Володарі часу

в українців украли годину. Тепер робочий день та навчання у школах розпочинатимуться за темряви

В українців украли годину. Тепер робочий день та навчання у школах розпочинатимуться за темряви

Cлід за Росією та Білоруссю Україна вирішила відмовитися від переходу на зимовий час. Відтак тепер більше ніколи ми не будемо переводити стрілки годинників. Так, за постанову “Про зміну порядку обчислення часу на території України”, яку у ВРУ зареєстрував депутат-регіонал Олег Надоша,

проголосували 266 нардепів. Таким чином на території України з 27 березня 2011-го встановлюється час другого часового пояса із додаванням однієї години. Досі перехід на літній час здійснювався в останню неділю березня, на зимовий – в останню неділю жовтня.

Українці менше втомлюватимуться… 

За словами Олега Надоші, щорічне переведення годинників на зимовий та літній час спричиняє так званий часовий стрес і негативно впливає на психологічний та фізичний стан людини, а це – більші витрати, ніж незначна економія електроенергії. “Люди добре відчувають зміну біоритмів у природі. У періоди переведення годинників – навесні та восени – кількість звернень до лікарів зазвичай зростає. Зміну біоритмів хворі відчувають набагато більше, ніж здорові, у них спостерігаються патологічні реакції. Переведення годинника для одних – це загострення хвороби, а для інших – просто дискомфорт.

 У такі перехідні періоди багато людей скаржиться на погане самопочуття, адже навіть незначне зміщення часу – це пряме і грубе порушення біологічного годинника. Як наслідок – підвищена чутливість та емоційність, утомлюваність, порушення сну та загострення хронічних захворювань”, – певен парламентар. Обранець наголошує, що деякі країни світу вже відмовилися від переведення годинників на зимовий та літній час.

… але більше працюватимуть за темряви

За словами професора Геннадія Апанасенка, завідувача кафедри Національної медакадемії післядипломної освіти, тепер українці будуть змушені більше часу працювати й учитися у темний час доби. “Людині потрібне світло. Якщо робочий день починатиметься у темряві, це негативно позначатиметься на працездатності людини, функціях її організму, знижуватиме його тонус”, –  сказав лікар, інформує tochka.net. “Учні, які навчатимуться у першу зміну, змушені будуть іти до школи й починати заняття також у темряві. Вони більше вередуватимуть, стануть дратівливішими, але тільки в перші одну-дві години після світанку”, – зазначає професор. 

Електроенергію зекономити таки не вдасться

Інститут загальної енергетики Національної академії наук України вважає незначною перевитрату електроенергії у разі скасування переходу на зимовий час. Про це повідомив завідувач відділу ефективності енерговикористання й оптимізації енергоспоживання Інституту загальної енергетики Віктор Білодід. “Економія від переходу на зимовий/літній час 1 млрд кВт-годину при споживанні майже 190 млрд кВт-годину електроенергії на рік незначна. Це дорівнює статистичній похибці, тому особливої економії країна не відчуває”, – сказав він. Експерт повністю підтримав скасування переходу на зимовий час, зазначивши, що це стабілізує роботу певних установ і дозволить уникнути збоїв у робочих графіках підприємств.

За словами директора економічних програм Центру ім. Разумкова Василя Юрчишина, Україна, яка все ще не навчилася берегти електроенергію, економії не відчує. 

 
 
