Як хокеїсти в козаків грали

Черговий скандал в українському хокеї

В Україні один з найбільш багатостраждальних видів спорту – це хокей. Він ніби й існує, але радше на межі виживання. Однак, попри величезні проблеми у цьому виді, регулярно трапляються неприємні ситуації. Не встигли хокеїсти відійти від досить скандальних виборів президента Федерації хокею України, які відбулися наприкінці 2020 року, як накрила чергова хвиля неприємностей. Цього разу конфлікт виник між ФХУ та Українською хокейною лігою. І зачепило навіть національну збірну України.

Вибори без вибору

Нинішня ситуація, по суті, є продовженням того скандалу, який розпочався в грудні минулого року. Тоді до участі у виборах керівника ФХУ не допустили відомого в минулому хокеїста Олексія Житника, який зараз працює в ХК «Сокіл», через нібито неправильне подання документів.
Згодом офіційний сайт ФХУ повідомив, що новим президентом організації обрали заступника директора Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» Георгія Зубка (з 2016 по 2020 рік Зубко був віцепрезидентом ФХУ), який став єдиним кандидатом на посаду. За нього проголосував 31 делегат. Він змінив на цій посаді Анатолія Брезвіна. Останній, попри те, що керував організацією з 2006 року, вирішив не йти на вибори. І головною причиною стало відкрите звернення хокеїстів стосовно бездіяльності Брезвіна на посаді президента ФХУ.
За словами Житника, вибори президента ФХУ перетворилися на формальність: «Сама суть виборів означає можливість вибору. А в нас звітно-виборний конгрес ФХУ фактично перетворюється на перепризначення попереднього керівника. Чи його ставленика. Після того, як у 2006 році колишній мер Києва Олександр Омельченко залишив посаду очільника федерації та його місце зайняв Анатолій Брезвін, схема не змінюється. Попередні три рази Брезвіна перепризначали, а зараз він вирішив передати повноваження Георгієві Зубку. Тому єдиним кандидатом на посаду президента був він».
Те що вибори, відбулись, по суті, без виборів, не сподобалося клубам, які зверталися до міністра спорту Вадима Гутцайта з вимогою реорганізувати ФХУ та надати їм більше прав та влади. Вони навіть погрожували бойкотувати чемпіонат. Але поступово суперечки вщухли, а команди перейшли в режим очікування.
Але все знову спалахнуло відразу після завершення сезону. Якщо говорити глобально, то ФХУ та УХЛ так і не змогли знайти точки дотику. У двох організаціях різні пріоритети, завдання, погляди на хокей та абсолютно відсутній діалог. Зараз федерація та ліга влаштували війну в медіа, в яку втягнули хокеїстів, і звинувачують один одного.
Федерація просуває інтереси збірної України і на початку квітня висунула вимоги лізі щодо зміни регламенту змагань. Зокрема, мовиться про ліміт на легіонерів (до 10 хокеїстів) та ще низку рішень для покращення підготовки національної команди. В інтерв’ю Tribuna.com Зубко назвав чемпіонат антиукраїнським, а також заявив, що федерація сама готова проводити національний турнір. Представники клубів та ліги заявляють, що їм катастрофічно не вистачає українських хокеїстів. Тому легіонери потрібні командам, щоб конкурувати, а чемпіонату – щоб підвищувати рівень та якість. Навіть за столичний «Сокіл», який так активно підтримують вболівальники київського «Динамо», у цьому сезоні грало 13 росіян.
«Насправді ліга ще минулого року обговорювала зменшення кількості легіонерів в чемпіонаті. Але де взяти українських гравців, якщо за останні роки не провели жодного нормально молодіжного чемпіонату? На рівні дитячого та юнацького хокею, якими за визначенням зобов’язана займатися федерація, все майже знищено», – заявив генеральний директор УХЛ Сергій Варламов.

