Олімпійська надія

Літні Ігри в Токіо хочуть провести у присутності глядачів, але є багато «але»

Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах, який вперше після перенесення Ігор-2020 завітав до Японії, заявив, що «дуже, дуже впевнений», що Ігри не тільки відбудуться наступного літа, але й відбудуться з глядачами на трибунах. Оптимізм глави МОК спричинений повідомленнями про те, що розроблені вакцини від коронавірусу мають високу ефективність. Вакцинуватися запропонують і учасникам змагань, і вболівальникам. Однак практичного сенсу у візиті Томаса Баха небагато, і основна мета поїздки – показати населенню Японії, яке здебільшого скептично ставиться до самої ідеї проведення Олімпіади, що турнір не завдасть шкоди їхній країні.
Президент МОК Томас Бах вперше з березня цього року відвідав Японію. Саме в березні, на тлі першої хвилі Covid-19, МОК ухвалив рішення перенести Ігри-2020 у Токіо на літо 2021 року. Під час візиту Томас Бах провів зустріч з новим прем’єром Японії Йосіхіде Сугою. Він також вручив Олімпійський орден колишньому главі японського уряду Сіндзо Абе, адже під час його прем’єрства відбулась більша частина підготовки до проведення Ігор.
Напередодні візиту голови МОК відбулося засідання координаційного комітету з підготовки до літньої Олімпіади, на якому представники оргкомітету знову підкреслили, що впевнені в тому, що Олімпіаду, відкриття якої припадає на 23 липня, проведуть, але перелічили кілька проблем. Одну з найактуальніших, як з’ясувалося, важко вирішити.
Генеральний секретар оргкомітету Тосіро Муто фактично визнав абсолютну невизначеність щодо питання допуску на Олімпіаду закордонних уболівальників та режиму їх перебування в Японії під час змагань. Його ускладнюють два фактори. Перший фактор – це правило, за яким всі іноземці, які приїжджають до Японії, зараз повинні пройти 14-денний карантин. Для багатьох уболівальників це рівноцінно забороні на поїздку. Тосіро Муто припустив, що стосовно зарубіжних спортсменів і туристів в тому випадку, якщо вони приїздять із країни з нормальним епідеміологічним станом, режим може бути послаблений, і цих людей не змушуватимуть дотримуватися карантину. Однак Тосіро Муто чесно попередив, що все залежить від ситуації, а рекомендації оргкомітет розробить, вивчаючи її, до наступної весни.
Другий фактор – це наявні в Японії, як і в інших країнах, жорсткі ліміти допуску глядачів на стадіони. Вони різні в різних видах спорту. За олімпійськими лімітами рішення також ще мають ухвалити після «низки експериментів». Мовиться, судячи з усього, насамперед про національні та міжнародні змагання, які відбудуться в Японії та перетворяться на своєрідні тести коронавірусної безпеки.
Водночас Тосіро Муто все ж дав зрозуміти, що японська влада намагатиметься зробити все можливе, щоб забезпечити максимальний приплив туристів. Нехай навіть ціною забезпечення ретельного контролю за пересуванням їх країною та нечуваних колись прохань «утримуватися від криків і гучних розмов» на стадіонах, без яких взагалі Олімпійські ігри досить непросто уявити. І це прагнення, безумовно, продиктоване насамперед не іміджевими, а цілком практичними міркуваннями.
Приїзд Томаса Баха не дав відповідей на ці питання. Однак коментуючи побачене та почуте під час візиту, президент МОК був налаштований оптимістично. Зокрема, він підтримав висловлювання прем’єр-міністра Японії Йосіхіди Суги, який зауважив, що «Японія рішуче налаштована провести Олімпіаду», і від себе додав, що «Ігри стануть світлом у кінці тунелю коронавірусної кризи». При цьому, як вважає президент МОК, змагання не доведеться проводити без уболівальників на трибунах.
«Ми використовуємо значний обсяг заходів та інструментів, щоб забезпечити всі заходи захисту, – сказав Томас Бах. – Тож ми дуже, дуже впевнені в тому, що зможемо провести Олімпіаду з глядачами на стадіонах».
Але президент МОК не став стверджувати, що трибуни будуть повними. За його словами, планують розсадити на них «розумну» кількість уболівальників.
Оптимізм Томаса Баха спричинений нещодавніми повідомленнями про те, що низка вакцин проти Covid-19 під час випробувань показали високу ефективність. МОК навіть готовий взяти на себе, хоча б частково, витрати на вакцинацію учасників змагань. «З метою захисту населення Японії та з повагою до нього МОК зробить все, щоб якомога більше учасників Ігор та вболівальників приїздили в Токіо вже вакцинованими», – зазначив Томас Бах. Однак він обмовився, підкресливши, що все це буде можливим, якщо сама вакцина буде доступною. Водночас наголошується, що вакцинація не буде обов'язковою. Проте у МОК сподіваються, що більшу частину спортсменів вдасться вмовити зробити щеплення.
Цілком можливо, що під час проведення змагань Олімпіади використають схему, яку випробували на міжнародному гімнастичному турнірі «Дружба і солідарність», що відбувся у Токіо на початку місяця. Всім його іноземним учасникам до відльоту в Японію потрібно було піти на двотижневу самоізоляцію, за три дні до прибуття мати негативний тест на Covid-19, під час змагань щодня проходити тестування, не залишати поверх готелю, де живе команда, їздити тільки у визначеному організаторами автобусі. Прохань до глядачів було менше – одягнути маску і не кричати. Проте одна справа обмежити  три десятки гімнастів, друга справа – впоратися з 11 тисячами спортсменів і ще десятками тисяч членів делегацій, журналістів, гостей та спонсорів.
Цікаво, що всі свої міркування з приводу проведення Олімпіади Томас Бах цілком міг висловити і не покидаючи штаб-квартиру МОК. Проте він вирішив їхати в Токіо, хоча останнім часом дуже обмежує свої транскордонні переміщення. Цілком можливо, що ключовою метою поїздки була спроба показати населенню Японії, що Олімпіада не загрожує їй повномасштабною епідемією (зараз у країні зафіксували понад 116 тис. випадків зараження – 51-е місце в світі). Як показують соціологічні опитування, більшість японців вважають, що Ігри треба ще раз перенести або зовсім скасувати (раніше в МОК зазначили, що якщо токійська Олімпіада не відбудеться в 2021 році, то вже не відбудеться ніколи). Але тут на перший план виходять гроші.
За офіційними даними, Японія й так вже витратила на Олімпіаду 12,6 млрд доларів, а перенесення Ігор на 2021 рік, за оцінками експертів, потребують додаткових інвестицій сумою від 2 млрд до 3 млрд доларів. Міжнародний олімпійський комітет погодився покрити меншу частину – 650 млн. А вдасться чи ні закрити бюджетні дірки, то це суттєво залежить від реалізації квиткової програми. Передбачалося, що вона принесе оргкомітету близько 800 млн, однак тепер її реалізація викликає сумніви.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8213 / 1.6MB / SQL:{query_count}