«2021-ий – рік правильних пріоритетів і розумних компромісів»

Наталія Шелестак, голова комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради, – про головний фінансовий документ на 2021 рік та акцент на медицину

У 2021 рік Львівська міська територіальна громада (МТГ) увійшла з головним фінансовим документом на рік. «За» бюджет-2021 проголосували 54 депутати під час сесійного засідання 29 грудня. Хотіли і планували ухвалити бюджет до нового року – встигли. Водночас дискусій ще до його ухвалення вистарчало, але компроміс і порозуміння врешті взяли гору. 11,1 млрд грн – передбачені доходи бюджету Львівської МТГ, а 10,7 млрд грн – видатки. Цей бюджет вже назвали соціально орієнтованим, зокрема з акцентом на медицину, освіту та соціальні допомоги.
«Всі захищені статті бюджету, зокрема виплата зарплат бюджетникам – медикам, освітянам, комунальникам – профінансують у повному обсязі. Ба більше, заробітні плати бюджетникам з січня 2021 року будуть проіндексовані у зв’язку з підняттям мінімальної зарплати в Україні», – зазначає «Львівській Пошті» керівниця комісії фінансів і планування бюджету Львівської міської ради, депутатка фракції «ВАРТА» Наталія Шелестак.
Зі слів співрозмовниці, усі зміни до бюджету, перерозподіл коштів, фінансування тих чи інших програм з початку 2021 року ретельно перевірятимуть депутати, зокрема профільна бюджетна комісія. «Вимагатимемо чіткої аргументації щодо доцільності тієї чи іншої програми, розміру сум на їх виконання, – акцентує Наталія Шелестак. – Також ми налаштовані на те, аби рада цієї каденції максимально працювала над дохідною частиною бюджету, його наповненням. Місто має ресурс для наповнення скарбниці, який потрібно ефективно використовувати. Маю надію, що у цьому році попрацюємо всі разом досить плідно та вийдемо на збільшення дохідної частини бюджету. Вірю, що зможемо налагодити якісну співпрацю з податковими органами. Спілкувалася з головою податкової, він готовий до такої співпраці».
Одне з головних завдань бюджетної комісії – не допустити жодних зловживань чи марнотратства
Голова комісії розповіла, що низку програм, які члени комісії не встигли вивчити через брак часу, розглянуть у січні: «Фінансування всіх програм по 100 тисяч гривень ми залишили. Відповідно зміни щодо фінансування цих програм будемо вносити з лютого. По кожній програмі будемо розбиратись, в якому розмірі її треба фінансувати. Нас цікавить виконання цих програм за минулі періоди».
Наталя Шелестак зазначає, що комісія, працюючи над бюджетом, провела шість засідань і напрацювала низку змін та пропозицій до ухвали про бюджет. «Надати право виконавчому комітету Львівської міської ради здійснювати перерозподіл видатків, що призводить до збільшення затверджених бюджетних призначень головних розпорядників коштів бюджету у межах загального та спеціального фондів, окрім власних надходжень бюджетних установ, на загальну суму, що не перевищує 150 тисяч гривень за погодженням з постійною комісією фінансів та планування бюджету», – каже Наталія Шелестак.
Варто зауважити, що депутати також проголосували за обслуговування міських коштів в одному з державних банків замість казначейства. «Я запропонувала варіант, який підтримала бюджетна комісія: перший квартал у 2021 році поточні рахунки обслуговуватиме, як це є зараз, «Укргазбанк», а надалі сформуємо комплексний пакет питань до банків та проведемо конкурс. Банки подадуть свої пропозиції, серед яких оберемо найкращу для міста», – каже керівниця профільної комісії.

