Глевкий млинець від уряду

Україна й надалі вивозитиме пшеницю за кордон

Україна й надалі вивозитиме пшеницю за кордон

Хліб в Україні невдовзі подорожчає. Ціна зросте не катастрофічно, проте сам факт її збільшення в один із найурожайніших для України років викликає стурбованість. Тривожить і те що державні резерви пшениці потроху порожніють, а уряд різко змінює своє рішення та погоджується й надалі вивозити пшеницю з території нашої країни. 

Цей рік є досить урожайним для української  пшениці. Аграрії зібрали 25,2 млн тонн ранніх зернових тільки станом на вересень. Урожай пшениці перевершив будь-які очікування, про що заявляли аналітики. 

Така тенденція співпадала зі словами президента Януковича, який обіцяв найурожайніший рік в історії. Турбуючись про внутрішній ринок України, Мінагропрод і зернотрейдери підписали меморандум, яким було встановлено, що експорт зерна з України у 2012-2013 роках не перевищить 4 млн тонн пшениці, проте вигода від експорту та порожній бюджет відіграли свою роль: у жовтні Микола Присяжнюк висловив припущення, що експорт пшениці збільшиться до 5 млн тонн. 

Здавалось би, Міністерство аграрної політики вчасно зупинилося, і його очільник Микола Присяжнюк заявив про повну заборону експорту пшениці з України з 15 листопада 2012 року. “Буде постанова Кабміну про це. Ми не граємо в ігри, у нас просто немає іншого виходу”, – заявив Присяжнюк. 

Дії офіційного Києва призвели до тривожних тенденцій на світовому ринку пшениці. Вже наступного дня після заяви ціни на зернову культуру на світових ринках почали активно зростали. Реакція представників світового співтовариства не забарилася. Єврокомісар з питань сільського господарства Дачіан Чолош закликав Україну утриматися від заборони експорту зерна. 

“Ми із стурбованістю сприйняли заяву Міністерства сільського господарства України про наміри заборонити експорт зерна і звертаємося до керівництва країни з проханням утриматися від ухвалення такого рішення, оскільки це може призвести до зростання цін на зерно у світі та негативно позначитися, насамперед, на бідних країнах”, – зазначено в заяві Дачіана Чолоша.

Водночас із перипетіями на міжнародних ринках пшениці в Україні почав поширюватися інший тривожний прогноз: ціна на хліб одного із основних світових постачальників пшениці на внутрішньому ринку невдовзі зросте. Першим стурбованість викликав “Київхліб”, який почав погоджувати нові ціни на різні найменування хлібопродуктів. Експерти заявляли, що ціна на хліб в Україні утримується штучно до виборів, адже на 20 % піднялася вартість зерна. Збільшенню вартості сприяють також зростання витрат на електроенергію, паливо, зарплатню працівникам. Якщо все це з’єднати, то буханець за ринковою ціною мав би коштувати 8 гривень, переконані експерти.

Голова ради об’єднання підприємств хлібопекарської промисловості “Укрхлібпром” Олександр Васильченко заявляє, що ціна на хліб збільшиться на 50-60 копійок. За його словами, ціни піднімати просто необхідно, проте Васильченко в інтерв’ю виданню Forbes також зазначив, що завдяки ембарго на експорт пшениці за кордон уряд домігся б стабілізації ціни у майбутньому.

Але майбутнє не було взято до уваги: уряд піддався спокусі й надалі забезпечувати світ пшеницею. Про це журналістам повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Іван Бісюк.

“Постанову ніхто не готував, розмови про це не було, йшлося тільки про те, що, якщо у нас буде критичний дефіцит із продовольчим зерном, ми будемо вживати відповідні заходи”, – заявив Бісюк. При цьому він відзначив, що на сьогодні в Україні критичного стану з продовольчим зерном немає. 

Чи й надалі збільшуватиметься ціна на борошно у країні, яка постачає за кодон 5 млн тонн пшениці? Чи вивозитиме ця країна за свої межі продовольство, яке закінчується? Питання залишаються відкритими. Відповідь на них дасть періодичність зміни цінників на хлібобулочних виробах. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8329 / 1.57MB / SQL:{query_count}