Валіза без ручки

Проведення Олімпіади-2020 у Токіо ще залишається під сумнівом

Менше ніж пів року лишилося до старту Олімпійських ігор у Токіо, але ситуація навколо них й досі туманна. Змагання, які так і не вдалося провести у 2020 році через пандемію коронавірусу, мають стартувати 24 липня 2021 року і завершитися 8 серпня. Проте нині ситуація у світі ніяк не дозволяє нормально провести захід, в якому мають намір взяти участь спортсмени з більш ніж 200 країн, і щомісяця тривають спекуляції на тему скасування ігор. Вже зараз серед японського населення противників Олімпіади стає дедалі більше, а серед вищого керівництва країни та Міжнародного олімпійського комітету (МОК) – дедалі більше прихильників. І це цілком природно, оскільки японцям нині не до олімпійського свята, натомість високопосадовці цілком можуть втратити свої місця через скасування Ігор.

Японська боротьба

Нещодавно англійська газета The Times з посиланням на джерело в уряді Японії повідомила, що всередині країни вже визначилися з долею Олімпіади-2020. Через коронавірус змагання, в якому візьмуть участь 11 тис. спортсменів (до них можна додати 4 тис. паралімпійців), провести неможливо, визнали в вищих колах. Зараз же, за словами джерела, японці просто чекають слушного моменту, щоб оголосити про це, зберігши обличчя. Як можливу дату проведення Олімпіади в Токіо джерело The Times назвало 2032 рік. Це перша вільна дата після Парижа-2024 і Лос-Анджелеса-2028. На інформацію майже відразу ж відреагувала влада Токіо, Японії, а також МОК і Паралімпійський комітет. У спільній заяві вони спростували перенесення та зауважили, що підготовка триває в штатному режимі. Однак торік організатори також до останнього запевняли, що Олімпіада відбудеться у визначений термін. Про перенесення оголосили в березні, всього за два дні до початку естафети олімпійського вогню. Якщо тоді у них був вільний 2021 рік, то у 2022-ому вже заплановані зимові Ігри в Пекіні. Щоб ще раз перенести турнір на рік, доведеться повністю змінити весь олімпійський графік, на що з урахуванням витрат Пекіна та його політичного впливу розраховувати не доводиться. Тож ідея щодо скасування Ігор у 2022 році та проведення їх з тими ж даними, але під іншою заявкою в 2032-ому має сенс.
Водночас політична ситуація в Японії непроста, свої погляди через Times могли донести опозиційні сили. Натомість керівна верхівка Олімпіаду, навпаки, має намір зберегти. За час «очікування» Ігор в Японії змінився прем'єр-міністр. Сіндзо Абе залишив посаду у вересні 2020 року і вибрав наступника Йосіхіде Суґу. Незважаючи на зміну керівництва, політичний курс в країні не змінився, як і ставлення до Олімпійських ігор. Суга тримається за ідею проведення Ігор, хоча обставини для цього не найсприятливіші. Японському прем’єру важливо перемогти коронавірус і зберегти економіку. А на це Олімпіада аж ніяк не впливає позитивно. З того часу, як Суґа очолив уряд, його рейтинг впав удвічі. Можливий сценарій, що він не протримається до осені, коли відбудуться вибори нового голови керівної в Японії Ліберально-демократичної партії. Перешкодити політичній кар'єрі прем'єр-міністра може насамперед ситуація з коронавірусом. У січні в Токіо ввели режим надзвичайного стану. Якщо в грудні максимальним показником кількості хворих за день було 940, то в січні – вже 2400 осіб. Водночас змінюється ставлення населення до Олімпіади. Видання Kyodo та телемережа Tokyo Broadcasting System регулярно проводить опитування щодо теми Ігор. У грудні 2020-го 63% японців відповіли «ні» на запитання, чи потрібно проводити в Токіо Олімпіаду, то в січні вже 81% опитаних були проти змагань. Японці бояться, що з такою кількістю гостей в країні почнеться масова епідемія. Медична система не витримує вже поточної ситуації, тому населення проти змагань. Цим також користуються опозиційні групи. Ситуація з коронавірусом об'єктивно погана, тому організатори розглядають варіанти проведення змагань без іноземних глядачів або ж без глядачів зовсім. Натомість масова вакцинація в Японії запланована тільки на лютий, і від того, як вона відбудеться, можливо, залежатиме доля Олімпіади.

