Covid-19: батьки, пильнуйте дітей!

Що більше дорослих вакцинується, то менші ризики для дітей захворіти. Як захистити малечу від коронавірусу і які небезпечні симптоми, аби негайно звертатися до медиків

В Україні кожен десятий підтверджений випадок коронавірусу у дітей. Майже 12 тисяч хворих на Covid-19 зареєстрували 12 жовтня, з них 1 262 діти, інформують у Міністерстві охорони здоров’я України. Особливо уважними треба бути батькам малюків до року та дітей, які мають серйозні супутні захворювання або вроджені вади. 
Загалом, зі слів медиків, перебіг хвороби у дітей значно легший, аніж у дорослих. Здебільшого лікування відбувається амбулаторно під наглядом сімейного лікаря. Проте трапляються випадки, коли стан погіршується і необхідна госпіталізація. 
Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ» – єдиний дитячий медзаклад в області, де лікують малих пацієнтів, які потребують госпіталізації через коронавірус. Тут розгорнуте ковідне відділення на 50 ліжок, за потреби, запевняють в лікарні, його можуть розширити. Проте у зв’язку зі збільшенням кількості хворих, зокрема і дітей, міський штаб з протидії коронавірусу звернувся до НСЗУ з проханням надати ковідний пакет ще двом медичним закладам міста – Міській дитячій клінічній лікарні на Орлика та першому міському пологовому будинку на Мечникова. 
Як розповів «Львівській Пошті» заступник директора з хірургічної роботи лікарні «ОХМАТДИТ» Богдан Мальований, наразі медзаклад працює у звичному режимі. Можливо, якщо буде розпорядження, заклад припинить планові операції та надаватиме лише ургентну допомогу у разі невідкладних станах, проте наразі такої вказівки нема.
В «ОХМАТДИТі» запевняють, що все тримають під контролем, причин для панічних настроїв нема. Станом на ранок 12 жовтня у ковідному відділенні лікарні перебувало на лікуванні 37 дітей. В усіх стан середньої важкості, жодної дитини в реанімації немає. Найбільша кількість – 41 дитина – була у відділенні 4 жовтня. А найважчий випадок за цю хвилю був у 5-річної дівчинки із важкою пневмонією, в якої було 80% ураження легень. Їй вдалося допомогти, дівчинку вже виписали додому. Лікарі відділення задоволені, що за весь час пандемії вдалося допомогти усім дітям, які потребували лікування.
Загалом, зі слів завідувачки відділення Марії Синенької, у лікарню доправляють дітей у середньому і важкому стані. На відміну від попередньої хвилі не спостерігається ускладнення після ковіду – мультисимптомний запальний синдром, проте є чимало пневмоній, які розвиваються дуже стрімко. Загалом у лікарні дітей лікують 5-7 діб без пневмонії та 7-10 – з пневмонією.
Серед пацієнтів є діти дошкільного та шкільного віку та немовлята. Зокрема, ті, які народились від матерів, хворих на Covid-19. Приблизно третина дітей, які поступають у лікарню, не досягли трирічного віку.

Симптоми, на які потрібно звернути увагу

Діти на Covid-19 хворіють! І навіть якщо ніхто з дорослих вдома не захворів, а в дитини з’явилися тривожні симптоми, варто не заспокоювати себе, що це просто застуда і все обійдеться, а звернутися до лікаря. В лікарні були випадки, коли діти поступали в з підтвердженим Covid-19, а в обох батьків не було жодних проявів хвороби і ПЛР-тест був негативний.
За словами медиків, перші симптоми у дітей, які захворіли на коронавірус, нагадують застуду. Проте хвороба може швидко прогресувати. 
«Серед симптомів, які мають насторожити: підвищена температура 38-40 градусів, яка погано збивається жарознижувальними препаратами і тримається впродовж трьох днів, утруднене дихання, дитина млява, відмовляється від їжі та пиття, багато спить, скаржиться на біль голови чи ломоту в тілі. Для менших діток характерні шлунково-кишкові розлади: блювання, рідкі випорожнення до семи разів на добу. Якщо є хоч один з цих симптомів потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря, а якщо стан важкий та різко погіршується – невідкладно викликати «швидку», повідомивши про підозру на ковід», – каже Марія Синенька. 
Зрештою, у разі перших проявів застуди потрібно не займатися самолікуванням, а звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, а відтак додержуватися його вказівок і в жодному разі не посилати дитину у школу чи дитсадок. А за перших підозр, що це може бути коронавірусна хвороба, сконтактуватися зі своїм лікарем, щоби вчасно діагностувати її та призначити відповідне лікування. Це зменшить ризик важкого перебігу і необхідності госпіталізації, а також можливих ускладнень. 

