Україна загрожує світовому порядку

Лідери СОТ налякані українським протекціонізмом

Лідери СОТ налякані українським протекціонізмом

Дії української влади є шкідливими вже не тільки для України. Безпрецедентність постанов, відсутність діалогу, безапеляційність у прийнятті рішень тепер не лише дратують Європу і Західну цивілізацію, а й можуть серйозно похитнути принципи, на яких ґрунтується чинний світопорядок. Про це заявляють самі світові лідери. Уряд Азарова, традиційно говорить про свої права й не згадує про обов’язки, які країна взяла на себе перед світовим співтовариством.

Секретний документ, що приголомшив світ

Минулого місяця українська влада відправила всім членам Світової організації торгівлі документ під грифом “секретно”, який шокував лідерів країн-членів своєю безпрецедентністю. У ньому йшлося про намір змінити тарифи на граничні рівні сотень товарів, які раніше були узгоджені із СОТ. Лідери країн-членів Світової організації торгівлі відразу запідозрили Україну у тому, що та може скористатися лазівкою у Генеральній угоді про тарифи і торгівлю, щоб обійти бар’єр проти протекціонізму.

Європейські лідери не помилялися. Українська влада вичікувала довго й плани виважувала поступово. За умовами СОТ новий член організації не має права піднімати тарифи перших три роки. Мовчки і без апеляцій влада у Києві цей термін витримала, проте тільки він закінчився, розпочалася ціла інформаційна й політична кампанія. Українська влада вирішила не тільки виразити свою позицію, а й замахнутися на сам принцип економічної політики СОТ – на Дохійську угоду, яка засвідчує взаємну лібералізацію ринків членів організації. Так, на початку жовтня урядовий уповноважений з питань євроінтеграції Валерій П’ятницький заявляв:  “Зараз чомусь ніхто не говорить, що різниця у митах членів СОТ є протекціонізмом. Замість цього нам дуже добре розповідали про Дохійські домовленості тощо. Україна відкрила ринки. А потім Дохійський процес зупинився. Так тоді, можливо, треба переглянути формат самої Дохійської угоди…”, – відверто заявив урядовий уповноважений.

Ця думка пролунала синхронно із заявою міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка в ефірі одного з українських телеканалів. Вже тоді він пояснив, що ініціатива про перегляд митних зборів зумовлена змістом угоди про членство України в СОТ. “Рівень митного захисту українського ринку виявився трохи нижчим, ніж в абсолютної більшості наших торгових партнерів”, – зазначив тоді Порошенко.

Врешті до країн СОТ було відправлено документ, в якому інформувалося про намір підвищити імпортні мита на 371 товарну лінію. За деякою інформацією в переліку продуктів, на які повинно зрости мито, автомобілі, вантажні автомобілі, сільськогосподарська техніка, м’ясо, квіти, фрукти, овочі, пральні машини і навіть шприци.

Усі проти України

Від моменту, коли країни-члени СОТ отримали тривожний сигнал від України, минув майже місяць, проте співтовариство так і не спромоглося дати консолідовану відповідь офіційному Києву. Лунала поодинока критика, проте не було необхідної аргументаційної бази, не розкривалася причина справжніх страхів СОТ. Ці страхи члени організації, оголосили на цьоготижневому засіданні Комітету Організації. Так, за інформацією агентства Reuters, світові лідери зазначили, що наміри України можуть підірвати світову торговельну систему.

З 58 країн, присутніх на засіданні, ніхто не підтримав офіційний Київ у його прагненнях. Зокрема дозу лютої критики на свою адресу український уряд отримав від США, країн ЄС, Китаю, Аргентини та Еквадору. “Пропоновані Україною дії матимуть серйозні системні наслідки і Сполучені Штати, як і інші країни, стурбовані прецедентом, який може виникнути”, – заявив на нараді офіційний представник США з питань торгівлі. 

Проте відповіді члени СОТ так і не дали. Вони закликали Україну відмовитися від намірів і зажадали додаткових фактів і пояснень, заявивши, що країна не надала інформації в обсязі, достатньому для підготовки відповіді. Українська сторона всі зауваження своїх торговельних партнерів відкидає. Так, головний український переговірник з питань зовнішньої торгівлі Валерій П’ятницький заявив, що крок повністю відповідає духу і букві правил СОТ, чим тільки підтвердив побоювання співтовариства, що українська сторона може почати використовувати прогалини у правилах СОТ для власних інтересів.

Норми та шанси

Загалом кожен із 157 членів СОТ має право підвищити або знизити тарифи в межах узгоджених граничних рівнів, згідно із 28 статтею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі. Проте Україна в цьому контексті зайшла надто далеко. Адже з 1995 року 28 стаття застосовувалася всього 30 разів і не більше ніж на 10 груп товарів одночасно. Піднімаючи тарифи за одними статтями Україна змушена буде знижувати мито за іншими, але, зважаючи на те, що у нас понад 11 тис. тарифних ліній статті для заміни буде знайти не так важко. Країнам СОТ залишається близько 60 днів для того, щоб дати Україні відповідь. Якщо переговори не принесуть успіху, Україна зможе просто підняти тарифи в односторонньому порядку, залишивши для торгових партнерів право підвищити свої власні тарифи.

Власне в цьому і криється основ­на суть острахів партнерів України, адже такий крок може спровокувати відповідь не лише великих країн, а перш за все тих членів СОТ, які незадоволені умовами свого членства, що викличе нову хвилю протекціонізму, якого так боїться СОТ. Хвиля протекціонізму поставить під загрозу саму СОТ. Відповідно послаблення організації веде до краху перш за все великих країн із великими економіками. Проте чи виграють від цього менші економіки? Навряд. Україна таки почала загрожувати світу, для якого цивілізована торгівля є тим, що утримує його підвалини. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8178 / 1.6MB / SQL:{query_count}