Строк для Ширака

Уперше після Другої світової війни було засуджено екс-президента Франції

Уперше після Другої світової війни було засуджено екс-президента Франції

У четвер Жака Ширака визнали вин­ним у розкраданні бюджетних коштів і перевищенні посадових повноважень. Вирок – два роки  умовно. Покарання надзвичайно м’яке, оскільки, відповідно до французького законодавства, політикові загрожувало до десяти років в’язниці й штраф у розмірі 150 тисяч євро. Однак, як зазначає Agence France-Presse Reuters, суд узяв до уваги стан здоров’я 79-літнього політика, який страждає на провали в пам’яті. Самого Ширака, до речі, на судовому засіданні не було.

За версією слідства, у період з 1992-го по 1995 рік Жак Ширак, який обіймав тоді посаду мера Парижа, створив у столичній адміністрації 28 фіктивних робочих місць і тим самим залучив додаткові кошти для фінансування своєї партії “Об’єднання на підтримку республіки” (RPR). Як з’ясували французькі слідчі, створені посади реально ніхто не обіймав, однак міська скарбниця регулярно виплачувала “мертвим душам” належні оклади і навіть премії. Протягом трьох років гроші надходили на рахунки Ширакової партії “Об’єднання на підтримку республіки”, зокрема, на фінансування передвиборної кампанії майбутнього президента Франції. За оцінками нинішнього мера Парижа Бертрана Деланое, загалом зі столичного бюджету в такий спосіб була фактично вкрадена сума, еквівалентна нинішнім 2,2 мільйона євро (тоді грошовою одиницею країни був франк). 

ДОВІДКА

Жак Рене Ширак (народився 29 листопада 1932 року) – 22-й президент Франції (з 1995-го до 16 травня 2007-го). Народився в родині банківського службовця. В 1956 – 1957 роках брав участь в Алжирській війні і був поранений. У молодості поділяв комуністичні ідеї. Освіту здобув у найпрестижніших навчальних закладах Франції: Інституті політичних досліджень і Національній школі адміністрації. У 1967-му був обраний депутатом Національних зборів; 1974 – 1976 – прем’єр-міністр; 1977 – обраний мером Парижа; 1986 – 1988 – знову прем’єр; 1992 – 1995 – вчергове мер Парижа. У 1995 році був обраний президентом Франції (переобраний 2002-го). Повноваження закінчилися 2007 року. 

Філіпп Петен (1856 – 1951) – французький військовий і політичний діяч. Професійний військовий, прославився під час Першої світової війни, зокрема під час битви при Вердені. 19 листопада 1918 року став маршалом Франції. 16 червня 1940 року, через два дні після окупації німцями Парижа, став головою ради міністрів, яка активно виступала за перемир’я з Німеччиною (фактично за капітуляцію). Засновник так званого режиму Віші, який виконував усі вказівки Гітлера. Режим протримався до 1944 року, до звільнення Франції військами союзників. 15 серпня 1945 року суд визнав маршала винним у державній зраді й виніс йому смертний вирок, який не виконали через похилий вік підсудного. Філіпп Петен помер у в’язниці.

Джерело: wikipedia.org 

Суд над екс-президентом розпочався ще в березні 2011 року, але був перерваний через виявлені процесуальні порушення. Слухання відновили 5 вересня в заочному режимі у зв’язку з поганим самопочуттям обвинувачуваного. Справа в тому, що лікарі діагностували в колишнього президента анозогнозію – захворювання, що супроводжується провалами в пам’яті. Як стверджують медики, Ширак забуває навіть про те, що хворий, тож не в змозі адекватно відповідати на питання про минуле. 

Проте представники французької опозиції були налаштовані вкрай рішуче, звинувачуючи французьку судову систему в подвійних стандартах. Як приклад вони наводили справу давнього соратника Ширака й колишнього французького прем’єра Алена Жюппе, який колись відповідав у паризькій мерії за фінансові питання. Жюппе 2004 року визнали вин­ним у зловживаннях і дали умовний термін. Це, однак, не завадило йому благополучно повернутися у велику політику – нині він обіймає посаду міністра закордонних справ Франції. 

Варто також наголосити, що суд над Жаком Шираком став першим процесом проти колишнього президента Франції з часів Другої світової війни, коли до смертної кари був засуджений маршал Філіпп Петен (дивися “Довідку” – “Пошта”).  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7187 / 1.58MB / SQL:{query_count}