Вакцинувати чи ні

Вже з липня в Україні можна в окремих випадках вакцинувати проти Covid-19 дітей віком від 12 років вакциною Pfizer, яка в Україні є єдиною дозволеною для дітей. Зокрема, якщо дитина має супутні недуги, які можуть ускладнювати перебіг захворювання; виїжджає за кордон для навчання чи участі у спортивних змаганнях і для перетину кордону необхідний сертифікат вакцинації; приїхала з іншої країни, де вона отримала першу дозу вакцини Pfizer та має документ, що це підтверджує.
А вже невдовзі в Україні можуть дозволити щеплення проти Covid-19 для всіх дітей старше 12 років. Відповідну рекомендацію на розгляд МОЗ подала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики, про це повідомив її голова, імунолог Федір Лапій.
«Ми наголошуємо на важливості вакцинації дітей і проти інфекційних хвороб, які входять до календаря щеплень. Перевірте свій календар щеплень, і перш ніж іти на вакцинацію проти Covid-19, вакцинуйте свою дитину від інших інфекційних хвороб», – наголосив імунолог.
Він зазначив, що потрібно затвердити алгоритм, за яким проводитимуть щеплення у дітей, зокрема обов’язково має бути огляд сімейного лікаря чи педіатра, а також уточнив, що не йдеться про те, аби це щеплення було обов’язковим, як і про те, щоби не допускати до школи невакцинованих дітей.
Водночас, на думку очільника МОЗ Віктора Ляшка, дітям варто робити щеплення проти коронавірусу, але наразі це питання не на часі, адже захворюваність серед дітей не є критичною, а от рівень захворюваності з летальними наслідками людей старше 60 років досить високий. Тож необхідно вакцинувати бодай половину дорослого населення, а вже потім вести мову про щеплення дітей. Вакцину мають отримати ті групи, в яких є найбільші загрози життю і здоров’ю.

Як захистити дітей

Передусім медики радять батькам не втрачати пильності. У місцях загального перебування, як-от транспорт чи магазин, обов’язково потрібно вдягати дитині захисну маску. Вакцинація батьків також зменшить ризик дітей захворіти, однак навіть вакциновані батьки мають не забувати про всі заходи безпеки: носіння маски, дотримання дистанції та правильне миття рук, адже щеплення не дає гарантії, що людина не захворіє, а лише зменшує ризик, а отже, і від того, що вакцинована людина може стати джерелом інфекції. 
Однак що більше дорослих вакцинується, то менші ризики захворіти для дітей. Про це акцентує київський лікар-інфекціоніст, радник МОЗ Сергій Крамарев: «Спершу всі думали, що за допомогою вакцинації зупиниться пандемія, а виявилося, пандемію вакцинацією вже не зупиниш. Вакциновані хворіють, колективний імунітет не спрацював. Водночас є дослідження, яке продемонструвало, що кожні плюс 20% вакцинованих дорослих вдвічі зменшує захворюваність дітей. Тому, мабуть, з цієї точки зору варто збільшувати обсяги охоплення щепленнями. Наразі основна мета вакцинації – убезпечити групу ризику, аби люди не потрапляли в лікарні та не помирали». 
Окрім того, дуже важливо навчити дітей правильно турбуватися про себе та свою безпеку: відповідно до віку потрібно розповісти про ризики та про те, як від них вберегтися. Однак діти завжди краще сприймають не слова, а вчинки. Тож передусім власним прикладом навчайте їх ретельно мити руки, правильно користуватись захисними масками та дезінфікувальними засобами, дотримуватись соціальної дистанції та кашльового етикету, не торкатись обличчя, очей, рота, носа, якщо перед тим не вимили руки тощо. Частіше провітрюйте приміщення, уникайте нездорової їжі та багато гуляйте на свіжому повітрі. Не відмовляйтеся від обов’язкових щеплень згідно з календарем вакцинації – це допоможе вберегти дитину від інших захворювань.

Як виявити Covid-19 у дитини

Коронавірусну хворобу у дитини можна запідозрити, якщо є один чи кілька симптомів:
– підвищена температура (38°С або вище);
– біль у горлі;
– сильний кашель, що спричиняє утруднення дихання (якщо дитина має хронічний кашель, спричинений алергією чи астмою, важливо відстежувати, чи немає змін);
– діарея, блювання, біль у животі;
– ломота у тілі, загальна млявість, швидка втома.
Особливу увагу варто звертати на ускладнене та/або прискорене дихання. Норма частоти дихання за 1 хвилину (повний вдих-видих рахуємо за одиницю):
– у дітей 0-2 місяці – до 60;
– у дітей 2-12 місяців – до 50;
– у дітей 1-5 років – до 40;
– у дітей старше 5 років та дорослих – бажано до 20, але не більше 25. 
Дуже тривожною ознакою у дитини від 0 до 6 місяців є відмова від грудей або швидка втома від смоктання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8179 / 1.63MB / SQL:{query_count}