Довічний термін для “Союзу патріотів Конго”

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі виніс перший в історії вердикт

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі виніс перший в історії вердикт

Колишнього польового командира з Демократичної республіки Конго Тома Лубангу Діло визнали винним у воєнних злочинах. Остаточний вирок буде оголошено незабаром, але більшість юристів схиляються до думки, що на 51-річного екс-лідера “Союзу патріотів Конго” чекає довічне ув’язнення, повідомило інформаційне аґентство “Associated Press”. Сам Лубанга свою провину категорично заперечує. 

Але на його спростування мало хто зважав. На суді, що тривав із січня 2009 року, було чітко доведено, що колишній лідер бойових загонів “Союзу патріотів Конго” регулярно і масово залучав до воєнних дій дітей, молодших за 15 років. Його підлеглі силоміць забирали підлітків з їхніх будинків, шкіл і з навіть футбольних площадок, після чого переправляли їх до тренувальних таборів у джунглях, де ті проходили військовий вишкіл, а потім були змушені брати участь у бойових діях. У разі дезертирства на підлітків очікував розстріл на місці без суду і слідства. Також Тома Лубангу Діло, як повідомляє аґентство “France-Presse”, обвинувачували у викраденні неповнолітніх дівчаток, яких пізніше ґвалтували його солдати та й він сам особисто, 

Том Лубангу Діло очолював збройні загони “Союзу патріотів Конго” під час чотирирічного військового конфлікту в Демократичній республіці Конго, що тривав до 2003 року. Колишнього польового командира заарештували в березні 2006 року в столиці Конго Кіншасі й майже відразу допровадили до Гааги, де він залишався під арештом до початку процесу. 

ДО ТЕМИ

На історичне засідання у Гаазі приїхала голлівудська суперзірка Анджеліна Джолі. Вона дуже переймалася справою Лубанги – вже тричі була на засіданнях Міжнародного кримінального суду. А ще Джолі фінансує блог “Хроніки Лубанги”, де викладаються матеріали стосовно процесу. Також акторка, як посол доброї волі ООН, регулярно відвідує “гарячі” точки в Африці та інших регіонах світу.  Після винесення вердикту екс-командиру “Союзу патріотів Конго” . Анджеліна Джолі заявила: “Важливо те, що це дуже молодий суд, і цей конкретний випадок стосувався вербування дітей-солдатів. Було так багато свідків, понад 60 молодих людей приїхали і розповіли про те, що з ними трапилося, тому що вони не могли добитися справедливості у своїй країні”. 

Варто наголосити, що нинішній вердикт став першим в 10-річній історії Міжнародного кримінального суду, що почав діяти в 2002 році як перший постійний міжнародний трибунал з воєнних злочинів. Як наголосив головний прокурор суду Луїс Морено Окампо, винесений вердикт є доказом працездатності нової структури. За словами прокурора, які наводить британський часопис “The Daily Telegraph”, зараз Міжнародний кримінальний суд проводить розслідування в сімох країнах. Крім того, на даний момент під арештом за рішенням суду перебувають п’ятеро осіб. Найвідоміший з них – колишній президент Кот-Д’Івуара Лоран Гбагбо, якого обвинувачують у злочинах проти людяності.

Натомість критики вказують на те, що в Міжнародному суді поки що так і не розглядаються такі гучні справи, як у трибуналах Організації Об’єднаних Націй з колишньої Югославії, Руанди та Сьєрра-Леоне. Крім того, прокурорам Міжнародного кримінального суду дорікають тим, що вони нібито сконцентрували всі зусилля виключно на проблемах африканських країн і висувають обвинувачення тільки проти сторін, що програли в конфліктах. Також на репутації Міжнародного кримінального суду негативно відбивається той факт, що його статут, прийнятий у Римі в 1998 році, дотепер не ратифікували три постійних члени Ради безпеки ООН, які мають право вето (Росія, США та Китай). відповідно, вони не є державами-учасниками суду, що суттєво обмежує його можливості.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7369 / 1.57MB / SQL:{query_count}