Гроші важливіші

Попри відсутність підтримки серед населення, в Олімпіади є потужні союзники. Просто неймовірними зусиллями оргкомітет Ігор зумів наприкінці минулого року підписати «базову угоду» про продовження спонсорських контрактів з усіма 68 японськими спонсорами, які до останнього сумнівалися, чи варто укладати нову угоду.
Президент оргкомітету Есіро Морі заявив, що нові внески перевищать 22 млрд єн (210 млн доларів). Японські спонсори вже внесли рекордні 3,3 млрд доларів до бюджету Олімпіади, тепер їхні внески перевищать 3,5 млрд. Стверджується, що це щонайменше вдвічі-втричі більше, ніж на будь-який попередній Олімпіаді. За словами Морі, компанії не підштовхували до цього рішення. Водночас він визнав, що наразі багато фірм переживають важкі часи. «Ми чули від наших партнерів про складну ситуацію, з якою кожен з них стикається в розпал пандемії та безпрецедентної економічної кризи», – заявив голова оргкомітету. Організатори також оголосили, що через перенесення і витрати на проведення Олімпійських ігор в умовах пандемії бюджет заходу збільшився на 2,8 млрд доларів. Отже, офіційні витрати збільшаться до 15,4 млрд.
Тим часом японські офіційні особи навідріз відмовляються визнати можливість зриву Олімпіади. У відповідь на інформацію The Times оргкомітет виступив зі заявою, в якій підкреслив, що його партнери, тобто уряд, адміністрація Токіо, а також Міжнародний олімпійський комітет і Міжнародний паралімпійський комітет, «повністю сконцентровані на тому, щоб прийняти Ігри влітку». В оргкомітеті додали, що сподіваються на те, що «найближчим часом щоденне життя повернеться в нормальний режим», і це дозволить їй продовжити роботу з підготовки «безпечних» змагань. Заступник генерального секретаря уряду Японії Манабу Сакаї сказав, що фактів, викладених в The Times, не існує, а губернатор Токіо Юріко Коїке, зауважила, що ніколи не чула про плани щодо скасування Олімпіади, і щодо видання можуть вжити заходів юридичного характеру через поширення неправдивих відомостей.
Натомість для МОК Олімпіада – єдине джерело доходів, завдяки яким він живе під час чотирирічного циклу. На минулих літніх Іграх в Ріо-де-Жанейро комітет заробив 5,7 млрд доларів, за підсумками Олімпіади у Токіо сума мала бути більшою. Близько 70% доходів надходять від телеправ. Наприклад, контракт МОК з американським мовником NBC, розрахований з 2014 року по 2032-й, містить у собі виплату 7,75 млрд доларів. Тож провести Ігри без глядачів для комітету вигідніше, ніж не проводити зовсім. Зараз резерви комітету оцінюють у 989 млн доларів. 600 млн МОК повинен розподілити між 27-ма федераціями. Тому в інтересах керівництва зараз наводити аргументи, що Іграм нічого не загрожує. Президент Томас Бах у нещодавньому інтерв'ю Kyodo News згадав стан медицини зараз і торік, коли Олімпіаду вирішили перенести. «Не можна порівнювати обставини в березні 2021 року та березні 2020-го, тому що є прогрес у науці, медицині, вакцинації та тестуванні, – вважає Бах. – Раніше ніхто не знав, як діяти під час пандемії, зараз ми знаємо набагато більше».
Бах неодноразово підкреслював, що у МОК немає ніякого плану «Б» щодо Токіо, водночас не заперечував, що формат змагань доведеться точково змінити з урахуванням коронавірусних обмежень. У цьому році у президента комітету, до слова, закінчується термін перебування на посаді, його переобрання очікується на зборах 7 – 12 березня. Успішно провести його без впевненості, що Ігри-2020 відбудуться, не вийде.
Цікаво, що цього тижня голова фінансового управління американського штату Флорида Джиммі Патроніс запропонував Міжнародному олімпійському комітету (МОК) розглянути можливість перенесення літніх Олімпійських ігор з Японії до США, повідомляють американські ЗМІ.
«Я пишу, щоб закликати вас розглянути можливість перенесення Олімпіади 2021 року з Токіо, Японія, до США, а якщо точніше, до Флориди», – йдеться в листі Патроніса, адресованому голові МОК Томасу Баху.
За його словами, деякі повідомлення ЗМІ вказують на серйозне занепокоєння, яке висловлює «у приватному порядку» влада Японії з огляду на необхідність проведення Олімпійських ігор і тривалу пандемію.
Патроніс додав, що Флорида має необхідні можливості для проведення такого великого заходу, зокрема розвинену транспортну систему та спортивні об'єкти.
Він також наголосив, що навіть під час пандемії в штаті дозволяли проведення спортивних заходів.
МОК відреагував на це спокійно, вкотре наголосивши, що Токіо є господарем Олімпіади-2020, тож спортивна спільнота зараз чекає старту естафети олімпійського вогню, яка запланована на 25 березня. Саме до цієї дати визначиться й доля Олімпіади.

