Хто має дотримуватися посту, а хто звільнений від нього

В УГКЦ встановлені правила щодо того, коли її вірні протягом року повинні утримуватися від певної їжі та від яких розваг мають відмовитися під час постування

У дні посту необхідно не лише стримуватись від лихих діл, думок, слів, зберігати погідність духу, внутрішній мир та радість, а й від окремих продуктів, повідомляє old.dyvensvit.org. Отож, вірні УГКЦ, згідно зі встановленою єпископами практикою, повинні утримуватися від споживання певних страв: 
У всі п’ятниці року – від продуктів та страв із м’ясом (окрім загальниць).
У Пилипівку (з 28 листопада по 6 січня): стримуватись від вживання продуктів та страв із м’ясом (тільки). А саме: у перший і останній день, а також у всі понеділки, середи і п’ятниці цього посту. В інші дні дозволено споживати усі види продуктів та страв. Винятком є Новий рік (31 грудня – 1 січня), коли, згідно з розпорядженням єпископів УГКЦ, дозволяється вживати усі види продуктів і страв та взагалі не зобов’язують правила посного дня (танці, святкування тощо). В надвечір’я Різдва зобов’язує порядок посту, як і у надвечір’я Богоявлення.
У надвечір’я Богоявлення (18 січня): стримуватись від споживання тільки продуктів та страв із м’ясом. Проте слід зменшити кількість їжі, тобто протягом дня їсти менше, ніж зазвичай. 
У Великий піст (щороку в інший період – потрібно дивитись у церковний календар): в перший день посту і в Страсну п’ятницю – суворий піст, тобто слід утримуватись від споживання продуктів і страв, які містять м’ясо, мають молочну основу, а також яєць. 
У інші тижні посту: в понеділки, середи та п’ятниці слід утриматись від продуктів і страв, що містять м’ясо, як і в Страсну суботу. 
В інші дні посту (вівторок, четвер, суботу, неділю) дозволені всі види продуктів і страв. Заохочується (не має чіткого зобов’язання), щоб у перший і останній тижні посту взагалі (у всі дні, крім неділі) утримуватись від продуктів та страв, які містять м’ясо, а в середу та п’ятницю – і страв з молокопродуктів.
У Петрівку (щороку в інший період – потрібно дивитись у церковний календар): стримуватись від споживання тільки продуктів та страв із м’ясом, а саме у перший і останній день, а також у всі понеділки, середи і п’ятниці посту. В інші дні дозволено вживати усі види продуктів та страв.
В Успенський піст: стримуватись від споживання тільки продуктів та страв із м’ясом. А саме: у перший і останній день, а також у всі понеділки, середи і п’ятниці посту, в інші дні дозволено вживати усі види продуктів та страв. Винятком є лише День Незалежності (24 серпня), коли, згідно з розпорядженням єпископів УГКЦ, дозволяється вживати усі види продуктів та страв і взагалі не зобов’язують правила посного дня (танці, святкування тощо).
В день Усікновення голови святого Івана Хрестителя (11 вересня): утримуватись від споживання тільки продуктів та страв із м’ясом. Проте зменшити кількість їжі, тобто протягом дня їсти менше, ніж зазвичай.
В день Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня): стримуватись від споживання тільки продуктів та страв із м’ясом. Проте зменшити кількість їжі, тобто протягом дня їсти менше, ніж зазвичай.
Постити зобов’язані вірні Греко-католицької церкви віком від 14 до 60 років. 
Звільняються від посту:
–  убогі, що живуть з милостині;
– хворі й немічні, що повертаються до здоров’я;
–  ті, кому потрібне повноцінне харчування;
– особи після операції; 
– матері в часі вагітності, пологів та аж до закінчення годування грудьми; 
– подорожуючі;
– ті, що важко працюють;
– ті, що харчуються в громадських їдальнях чи в гостях і не мають змоги вибору їжі; 
– учні та студенти в період підготовки та складання іспитів (коли організм потребує повноцінного харчування).
Немає обов’язку постити (загальниця), якщо у посний день випаде свято, що вшановує Господа чи Богородицю (але не святого). В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий єрарх (єпархіальний єпископ, протосинкел, синкел), парох або сповідник на підставі поданої прохачем причини.
Не порушує посту приготування їжі на основі смальцю, тваринного жиру в цілому (скажімо, коли готуємо їжу: смажимо, заправляємо, додаємо). Також не порушує посту споживання їжі, яка готувалась із додаванням м’яса (коли в борщі чи супі, іншій страві є м’ясо, при умові споживання лише самої страви, без м’яса, що в ній).
В дні посту треба утриматися від участі в гучних забавах, танцях та подібних заходах. А що стосується слухання музики чи розважальних програм, то слід із виваженням ставитись до цього виду речей. Загально беручи, заборона справляння гучних забав та участі в них (а також у танцях) містить і заборону гучного слухання музики. Звідси слідує, що заборонено лише гучно її слухати, тому можна слухати музику в навушниках, потиху в кімнаті. Проте слід зважати, щоб музика не звучала постійно, оскільки в піст слід обме­жити себе і в цій приємності. Також потрібно пам’ятати, що музика у цьому випадку (та й узагалі в цілому) повинна нести гармонію, позитив, бути корисною.
Р.S. Треба сказати, що подана тут практика встановлена єпископами УГКЦ тільки як мінімум, який зобов’язує вірних. Заохочується практикування й давніх способів посту – суворіших, аніж ці. Хоча при доборі особливо суворого постування необхідно порадитись зі священиком, щоби підійти до цього питання розумно, без шкоди для фізичного і духовного здоров’я.

Приписи щодо посту в Римо-католицькій церкві в Україні

Вірні зобов’язані утримуватися від м’ясних страв:
– в усі п’ятниці року, за винятком тих, які збігаються з днем урочистості;
– у вігілію Різдва Господнього (24 грудня).
Строгий піст (утримання від м’яса та обмеження прийомів їжі) зобов’язує:
– у Попільну середу (перший день Великого посту, який настає за 46 днів до Великодня (40 день, не рахуючи неділь));
– у Велику п’ятницю.
Обов’язок утримання від м’ясних страв зобов’язує всіх, кому виповнилося 14 років. Строгий піст, натомість, стосується всіх повнолітніх, аж до досягнення 60 років, повідомляє РІСУ.
Диспенсу від посту можна отримати у єпископа, а також особи, що має виконавчу владу (наприклад, генеральний вікарій), чи настоятеля.
Диспенса – ослаблення дії суто церковного закону в окремому випадку може бути надана тільки з виправданої та раціональної причини, враховуючи обставини випадку і важливості закону, від якого диспенсується. Духовне добро вірних є виправданою і раціональною причиною.
Але! Жоден настоятель не може самовільно встановлювати чи наказувати постити вірним. Також він не може загострювати умови посту. Єдина можливість – це пропозиція та заохочення з обов’язковим підкресленням добровільності посту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8416 / 1.6MB / SQL:{query_count}