Боротьба за путівку в нікуди

Сьогодні у Львові національна збірна України з футболу матчем проти команди Білорусі розпочне довгий шлях кваліфікаційного відбору на першість світу 2010 року. Як відомо, наступний мундіаль має вперше відбутися на африканському континенті в Південно-Африканській Республіці, проте за два роки до старту світового форуму ніхто не може стовідсотково гарантувати, що він відбудеться саме там.

Сьогодні у Львові національна збірна України з футболу матчем проти команди Білорусі розпочне довгий шлях кваліфікаційного відбору на першість світу 2010 року. Як відомо, наступний мундіаль має вперше відбутися на африканському континенті в Південно-Африканській Республіці, проте за два роки до старту світового форуму ніхто не може стовідсотково гарантувати, що він відбудеться саме там.

stadium.jpg

Чи зможе ПАР прийняти в себе ЧС-2010 року, дізнаємося вже найближчим часом

  

Проблемна країна

Фактично ПАР одержала честь прийняти чемпіонат світу 2010 року на безальтернативній основі. Свого часу президент ФІФА Йозеф Блаттер пообіцяв Африці турнір-2010, адже тут таке змагання не проходило ще ніколи. Бідний континент не може похвалитися багатими країнами, здатними організувати настільки великий спортивний форум, тому кандидатури таких країн, як Марокко, Єгипет або Нігерія, з різних причин відпали самі собою.  Економіка ПАР дозволяла сподіватися на те, що не без проблем, однак турнір у цій республіці відбудеться. Усі розуміли, що Африка - це Африка і, звісно, проблем не уникнути, проте ніхто не думав, що їх буде так багато.

Перші тривожні сигнали пролунали ще 2006 року, майже відразу після завершення першості світу в Німеччині. Коли одна з перших інспекцій ФІФА прибула в цю країну,  вона побачила значне відставання від графіка будівництва стадіонів, кризу в транспортній системі країни, високий рівень злочинності і цілковитий спокій місцевої влади. Тоді чиновники запевняли світову спільноту, що все буде зроблено вчасно та належним чином.

Минуло два роки, а значного поліпшення не відбулося. Попри те, що на підготовку до ЧС-2010 вже витрачено майже мільярд доларів, цих коштів виявилося замало. Вже нині бюджет мун­діалю перевищений майже втричі і становить близько двох мільярдів доларів.

Так, будівництво стадіонів йде повним ходом, щоправда, і далі спорудження нових арен значно відстає від намічених графіків (винне у цьому недосконале законодавство, прогалини в якому заважають будівельним компаніям). Через відсутність потрібних арен у 2009 році, схоже, не відбудеться Кубок Конфедерації, який уже традиційно проходить у країні-організаторі майбутнього мундіалю і є своєрідною репетицією перед цим змаганням.

Досі не вирішене питання розміщення майбутніх учасників і гостей чемпіонату. Країні катастрофічно не вистачає готелів, і минулого року  оргкомітет змагань спробував довідатися, чи не могли б деякі команди-учасниці ЧС-2010 під час турніру жити в сусідніх країнах, Мозамбіку і Свазіленді, і приїжджати в ПАР за день до матчів. І хоча в регламенті чітко сказано, що фіналісти зобов'язані прибути на територію держави, де проходить першість, за сім днів до старту й залишатися там, доки виступатимуть, подібний запит був на­дісланий у ФІФА. Деякі майбутні учасники мундіалю (принаймні вони так самі вважають) вже нині шукають належне місце для розташування своїх команд. Так нещодавно представники Німецького футбольного союзу відвідали ПАР, аби проаналізувати ситуацію.

Донині існує і транспортна проблема. Кошторис швидкісної залізничної магістралі, яка має поєднати Йоганнесбург і Преторію, вже давно перейшов усі можливі рамки.

На початку цього року до всіх негараздів додалася й енергетична проблема. В січні країною прокотилася хвиля аварійних відімкнень електроенергії, причиною якої стала неспроможність  національного постачальника електроенергії, компанії "Eskom", задовольнити запити споживачів. Через відключення електроенергії близько 900 туристів провели понад три години у знеструмлених вагончиках канатної дороги в околицях Кейптауна.

Тоді представники "Eskom" попередили, що брак електро­енергії відчуватиметься в ПАР протягом щонайменше найближчих п'яти років, а це може спричинити ще одну транспортну проблему, оскільки робота світлофорів може бути паралізована.

Але слід визнати, що всі ці проблеми лише "квіточки", порівняно з головною - злочинністю. Рівень злочинності в ПАР - один з найвищих  у світі, вбивства і крадіжки вже давно стали тут звичним явищем. За даними поліції, тільки торік жертвами вбивць стали близько 20 тисяч чоловік (майже 55 осіб щодня!!!). Влада намагається протистояти насильству всіма можливими засобами. Наприклад, заступник міністра внутрішніх справ ПАР Сьюзан Шабангу заявила, що поліція повинна відкривати прицільний вогонь по злочинцях і забути про правила в боротьбі із правопорушниками в країні. "Злодіїв, що загрожують вам або нашому суспільству, треба вбивати. Вас не повинні турбувати методи, які ви застосовуєте. Мені не потрібні попереджувальні постріли. Ви повинні стріляти раз, і цей постріл має бути смертельним", - заявила Шабангу, виступаючи перед офіцерами поліції.