Європитання

Євро-2020 в одній країні? УЄФА заперечує

Голова правління мюнхенської «Баварії» Карл-Гайнц Румменігге в інтерв'ю виданню Munchner Merkur заявив, що УЄФА розглядає можливість проведення чемпіонату Європи, який вже переносили з літа 2020 року на літо 2021-го, не в 12 містах Старого Світу, а в якійсь одній країні. «Не слід забувати, що ідея такого особливого формату турніру народилася тоді, коли про коронавірус ніхто й не чув. У той час це була ініціатива Європейської комісії, яка хотіла, щоб матчі проводили по всій Європі, – цитує Карла-Гайнца Румменігге Munchner Merkur. – Я знаю, що президент УЄФА Александер Чеферін, який неймовірно обережний щодо питання пандемії Covid-19, думає про те, чи не буде розумно провести чемпіонат тільки в одній країні. З відповідними медичними протоколами, звичайно.
Протягом найближчих кількох тижнів УЄФА вирішить, де і як повинен відбутись турнір. Це буде непросто. Але, наскільки я знаю Чеферіна, УЄФА ухвалить правильне рішення з великою обережністю і розважливістю».
В УЄФА відмовилися коментувати висловлювання керівника «Баварії». «У нас немає коментарів щодо цієї теми. УЄФА може підтвердити, що спільно з усіма 12 містами-господарями турніру працює над чотирма можливими сценаріями допуску уболівальників: повні трибуни, 50-100% заповнюваності, 20-30% заповнюваності та матчі без глядачів, – заявили в УЄФА. – Кожне місто разом з УЄФА вибере два-три відповідні сценарії та розроблятиме відповідні плани найближчими тижнями».
Що стосується країн, які поодинці могли б прийняти у себе чемпіонат Європи, то тут, зрозуміло, ніякої офіційної інформації немає. Однак минулого тижня голова Асоціації футболу Швейцарії Домінік Блан зазначив, що турнір могли б прийняти Туреччина, Великобританія (точніше, тільки Лондон з передмістями) чи Росія. Додамо також, що досі немає впевненості, що турнір взагалі відбудеться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7849 / 1.65MB / SQL:{query_count}