бути позитивом чи навіть економічним націоналізмом, якби не один простий факт: усі знають, кому насправді йдуть великі українські підприємства. Невеличка й тісна група олігархів витісняє інших, обпалюючи родючу землю навколо себе.

Як результат, Україна – в другому ешелоні списку країн за рівнем сприяння бізнесу. Такий рейтинг оприлюднив впливовий економічний журнал “Forbes”.  Україна посіла 104 місце зі 141. Країни у рейтингу оцінювалися за 11 критеріями. Зокрема, розглядалися майнові права, інновації, податки, технології, корупція, свобода (особиста, свобода торгівлі та грошова), бюрократія, захист прав інвесторів і продуктивність фондового ринку. Найкращими у рейтингу визнано Нову Зеландію, Данію та Гонконг.

Характерно, що інші країни пострадянського простору, які прямують демократичнішим шляхом, значно попереду України. Естонія посіла 22-ге місце. Далі – Литва (35), Латвія (40), Грузія (50), Казахстан (70), Азербайджан (73), Вірменія (77), Молдова (92). Гіршими, ніж Україна, виявилися типові напіввільні країни – Росія (105), Таджикистан (111), Киргизстан (124). Висновки робіть самі… 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8131 / 1.59MB / SQL:{query_count}