Повернули наше

Українці зможуть стати повноцінними господарями свого ж таки Народного дому в Перемишлі

Українці зможуть стати повноцінними господарями свого ж таки Народного дому в Перемишлі

До кінця цього року поляки обіцяють передати українській громаді Народний дім у Перемишлі (Польща). Причому нового розвитку ситуація набула з ініціативи тамтешньої влади. Як стало відомо "Пошті", польська держава вирішила компенсувати громаді Перемишля втрату будинку. Для цього мі­ністерство оборони Поль­щі має намір передати на баланс Перемишля гарнізонний будинок офіцерів, натомість влада міста зобов'язується віддати українцям Народний дім. Ініціативу польського уряду підтвердили й у канцелярії президента міста Перемишль. Вітольд Волчик, працівник канцелярії, розповів, що такий розв'язок ситуації цілком влаштовує владу міста, і запевнив, що питання передачі Народного дому українцям є під контролем Воєводства Підкарпатського і буде вирішено у найстисліші терміни.

Така ініціатива польської сторони приємно подивувала. Адже українці, вже зневірившись у дипломатичному розв'язанні цього конфлікту, вирішили врешті купити Народний дім за 500 тисяч доларів - саме таку вартість будівлі визначала попередньо міська влада Перемишля.

У цьогорічних бюджетах Львівської, Івано-Франківської та Терно­пільської областей для цього навіть заклали спе­ціальні кошти, зокрема, у видатках бюджету розвитку Львівщини окремим рядком виділено для цього 150 тисяч гривень. Бі­льша ж частина суми мала надійти з державного бюджету. Раніше розглядався варіант міждержавного обміну будинками: у Львові, в обмін на будинок у Перемишлі для українців, мали надати будинок для поляків.

За словами Петра Тими, голови Об'єднання україн­ців у Польщі, теперішній уряд Республіки Польща більш відповідально поставився до питання передачі українцям Народного дому. "І прем'єр-міністр Польщі, і міністри внутрішніх справ та оборони постійно декларували, що проблему буде якнайшвидше вирішено. Щоправда, наразі ще немає остаточного юридичного вердикту, але дуже тішить, що є ініціатива і робота ведеться", - сказав Петро Тима "Пошті".

Нагадаємо, Народний дім українська громада збудувала для власних культурних потреб ще 1904 року. Споруда у стилі українського модерну є однією із найцікавіших архітектурних пам'яток епохи. Свого часу тут виступало чимало видатних діячів української культури, зокрема оперна співачка Соломія Крушельницька. Після переселення українців, з 1947-го по 1956 рік українська громада не використовувала Народний дім. А з 1956 року Об'єд­нання українців у Польщі почало орендувати в держави половину приміщень колишнього Народного дому, включно з театральним залом. На початку 2000 року будинок перевели з державної власності в комунальну, від­давши його на баланс Перемишля. Наразі будинок перебуває в аварійному стані і терміново потребує ремонту.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7984 / 1.55MB / SQL:{query_count}