КОМЕНТАРІ
Любов Янків-Вітковська,кандидат фізико-математичних наук, докторант НУ "Львівська політехніка". Зеновія Боднар,лікар-психіатр:
Зеновія Боднар,лікар-психіатр:
- Першим ідею літнього часу запропонував Бенджамін Франклін, присвятивши їй окрему публікацію (1784 р.). Запровадження літнього часу зумовлено традицією значно зміщувати час сну відносно темного часу доби: людина прокидається зазвичай на початку світлового дня або невдовзі перед світанком, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить сонце. Посунувши влітку час людської активності на годину назад, отримуємо додаткове світло (а отже, економію електроенергії) ввечері, але не втрачаємо нічого вранці. Взимку такий ефект не спостерігаємо, бо тоді сонце сходить пізніше за звичний час пробудження людей, і те, що зекономимо ввечері, втратимо вранці. Але можна взимку залишити літній час просто для того, щоб не переводити годинник постійно, але тоді виникає недолік: узимку треба прокидатися задовго до сходу сонця, що вважається шкідливим для організму. До того ж зараз освітлення не становить вагомої частки у структурі витрат електроенергії, особливо після широкого запровадження енергоощадних ламп; суттєвіше впливають всілякі електроприлади, використання яких не залежить від сонячного світла. Тому, на мою думку, треба більше довірятися природі.  І скасування переходу на літній і зимовий час є слушною пропозицією.
- Позитивно ставлюся до того, що Україна скасувала перехід на зимовий час. Ця зміна часу негативно відбивається на здоров'ї людини, бо організм звикає працювати в одному ритмі. А від часового переходу у людини збивалися ритми дня і ночі, вона швидше втомлювалася, бо організм вже налаштований на відпочинок, а потрібно ще додаткову годину працювати. Ввечері відбувалося порушення сну, було важче заснути і, відповідно, зранку важче вставати.
КОМЕНТАР
Степан Рудий,начальник відділу повірки та державної метрологічної атестації засобів вимірювання техніки "Львівстандартметрології":
- На мою думку, якщо ми прагнемо йти до Європи, то повинні до цієї ж Європи і пристосовуватися. Багато країн якщо не відмовилися вже, то потрохи починають відмовлятися від переходів на літній чи зимовий час. Розмови про те, що людина довго не може пристосуватися до зміни часу - неправда. Якщо певний збій усе ж є, то він незначний. Із технічної точки зору, для відділу, який займається повіркою приладів і контролем годинників і секундомірів, перехід чи неперехід на зимовий час ніякого значення не має, навіть незважаючи на те, що у нас найточніші прилади вимірювання часу на Заході України.


 

ДОВІДКА

У 2011 р. 81 країна використовує в тому чи іншому варіанті літній час (із них у 9 країнах він застосовується не у всіх регіонах), і 160 країн не використовують. У північній півкулі літній час використовується частково в США, Канаді, Мексиці (крім кількох штатів і провінцій), повністю в усіх країнах Європи, крім Білорусі, Ісландії та Росії, а також у Марокко, Туреччині, Ірані, Вірменії, Азербайджані, країнах Близького Сходу. У південній півкулі літній час використовують деякі штати Австралії, Нова Зеландія, Парагвай, Уругвай, Бразилія, Чилі, Намібія. Відмовилися від введення літнього часу Японія, Китай, Індія, Сінгапур, а також республіки колишнього СРСР: Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан, Грузія, Казахстан, Киргизія. При цьому Грузія, Туркменістан, Киргизія і більша частина Казахстану та Узбекистану зберегли “декретний час”. Росія відмовилася від переведення стрілок із осені 2011 р. За прикладом Росії пішла Білорусь. Тепер московський час, як і раніше, буде випереджати київський на годину, а  середньоєвропейський час, за яким живе більшість країн Європи, взимку стане відставати від нашого на дві години, а влітку на годину.

 

 

ДО ТЕМИ

“Сюрприз” для уболівальників

 Крок ВРУ шокував футбольних уболівальників. Якщо закон буде підписаний, у листопаді доведеться стежити за іграми найсильніших українських клубів у єврокубках вже опівночі. “Шахтар”, наприклад, у листопаді матчі Ліги чемпіонів починатиме о 22.45 за українським часом, тоді як початок ігор за центральноєвропейським, який буде переведено звично на годину назад, залишиться таким самим – 20.45. А ось починати ігри “Металіст” – “Мальме” і “Ворскла” – “Копенгаген”, призначені на 3 листопада, доведеться о 23.05 за київським часом. Таким чином, зустрічі в Україні починатимуться одного дня, а закінчуватимуться наступного – о 0.30.  Уже нині донецький “Шахтар” може ініціювати перенесення початку матчів Ліги чемпіонів через відмову від переходу на зимовий час в Україні. Про це заявив генсекретар ФК “Шахтар” Олександр Черкасов.  “Наразі рано про це говорити, тому що закон ще не набув чинності, – заявив Олександр Черкасов. – Якщо це відбудеться, звичайно, ми будемо звертатися в УЄФА, щоб ми, як і в Росії, могли починати матчі раніше – для зручності наших уболівальників”. У той же час представники “Металіста” особливої проблеми в цьому питанні не бачать. “У нас вищий законодавчий орган – ВРУ. Ми люди законослухняні і будемо підкорятися правилам, тобто грати у відведений регламентом час. Ми не ініціюватимемо перенесення матчів на інший час, – повідомив у коментарі Gazeta.ua президент “Металіста” Олександр Ярославський. – Функціонери УЄФА – люди не дурні і, напевно, розуміють стан футболістів у такий час доби. Те саме стосується і міської влади, адже вболівальникам після матчу треба буде якось добиратися додому. Сподіватимемося, що все буде зроблено так, щоб ні гравці, ні вболівальники не відчували дискомфорту”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8156 / 1.66MB / SQL:{query_count}