Щоправда, в самій ПАР цю проблему вважають не настільки важливою. Місцева поліція сподівається на власне ноу-хау, яке дозволяє ґарантувати безпеку під час проведення масових заходів. Виявляється, у ПАР, на стадіонах якої в останні роки неодноразово відбувалися найбільші світові змагання, що збирали багатотисячні натовпи (зокрема, світовий кубок з регбі 1995 року), на відміну від більшості інших країн світу, майже не було спалахів насильства, пов'язаних саме з фактом масового скупчення людей. Це явище вчені пов'язують з фізіологією функціонування національної культури, у ПАР: тиснява й близькість до чужих тіл, не викликають у людей південноафриканської культури реакції природного відторгнення. Але, окрім стадіонів, є місця, де безпеку, найімовірніше, ніхто не зможе ґарантувати. Так з початку цього року було вбито близько 60 іноземців. Місцеве населення вважає, що гості з-за кордону нібито займають робочі місця жителів Південної Африки.

Окрім суто технічних проблем, перед організаторами мундіалю цілком несподівано постала ще одна - пов'язана з природними катаклізмами. Вже кілька років влітку (а в ПАР це календарна зима) на території країни стоїть холодна погода, падають дощі, а місцями навіть сніг. Це спричиняє чималі побоювання. Так, у червні-липні температура повітря в ПАР коливалася від восьми до десяти градусів за Цельсієм, і ФІФА розглядає ймовірність зміни термінів проведення турніру з червня-липня на вересень. Проте, як відомо, найбільша проблема можливого перенесення полягає в тому, що європейський календар національних і міжнародних турнірів складають на кілька років заздалегідь. Те саме, хоча дещо меншою мірою, стосується клубних турнірів на інших континентах.

План "Б"

Зважаючи на це, усе гучніше лунають заяви про так званий "план Б". Свого часу  Йозеф Блаттер визнав існування запасного плану на проведення чемпіонату світу 2010, довіреного ПАР. За його словами, "план Б" застосують тільки в крайньому випадку: "Виявлюся вкрай недалеким президентом, якщо не матиму "плану Б".

Вже нині багато експертів вважає, що Африка може залишитися без першого в історії континенту чемпіонату світу . Згідно з  "планом Б", чемпіонат світу з футболу 2010 року може пройти не в ПАР, а у Бразилії. За даними іспанського видання "AS", президент ФІФА Йозеф Блаттер всерйоз розглядає можливість такої рокіровки.

Відповідно до планів Блаттера, ПАР, яка відстає від графіка підготовки до фінального турніру ЧС-2010, дадуть шанс провести світову першість-2014, що довірена Бразилії. Бразильці ж, на думку іспанської газети, здатні провести настільки великий турнір вже через два роки - інфраструктура дозволяє.

Міжнародна федерація футболу (ФІФА) вже скерувала в уряд Південно-Африканської Республіки заяву, в якій висловлюється  пропозиція перенести фінальний турнір чемпіонату світу  на чотири роки. Серед запасних варіантів Бразилія - перший кандидат на заміну, адже в країні Пеле вже зараз можна знайти щонайменше 12 стадіонів, необхідних для проведення чемпіонату світу. Фактично Бразилія була безальтернативним варіантом, коли, відповідно до стратегії ФІФА, визначалася країна-організатор фінального турніру-2014. Концепція була така, що через шість років великий футбол мав відбутися в Південній Америці. Хоча, відверто кажучи, Бразилія - теж не ідеальний варіант. Попри те, що економіка цієї країни бурхливо розвивається, та й про футбольну складову не можна забувати - в усьому світі футбол асоціюється саме із Бразилією - у цій латиноамериканській країні з населенням майже 200 мільйонів людей теж гостро стоїть проблема злочинності, та й сам термін " економіка, що бурхливо розвивається," не означає загальної фінансової стабільності.

Звичайно, бразильці можуть провести в себе чемпіонат світу вже через два роки, скоротивши терміни будівництва (якщо вони накреслені) на чотири роки, за які в ПАР свої недоробки виправлять.

Як пише "AS", є ще три варіанти замінити ПАР, якщо африканці справді не впораються зі своїм завданням. Це - Австралія, Іспанія й Німеччина, щоправда, німці й іспанці вже встигли відмовитися, а Австралія наразі мовчать. Не відкидають можливості, що ФІФА може запропонувати провести турнір і Канаді з Італією. Остаточне рішення, схоже, приймуть уже найближчим часом, після того, як Йозеф Блаттер особисто відвідає ПАР 

Слід відзначити, що у разі заміни країни-організатора виникне неабиякий прецедент. Досі в історії лише 1986 року першість була проведена не там, де планували. Тоді чемпіонат мав пройти в Колумбії, але країна відмовилася від нього через економічні проблеми, і мундіаль відбувся у Мексиці. Цей прецедент може дуже болісно вдарити по Україні, оскільки в нас теж є чимало проблем, пов'язаних з проведенням Євро-2012.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8392 / 1.66MB / SQL:{query_count}