Мікрофонний скандал

У Барака Обами великі неприємності через бесіду зі своїм російським колегою Дмітрієм Мєдвєдєвим, запис якої випадково потрапив у пресу

У Барака Обами великі неприємності через бесіду зі своїм російським колегою Дмітрієм Мєдвєдєвим, запис якої випадково потрапив у пресу

У розмові глава Білого дому висловив упевненість у власному переобранні та пообіцяв російському лідерові полюбовно вирішити всі суперечки навколо системи протиракетної оборони (ПРО). Витік став справжнім дарунком для суперників Обами, які поспішили звинуватити його у зраді національних інтересів Америки. 

Розмова відбулася 26 березня у Сеулі, куди низка світових лідерів приїхала на ядерний саміт. Інцидент стався тоді, коли Барак Обама і Дмітрій Мєдвєдєв завершували двосторонні переговори, що проводилися у закритому режимі, і готувалися дати спільну прес-конференцію. 

Як виявилося, через недогляд у телекамери, що були поряд з президентами, раніше потрібного часу включили мікрофон, тому журналісти  мимоволі почули не призначену для них приватну бесіду.

Звертаючись до Мєдвєдєва, Обама зізнався, що йому не вистачає “простору” для вирішення низки проблем у відносинах із Росією, перш за все – у питанні системи протиракетної оборони НАТО в Європі. Зі слів американського лідера виходило, що надати йому подібний простір здатне російське керівництво. 

“Сподіваюся, що після перемоги на виборах я зможу діяти з більшою гнучкістю”, – заявив Обама, маючи на увазі президентські вибори, які відбудуться у листопаді 2012 року.

Діалог відразу спричинив ажіотаж в американській пресі, затьмаривши собою сам ядерний саміт, під час якого й зустрілися президенти. Найбільше американському президентові очікувано дісталося від республіканців, які у передвиборній кампанії готові використовувати будь-який привід для критики Обами, сподіваючись таким чином послабити його позиції. Головний суперник глави Білого дому, колишній губернатор Массачусетсу Мітт Ромні, якого все частіше називають фаворитом у перегонах за висунення у президенти від партії, фактично звинуватив Обаму в брехні своєму народу. 

“Це такий президент, який говорить одне, а робить інше. Причому в планах у нього може бути щось зовсім страшне”, – заявив Ромні в інтерв’ю телеканалу CNN. Особливе ж обурення у нього викликала готовність Обами піти на таємну співпрацю саме з Росією, яку кандидат назвав “геополітичним ворогом номер один”.

Розкритикували президента й інші республіканці. Суперник Ромні у внутрішньопартійній гонці, колишній спікер Палати представників Ньют Гингріч звинуватив Обаму в намірі “здати” Росії систему ПРО. Скористатися можливістю покритикувати президента не забула і колишній губернатор Аляски Сара Пейлін. 

На своїй сторінці в мережі Facebook вона висловила впевненість у тому, що, будучи переобраним, Обама “зможе діяти з більшою гнучкістю для послаблення геополітичних позицій США”. А заступник голови комітету Палати представників зі збройних сил Мак Торнберрі  звинуватив президента в намірі “проміняти за безцінь можливість захистити США та їх союзників від ракетної атаки”. Не допустити продажу системи ПРО Росії або будь-якій іншій країні пообіцяв учасник того ж комітету Майк Тернер. 

Не залишився осторонь від критики і центральний комітет Республіканської партії, який незабаром після публікації бесіди Обами і Мєдвєдєва поширив ролик, головною темою якого стало питання: “Що ще Обама планує зробити після виборів, про що він не говорить?”

Розуміючи, що наслідки можуть бути серйозні, у Білому домі спробували якось врятувати ситуацію. Коментуючи інцидент,  президент заявив: “Для вас навряд чи буде одкровенням те, що переговори щодо системи ПРО не можна починати за кілька місяців до виборів президента і членів Конгресу США. Крім того, вибори щойно відбулися і в Росії, і там зараз триває зміна адміністрації”. 

Як пише газета “The Washington Post”, пішовши на другий термін, Обама дійсно може передати елементи ПРО Росії, адже він вже не переживатиме за рейтинг для нових виборів. Питання лише в тому, чи не поквапився Обама брати бика за роги – адже перемога на президентських виборах йому далеко не гарантована. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7231 / 1.58MB / SQL:{query_count}