Новий виток скандалу

Минулого тижня, після завершення чемпіонату, ліга оголосила прийняття заявок від клубів на участь у новому сезоні. У федерації заявили, що ліга більше не є співорганізатором чемпіонату України і не може приймати заявки. Проте в УХЛ інша думка.
«Угода про співпрацю ліги та федерації на проведення національного чемпіонату підписана від 5 вересня 2019 року і аж до 30 квітня 2022 року Ліга офіційно має право на організацію чемпіонату України. Ми будемо діяти виключно в правовому полі та зобов’яжемо ФХУ виконати підписаний ними договір», – сказав Варламов.
Справа дійшла вже до суду – УХЛ подала позов проти федерації. У федерації відповіли, що мають «повне право в односторонньому порядку достроково розірвати угоду в разі невиконання контрагентом умов договору». А після проведеного аудиту ФХУ знайшла чимало порушень у діяльності ліги.

Гра в пінг-понг

Згодом ФХУ заявила, що близько десятьом гравцям клуби не дозволили їхати на підготовчі збори збірної України, заплановані з 4 по 13 травня. 15-го команда зіграє на Beat Covid-19 Ice Hockey Tournament, де зустрінеться з Австрією, Словенією, Францією, Румунією і Польщею. А сайт ФХУ повідомив про лист від «Донбасу», в якому чемпіон України заявив, що гравці наразі перебувають у відпустці.
«На першій зустрічі з представниками клубів я сказав, що ФХУ піде на всі компроміси, і зі мною буде неможливо посваритися. За винятком однієї теми – коли якийсь із представників клубів порадить спортсмену не їхати до лав збірної. Попередив: якщо так трапиться – буду ворогом на все життя. Зроблю все, щоб таких людей в нашому виді спорту не було. Це буде особисте, червона лінія», – заявив Зубко.
Він ініціював і сам очолив комісію, яка проведе внутрішнє розслідування неявки хокеїстів у збірну України. Президент ФХУ повідомив про це «на гору» – у IIHF. Якщо комісія знайде порушення, то «Донбасу» забороняють грати у Континентальному кубку. І це не просто погроза – заявку від України справді відтермінували до 7 травня. А «Донбас» в Європі може замінити «Сокіл».
Щоправда, сам клуб вже й не збирається грати в Континентальному кубку. Якось дуже вчасно надійшло запрошення на інший турнір, а саме в хокейну Лігу чемпіонів. Правління Ліги чемпіонів вирішило виділити Wild Card для донецької команди. Таке рішення ухвалене для підтримки визнаних європейських хокейних команд.
Далі пішли колективні листи. Гравці збірної України, тренери та працівники клубів УХЛ вимагають від Зубка публічних вибачень за його слова про антиукраїнський чемпіонат і закликають до проведення чесних виборів. Інакше хокеїсти готові відмовитися від участі в заходах ФХУ, тобто бойкотуватимуть збірну.
Цей лист підписали 60 осіб, але хокеїст «Краматорська» Гліб Кривошапкін заявив, що його підпис підробили. Батько гравця також підтвердив, що син нічого не підписував. Федерація повідомила, що досі не отримала оригінал листа з підписами.
«Досвідченіші колеги запевняють: щоб я не робив, опоненти зроблять все, щоб усунути мене з цієї посади. Бо це особисте. Опоненти – це не лише Колесніков, а й ті люди, які перебувають під його впливом. Але мені хочеться попри ці перепони зробити те, що ми задумали. Те, що в корейському чи британському хокеї зробили за шість років. Враховуючи наші фінансові можливості та шалену протидію, було б непогано, якби ми впоралися бодай за вісім», – заявив президент ФХУ Георгій Зубко.

