Написали Конституцію

Станом на сьогодні Президент уже мав передати проект змін до Основного Закону в парламент

фото: president.gov.ua
Президент Петро Порошенко учора, 1 липня, особисто презентував зміни до Конституції, які стосуються децентралізації.
При цьому він наголосив, що до кінця дня оформить усе, що створила Конституційна комісія і Венеціанська комісія, без будь-яких змін зі свого боку у проект закону та передасть його до Верховної Ради. Далі процедуру ми знаємо: для ухвалення змін у першому читанні потрібно лише 226 голосів, далі – висновок Конституційного Суду, а вже після цього на наступній сесії знадобляться 300 голосів.
Зміни до Конституції – питання дражливе і дуже важке, однак у першому читанні проста більшість у парламенті мала би знайтися. Депутати мають встигнути взяти внесений Президентом законопроект за основу до кінця літа, тим паче, довге зволікання може коштувати їм канікул. Але восени коаліція мусить продемонструвати справжню єдність, у чому нині багато сумнівів, особливо коли коаліційні фракції захочуть в обмін на голоси за зміни до Конституції щось собі вторгувати.
Презентуючи зміни до Основ­ного Закону, Порошенко зупинявся лише на найважливіших, на його думку, питаннях. “Центральна влада поступається не лише повноваженнями і відповідальністю, але й фінансовими ресурсами! Ще на початку року ми внесли зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, які в результаті на 40% навіть у цих умовах збільшили доходи місцевого самоврядування. 1 липня розпочалося друге півріччя, з якого, відповідно до закону, Бюджетного кодексу, органи місцевого самоврядування отримають право вносити зміни до своїх бюджетів, скориставшись повною мірою фінансовою децентралізацією.
Відтепер пряма норма оновленої Конституції вимагатиме, щоби будь-яка “зміна компетенції органу місцевого самоврядування” обов’язково здійснювалася “з одночасними відповідними змінами в розподілі фінансових ресурсів”. Не буде більше пустих обіцянок – кожна позиція буде підтримана фінансово!” – заявив він.
Оперативне управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів, як ми й обіцяли, які формуватимуть ради відповідного рівня, що їх обирають люди. Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам відповідного рівня
Зазначимо, що “Пошта” вже писала про зміни, які чекають на Україну, про новий адміністративно-територіальний устрій (громади, райони, регіони), про те, що скасовуватимуться держадміністрації і запроваджуватиметься інститут префектів.
“Оперативне управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів, як ми й обіцяли, які формуватимуть ради відповідного рівня, що їх обирають люди. Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам відповідного рівня… Йдучи на широку децентралізацію, маємо надійно застрахуватися від спроб ворога використати нові й надзвичайно широкі повноваження місцевих громад для порушення суверенітету й територіальної цілісності.
Саме тому для нагляду за додержанням Конституції і законів України органи місцевого самоврядування в районах та областях вводять інститут префектів. Призначатимуть і звільнятимуть префектів у такий же спосіб, як нині голови держадміністрацій, тобто указом Президента України за поданням Кабінету Міністрів України. Нічого не змінюється… Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть контрольно-наглядові функції. Префект матиме право зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України – з одночасним зверненням до суду”, – заявив Порошенко.
Зауважив він і те, що не збирається узурпувати владу в контексті можливості розпускати органи місцевого самоврядування. “Президентові, Конституційному Суду і Верховній Раді – лише їм трьом спільними зусиллями притягати до відповідальності ті ради, які, не дай Боже, согрішать сепаратизмом і створять загрозу суверенітету, територіальній цілісності і національній безпеці України.
В подібних випадках Президент як гарант Конституції негайно призупиняє повноваження відповідної ради чи голови громади. Конституційний Суд має надати правову оцінку, а Верховна Рада, український парламент ухвалює рішення про призначення позачергових виборів відповідної ради чи голови громади”, – розповів гарант.
Він звернув увагу на ще одне дратівливе питання – статус Донбасу. За словами Порошенка, особливий статус Донбасу не закріп­люватиметься в Конституції. Лише в її перехідних положеннях буде включена згадка про те, що режим місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях регулюється на основі окремого закону.
Президент Порошенко підтвердив, що після впровадження усіх змін потрібні будуть ще одні місцеві вибори. А в такому випадку, нагадаємо, Гройсман говорив про те, що волевиявлення 25 жовтня відбуватиметься за старим законом
Нагадаємо, що такий закон уже давно ухвалили. Він передбачає особливий порядок самоврядування після проведення в окупованому Донбасі вільних і чесних виборів за українськими законами і за участі міжнародних спостерігачів. От тільки останнім часом уже з’являлися повідомлення ЗМІ про те, що ЄС начебто вимагає особливого статусу для Донбасу якомога швидше і без дотримання всіх пунктів мінських домовленостей. ЄС уже начебто підтвердив такі пропозиції, а потім недолуго спростував і заявив, що “їхня політика не змінилася”…
Відомий журналіст Сергій Рахманін у своїй нещодавній статті в “Дзеркалі тижня” звернув увагу на те, що виглядає так, ніби Конституційна комісія при Президентові взагалі не писала проект змін до Основного Закону, а лише його затвердила. Конституційна комісія довгий час не демонструвала прогресу, аж ось одразу з’явився готовий проект. При цьому незвично оперативно спрацювала Венеціанська комісія, оприлюднивши свої висновки через два дні після того, як отримала проект. Такого раніше ніколи не було. 
Окрім того, заступник глави Адміністрації Президента Віталій Ковальчук під час зустрічі з журналістами цього тижня зазначив: згадуючи закон про особливе самоврядування в Донбасі у проекті змін до Конституції, українська Конституційна комісія повністю прислухалася до Венеціанської комісії. Але Ковальчук не відповів на питання, чи така норма була в поданому Україною проекті, чи саме у Венеціанській комісії на цьому наполягли.
Так чи інакше, але саме це питання є нині найбільш підозрілим. Тепер залишається чекати, чи в української влади під тиском Заходу знайдуться аргументи пояснення всім громадянам того, що проводити місцеві вибори на окупованих територіях треба якомога швидше.
А поки Президент Порошенко лише підтвердив нещодавні слова спікера Гройсмана про те, що після впровадження усіх змін потрібні будуть ще одні місцеві вибори. А в такому випадку, нагадаємо, Гройсман говорив про те, що волевиявлення 25 жовтня відбуватиметься за старим законом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7429 / 1.6MB / SQL:{query_count}