Лаврівський храм для князя

Часом заснування найстарішої монастирської церкви в Україні, храму святого Онуфрія в Лаврові, вважається 1292 рік. За переказами, для потреб сім’ї його збудував князь Лев Данилович.

Часом заснування найстарішої монастирської церкви в Україні, храму святого Онуфрія в Лаврові, вважається 1292 рік. За переказами, для потреб сім’ї його збудував князь Лев Данилович. Також легенда стверджує, що великий князь був тут і похований, оскільки наприкінці життя він став ченцем у Лаврівському монастирі. Після пожежі у ХVІІІ столітті знайшли домовину, покриту товстим шаром срібла. Подейкують, що саме тут були поховані князь Лев та Лавр – великий князь литовський Войшелка, родич Лева Даниловича, на честь якого і названо монастир.
Натомість відомо, що серед феноменів Лаврівського монастиря є й такий: у підземеллях храму поховано чимало визначних духовних та світських осіб, це – унікальний некрополь ХVІІ – ХVІІІ століть. Частина мощей святого Онуфрія – єдина у Східній Європі – три століття зберігалась у Лаврові, але у ХV – ХVІ ст. вони були викрадені під час турецько-татарських нападів. Проте в червні цього року мощі святого Онуфрія все ж повернули у стіни Лаврівського монастиря.
З історією Лаврівського монастиря святого Онуфрія тісно пов'язаний рід Шептицьких. Митрополит Атаназій Шептицький навчався у Лаврові, а отець Никифор Шептицький був архімандритом Лаврівського монастиря. Андрей Шептицький у 1926 р. брав участь у дослідженні фресок церкви святого Онуфрія, які, до речі,  є унікальними та єдиними в Україні поліхромічними фресками, що збереглися дотепер, датовані ХV – XVI століттями.
Розквіт Лаврівського монастиря припав на початок ХХ століття. Тут діяли школа, велика бібліотека та архів, а також був музей стародавніх ікон. Проте радянська влада, яка прийшла на галицькі землі в кінці 1930-х років, не зважала на духовні цінності. 1939 р. архів і бібліотеку Лаврова працівники НКВС вивезли в сусіднє село Стрілки і спалили.
Після Другої світової війни в монастирських приміщеннях створили школу-інтернат для неповносправних дітей, яка проіснувала до 1994 р. У церкві святого Онуфрія в цей час був склад, у дзвіниці зберігали вугілля, в інших приміщеннях діяли сільські школа, бібліотека та клуб.
1990 р. церкву святого Онуфрія передали місцевим парафіянам. 1994 р. відновили монастир. Сьогодні ж  монастирський комплекс посилено реставрується і є важливим екскурсійним об’єктом Львівщини.

ДО ТЕМИ

Зі Львова до Лаврова можна дістатися мікроавтобусами Львів – Великосілля з АС-8, що біля Головного залізничного вокзалу, о 5.40, 9.45, 13.10, 15.40, 20.10.
Із Лаврова до Львова автобуси вирушають о 6.00, 9.00, 12.00, 16.30, 18.45.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8212 / 1.55MB / SQL:{query_count}