«Донбас» завдає удару у відповідь

На це відповів Борис Колесніков, президент ХК «Донбас», по суті, головна нині людина в українському клубному хокеї. Він прокоментував ситуацію у коментарях до запису у фейсбуці, в якому його закликали зустрітися з президентом ФХУ.
«Ви втомилися, ви й зустрічайтеся. Нероби прекрасно знають, що вони й пальцем не поворухнули в професійному хокеї. Цинічно нав’язувати свою егіду. Досить. Убили дитячий хокей в мотлох. Молодіжний хокей навіть не намагалися підтримати. Все вирішиться вже найближчим часом.
Який ліміт? Була усна домовленість майже два роки тому. Сезон 20/21 – 13 легіонерів, 21/22 – 11. Зубко про це знав зі самого початку і раптом став патріотом. Тішить одне, що найближчим часом не буде ані Зубка, ані хокею», – написав Колесніков.
А ще нещодавно вийшло велике інтерв’ю капітана «Донбасу» Віктора Захарова, в якому він порушив тему протистояння ФХУ та УХЛ. «Дуже неприємно, що триває конфлікт між УХЛ і ФХУ. Я не знаю, як його вдасться вирішити, але від нього постраждає весь український хокей. Напевно, не з цього треба було починати новому-старому керівництву ФХУ. Діти продовжують займатися хокеєм коштом батьків, а федерації не має до дитячого хокею ніякого діла. Говорять, що збірну України повернуть в еліту протягом п’яти-шести років, то це неможливо, час минув. Коли тепер прийде нове покоління – невідомо».
На початку цього тижня «Донбас» відповів Федерації хокею України на їхнє дисциплінарне провадження, через те що частина гравців донецького клубу «не вирушила до збірної». У «Донбасі» зауважили, що окремі хокеїсти вже прибули на збір національної команди:
«Для участі в зазначених заходах ФХУ запрошені хокеїсти нашої команди: Буценко Микита, Григор’єв Андрій, Дяченко Богдан, Захаров Віктор, Коренчук Ілля, Костіков Олександр, Лялька Віталій, Пангелов-Юлдашев Пилип, Пересунько Олександр, Разумов Максим. Зі зазначеними гравцями, як і з усіма іншими гравцями команди, згідно з регламентом змагання і вимогами Закону України «Про фізичну культуру і спорт», клубом укладено контракти професійного хокеїста.
Предметом контракту є регулювання трудових взаємин між хокеїстом і клубом, а термін дії трудових відносин між сторонами – до 30 квітня 2021 року. Регламент чемпіонату сезону 2020 – 2021 років, а також регламент чемпіонату сезону 2019-2020 років, який був затверджений і узгоджений ФХУ і Міністерством молоді та спорту України, містить норму, згідно з якою контракт повинен закінчуватися 30 квітня відповідного року, що завершує термін дії контракту.
Регламент змагання і контракт професійного хокеїста зобов’язують клуб відпустити хокеїста для тренувань і виступів за національну збірну команду України зі збереженням заробітної плати і пільг (по суті, відправити у відрядження), але це можливо тільки в межах терміну дії контракту і наявності трудових відносин. Таким чином клуб не має ніякого законного права зобов’язувати гравця виконувати будь-які обов’язки за межами терміну дії трудових відносин, тобто починаючи з 1 травня 2021 року.
З цієї дати зазначені гравці не є працівниками клубу, не перебувають у штаті клубу і не отримують заробітну плату. А примушування гравців до виконання будь-яких обов’язків за межами трудових відносин було б прямим порушенням трудового законодавства України. Отже, до кожного з вищевказаних гравців клубом була доведена інформація про їх виклик до складу національної збірної команди України і, з урахуванням дати проведення зборів, роз’яснена необхідність прямої комунікації з ФХУ після 30 квітня 2021 року і право на ухвалення самостійного рішення.
Вважаємо, що в ситуації, що склалася, коли офіційні спортивні заходи національної збірної команди України проводяться в період відсутності у гравців трудових відносин з клубами, національна федерація повинна комунікувати безпосередньо з гравцями.
На підтвердження вищевикладеного констатуємо, що 4 травня 2021 року частина наших гравців вже прибула в розташування національної збірної команди України для участі в офіційних спортивних заходах. Також вважаємо за необхідне зазначити, що публічно поширені ФХУ звинувачення на адресу ХК «Донбас» про заборону гравцям брати участь в офіційних спортивних заходах національної збірної команди України не відповідають дійсності.
Просимо принести публічні вибачення з боку федерації та терміном до 12 травня 2021 року добровільного спростування цієї неправдивої інформації на сайті ФХУ і на інших ресурсах, де вона була розміщена. В іншому разі ми будемо змушені звернутися до суду з позовною заявою до ФХУ про захист честі, гідності та ділової репутації нашого клубу».
Отже, конфлікт триває і, схоже, триватиме довго, але навряд він піде на користь українському хокею.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7874 / 1.66MB / SQL:{query_count}