Черлідинг у Львові

Галина Хрущ, президент обласної федерації черлідингу, про розвиток нового виду спорту на Львівщині

Галина Хрущ, президент обласної федерації черлідингу, про розвиток нового виду спорту на Львівщині

Нещодавно у Львівському державному університеті фізичної культури відбулася презентація нового виду спорту - черлідингу. Популярні в Північній Америці вже понад століття групи підтримки спортивних команд тепер з'явилися і у нас.


Черлідинг - типово американський вид спорту, прибитий заокеанською баскетбольною хвилею до європейських берегів. Він уже добрий десяток років вважається не просто розвагою, що несе естетичне навантаження, але й дисципліною, яка має реальні шанси стати згодом олімпійською.

Можна пригадати, що ще у Стародавній Елладі під час проведення Олімпійських ігор з'явилися перші групи підтримки, однак Греція, яка по праву вважається колискою цивілізації, на жаль, забороняла жінкам не тільки брати участь у змаганнях, але й підтримувати атлетів своїх міст. Тому першими черлідерами були чоловіки. Їхнім завданням було розважати спортсменів співом, грою на арфі і декламуванням віршів. Через десятки століть ця традиція відновилася в Америці. Спершу черлідерами були не красуні, а американські шанувальники футболу. Саме вони 1884 року відкрили нову еру у світовому черлідинговому русі, підтримуючи команду Мічиганського університету синхронними танцями і декламацією віршів. Чоловічий черлідинг тримав першість понад двадцять років, і тільки 1906 року "заводити" стадіони почали дівчата, приваблюючи на трибуни глядачів не тільки спортивною майстерністю, а й жіночою красою. Тепер без таких груп підтримки не можна собі уявити жоден матч на американському континенті.

Отож, стало цікаво отримати інформацію про черлідинг з "перших рук" у президента обласної федерації нового виду спорту Галини Хрущ, тим паче, що Всеукраїнська федерація черлідингу була заснована саме 24 жовтня 2004 року, тобто відзначає п'ятиліття.

- Пані Галино, як в Україні з'явилися черлідери?

- Черлідери в Україні офіційно з'явилися лише у 2004 році, коли було зареєстровано Всеукраїнську федерацію черлідингу, груп підтримки спортивних команд, а вже через п'ять років - у травні 2009 року збірна команда України в Орландо (США) стала віцечемпіоном світу в номінації чер­данс джаз, а до того також чемпіонами Фінляндії 2007, 2008 років, Австралії - 2008го. Очолює Всеукраїнську федерацію черлідингу Юрій Крикун - космонавт­дослідник СРСР, заслужений журналіст України, головний консультант комітету Верховної Ради з питань сім'ї, молоді, спорту і туризму, член виконкому Європейської асоціації черлідингу. Почесним президентом Федерації черлідингу є міністр з питань сім'ї, молоді і спорту Юрій Павленко

- Прошу докладніше розповісти про вид спорту, який поєднує елементи різноманітних видів.

-Професійний черлідинг - це поєднання акробатики, гімнастики, танцю, аеробіки, фітнесу, а також танцювальних напрямків, як­от хіп­хоп і джаз. Сьогодні це 15 різноманітних категорій, у яких змагаються черлідери різного віку, від 5 років.

Загалом, у черлідингу є два основні напрямки - танцювальний та акробатичний. У танцювальному не допускаються акробатичні елементи, зате багато рухів з класичних танців та нових напрямків - джазу та хіп­хопу. Тоді як в акробатичному напрямку є досить багато складних елементів, серед яких побудова пірамід - тут дуже важлива злагодженість і командний дух, бо коли 5 осіб у команді - то це нескладно, а коли 24 (таких сьогодні три команди в Україні) - то це набагато важче. З іншого боку, в кожної команди є свій лідер, і для таких є окремі номінації у змаганнях - індивідуальні та парні - які дають можливість розкритися окремому спортсменові.

- А в яких номінаціях нині розігруються нагороди на офіційних змаганнях?

- На чемпіонатах Європи медалі розігруються в семи номінаціях - данс, чер, чер­мікс, парні станти, групові станти (жінки), групові станти (мікст), індивідуальна номінація. Очевидно, що дівчат у цьому спорті поки що більше ніж хлопців, але це питання часу. В індивідуальних виступах хлопці змагаються з дівчатами нарівні, як і в командах.

- Як розвивається черлідинг у нашій країні оці п'ять років?

- Після оголошення рішення про проведення Євро­2012 в Україні ще більше пожвавився і футбол, і все, що з ним пов'язано. Президент Федерації черлідингу подав проект проведення всеукраїнських змагань серед шкільних груп підтримки до Міністерства сім'ї, молоді і спорту. Цей проект був об'єднаний з дитячим футбольним чемпіонатом за підтримки мобільного оператора, і виникли все­українські змагання D:juice гол та D:juice фан. Це була чудова ідея - хлопці грають у футбол, дівчата підтримують. Таким чином у всій Україні, а також на Львівщині формуються команди з черлідингу. На найближчий час планується низка заходів для залучення та розвитку цього виду спорту у Львові, що особливо актуально у зв'язку з підготовкою міста до Євро­2012. Вже створювалися так звані фанзони, у яких позитивний настрій створюють групи підтримки - черлідери. У планах фан­зони створюються на лише у місті проведення, але і в околицях - де проживатимуть фанати. Тому ми сподіваємося розвинути цей напрямок і в районах - Городоцькому, Дрогобицькому та інших. До речі, під час єврочемпіонату 2008 року у фанзонах дивилися матч втричі більше людей, ніж на стадіоні

- Як виглядає цей вид спорту в інших країнах?

- У деяких регіонах Японії до програми шкільної освіти включено черлідинг - там замість нашої фізкультури вчать черлідингу. Очевидно, що спеціалізація - це те, що чекає нашу шкільну освіту в найближчому майбутньому. Діти у нас дуже слабкі, і цим треба зайнятися негайно. А черлідинг добре розвинений у багатьох країнах нашого континенту, зокрема, на міжнародній арені добре відомі команди Словенії (чемпіон світу 2001, 2003, 2005 років), Австрії, Росії, Фінляндії

- Які маєте сподівання на розвиток черлідингу на Львівщині?

- Думаю, це те, що цікаво дітям - це займає їх вільний час, це яскраво, видовищно, відкриває нові можливості обмінів, пізнання. Найближчим часом двоє найсильніших дівчат зі Львова змагатимуться на чемпіонаті України у Харкові. Хоча ми орієнтуємося на школярів, сподіваємося сформувати команди і зі студентської молоді. У Східній Україні вже досить багато команд, сформованих зі студентів різних ВНЗ, а в Харківській академії фізичного виховання наступного року відкривається спеціалізація "черлідинг". Упевнена, що у нас теж незабаром і школярі, і студенти будуть охоплені цим видом спорту, який дає рух, танець, музику, фантазію, а що молоді, урештірешт, нині потрібно.

Розмовляв Іван Яремко

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7300 / 1.61MB / SQL:{query_count}