Виконати неможливо

Міністерство юстиції каже, що більшість зауважень Венеційської комісії та ОБСЄ щодо законопроекту “Про вибори народних депутатів України” не можуть бути враховані

Міністерство юстиції каже, що більшість зауважень Венеційської комісії та ОБСЄ щодо законопроекту “Про вибори народних депутатів України” не можуть бути враховані

Закон про вибори народних депутатів, який критикували в Україні від часу його оприлюднення, не отримав схвалення й у Європі. Як уже повідомляла “Пошта”, Венеційська комісія, яка є дорадчим органом Ради Європи з питань конституційного права, теж розкритикувала дітище коаліції, назвавши його складним, заплутаним та рекомендувавши виключити певні норми з проекту закону.

Нагадаємо, що Міністерство юстиції спеціально надіслало законопроект про вибори до Європейської комісії за демократію через право (офіційна назва Венеційської комісії). Важко сказати, чи в міністерстві щиро надіялися на позитивний відгук комісії щодо їхнього документа. Радше просто хотіли дотриматися всіх демократичних процедур, тобто сприймали це не більш ніж формальність.

Є вагомі аргументи вважати, що це дійсно так. Незважаючи на зауваження Венеційської комісії, в законопроекті “Про вибори народних депутатів України” буде збережено змішану пропорційно-мажоритарну систему і підвищення прохідного бар’єра для партій з 3% до 5%. Про це заявив міністр юстиції Олександр Лавринович. Міністр пояснив, що це означає, що виборча система є внутрішньою справою країни, тому він думає, що у проекті залишиться змішана система. Секретар Венеційської комісії Томас Маркерт зазначив, що комісія не наполягатиме на обговоренні виборчої системи, оскільки запропонована в законопроекті система є легітимною та вкладається в діапазон виборчих систем, які є на Європейському континенті.Щобільше – головний юрист країни каже, що Венеційська комісія не критикувала, а позитивно оцінила законопроект про вибори народних депутатів України.

“Це перший приклад в історії Венеційської комісії та національного уряду, коли попередні висновки експертів було оприлюднено в повному обсязі і їх обговорювали не тільки ті, хто готує закон, а всі, хто може бути суб’єктом виборчої кампанії. Я отримав схвальне ставлення щодо цього кроку від секретаря членів комісії. Хоч це і незвично для них, але заперечень не було”, – наголосив Лавринович.

Окрім того, міністр зазначив, що не буде змінено статті проекту закону, які встановлюють право бути обраним за умови проживання на території України протягом останніх п’яти років, а також не буде змінено норму, що не можуть обиратися люди, яким було пред’явлено звинувачення у скоєнні навмисного злочину.

Свою позицію Лавринович аргументував тим, що ці статті повністю відтворюють положення статті 76 Конституції України, а проект закону не може містити норм, які суперечать Конституції.

Не знайшло підтримки в міністра юстиції запропоноване Комісією скасування максимальної кількості виборців, які можуть голосувати на виборчій дільниці. Воно збережено на рівні 2,5 тисячі осіб.

Загалом, за словами міністра, у висновках Венеційської комісії та ОБСЄ є 21 рекомендація, яку він буде пропонувати врахувати, а також 14 рекомендацій, які потребують додаткових дискусій.Серед них питання голосування виборців за кордоном, зокрема щодо мажоритарних кандидатів, а також питання, чи доцільно ставити підпис членам комісії на бюлетені перед безпосередньою видачею виборцеві.

У Міжнародному фонді виборчих систем (IFES) вважають недоцільним перехід на змішану (пропорційно-мажоритарну) систему виборів до українського парламенту. Експерти IFES зазначають, що такі значні зміни до виборчого законодавства не можна затверджувати у стислі терміни і без суспільного консенсусу з цього питання. Окрім того, в IFES нагадали, що найголовніше нововведення не обговорювалося робочою групою, яка працювала над законопроектом, і фактично було прийнято владою волюнтаристськи. Таким чином, в IFES фактично повторили зауваження Венеційської комісії про неможливість вводити змішану систему без широкого обговорення за участю всіх політичних сил.

Відтак Лавринович вважає законопроект про “Про вибори народних депутатів України” готовим на 100% і має намір наступного тижня передати його президентові Віктору Януковичу для внесення на розгляд парламенту. Раніше Янукович пообіцяв урахувати висновки Венеційської комісії та ОБСЄ і навіть узяти це під свій особистий контроль. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7269 / 1.58MB / SQL:{query_count}