Депутати вперше ухвалили бюджет Львівської міської територіальної громади, де враховано не лише видатки обласного центру, але й приєднаних територій.
Так, вперше. У Львівську міську територіальну громаду входять Львів та 17 прилеглих населених пунктів. Найголовніше, що варто знати жителям – всі захищені статті бюджету, зокрема виплата зарплат бюджетникам – медикам, освітянам, комунальникам – профінансують у повному обсязі. Аналогічно, як і те, що пов’язано з життєдайністю міста та населених пунктів.
Коли ми працювали над бюджетом-2021, то й планували розподіл коштів, зокрема і з приєднаними до Львова територіями. А на закиди, що місто буде більше заробляти, скажу, що Львів тепер буде більше витрачати.
Так, сума понад 11 мільярдів гривень чимала, але в час пандемії коронавірусу кожна гривня важлива. Тому 2021 рік – це рік правильних пріоритетів і розумних компромісів. Цей рік буде непростим, але депутати, зокрема і наша фракція «ВАРТА», за якісні зміни у Львові. І зі злагодженою роботою депутатського корпусу та виконавчих органів влади зможемо пройти всі випробовування гідно. Я на це сподіваюся і в це вірю.
Вимагатимемо чіткої аргументації щодо доцільності тієї чи іншої програми, розміру сум на їх виконання
Бюджет Львівської МТГ складається зі загального бюджету (це захищені статті) та бюджету розвитку. 29 грудня ми проголосували за загальний бюджет. Бюджет розвитку плануємо ухвалювати на початку лютого 2021 року. Понад 11 мільярдів гривень – сума загального бюджету. Дохідна частина бюджету – це доходи загального та спеціального фондів.
З чого складаються доходи загального фонду? Це місцеві податки та збори, зокрема податок та збір на доходи фізичних осіб (ПДФО), єдиний податок, акцизний податок, земельний податок, податок на нерухоме майно, збір за місця паркування транспортних послуг, податок на прибуток підприємств комунальної власності, туристичний збір, орендна плата за землю тощо.
Як голова бюджетної комісії Львівської міської ради маю власне бачення щодо наповнення бюджету Львівської МТГ. Вже звернулася у секретаріат Ради з проханням створити спільну робочу комісію (готується відповідна ухвала) за участі депутатів та податківців. Навіщо? Адже є припущення, що місто з різних причин недоотримує певні податки. Скажімо, це стосується податку на нерухомість. Чому? Бо немає належним чином впорядкованого реєстру. Тому завдання спільної робочої групи депутатів та податківців – зробити актуальний реєстр нерухомості у Львові, аби власники сплачували реальний податок.
Бюджет не гумовий, і маємо робити пріоритети
Для прикладу, бюджети у містах Польщі мають найбільші доходи не з податку на доходи з фізичних осіб, як є в Україні, а з податку на нерухомість. А у нас податок на нерухомість – це якась там надцята стрічка у статтях доходів міського бюджету. І це при тому, що нерухомості у Львові чимало. Моя мета як голови бюджетної комісії, аби податок на нерухомість у Львові сплачували згідно зі законом.
Тобто мовиться про акцент на прозорість процесу і справну сплату податку на нерухомість?
Саме так. Тому й важливо у Львові впорядкувати реєстр щодо нерухомості. Особисто до мене «лист щастя» надійшов з податкової щодо сплати податку на нерухомість, яку я відчужила ще в 2015 році. Ну як це так? Тож відповідаю, що я сплачувати податок не буду, надаючи договір про продаж. От чи встановлюють податок на нерухомість новим власникам – тут є питання. Думаю, що таких випадків є чимало, відповідно місто недоотримує кошти. Варто з питанням, кому і що належить, ґрунтовно та належно розібратися завдяки створеній робочій групі депутатів і податківців. За моїми підрахунками це можуть бути мільйонні суми.
Бюджет Львова – 2021 вже назвали соціально орієнтованим бюджетом. Чому?
Так, ухвалений бюджет Львівської МТГ на 2021 рік є соціального спрямування, із пріоритетом на медицину та освіту. Підтримали фінансування всіх запропонованих програм у сфері охорони здоров’я у повному обсязі. Зазначу, що ще вноситимемо зміни до бюджету щодо фінансування галузі охорони здоров’я. Цілком логічно, що в час, коли маємо пандемію коронавірусу, звертаємо увагу на краще фінансування медицини Львова. У 2014 році, коли розпочалася війна на сході держави, українці з прикрістю дізналися про ганебне фінансування забезпечення нашого війська. Добре, що тоді волонтери стали надійними помічниками бійців.
2020 рік засвідчив: під час пандемії фінансування потреб медицини має бути в пріоритеті. Добре, що і міська влада, і депутатський корпус добре розуміють, що найцінніше – це здоров’я людей та краще фінансування медичної галузі. Певна: і цей рік, і наступні роки маємо краще фінансувати та розвивати насамперед медицину, освіту та культуру. Адже це наше майбутнє, і ми маємо про це краще дбати.
Ось, для прикладу, в Громадському бюджеті Львова чимало проєктів і в 2020 році, і в попередніх роках стосувалися саме необхідності покращень у медичній галузі. Чому? Бо людей болить це. Вважаю, що медичні потреби потрібно фінансувати і з бюджету загального фонду, і з бюджету розвитку, а коштом Громадського бюджету фінансувати, скажімо, розвиток громадських просторів у різних районах Львова, нових скверів, креативних наукових ідей.

фото: пресслужба ЛМР
На низку міських програм депутатський корпус залишив фінансування розміром 100 тисяч гривень. Чи буде перегляд фінансування і коли?
Саме так, розміром 100 тисяч гривень. Бюджетна комісія має низку запитань щодо певних програм. Мовиться не про урізання програм. Навпаки, є програми, які ми вважаємо мають фінансуватися у більшому розмірі. Ще все потрібно досконало вивчити. Відклали це питання, бо мали обмаль часу. У січні якраз будемо вивчати докладно всі міські програми. Окрім цього, є програми, щодо яких ми не бачили належного звіту за попередній період. Тому все потребує докладного вивчення. Адже ціна питання – мільйони гривень з міського бюджету. Гроші на вітер ніхто витрачати не буде. Тож фінансувати потрібно ті програми, які є ефективними та на часі.
Гроші мають працювати на львів’ян і при правильному використанні навіть кілька десятків тисяч гривень можуть бути мегаефективними
Як голова бюджетної комісії я проти неефективного розтринькування бюджетних коштів. Тому під час бюджетного сесійного засідання ми проголосували за резервний фонд всіх міських програм. Ми їх залишили, але фінансування переглядатимемо впродовж січня – початку лютого. Водночас хочу наголосити, що нам, депутатам, важливий розвиток у всіх сферах, але нам варто пам’ятати, що Львів має багато зобов’язань. І ці зобов’язання маємо вчасно сплатити, та все ж таки під час пандемії коронавірусу маємо зробити акцент на медицині. Бюджет не гумовий, і маємо робити пріоритети. Це як і вдома: якщо тече дах, то ми ж не будемо спочатку робити ремонт у кімнатах чи купувати нові меблі. Звісно, спершу варто лагодити дах, а лише тоді – решта ремонтів.
Щодо міських програм, звісно, краще докладне та якісне вивчення, ніж ухвалення поспіхом.
Однозначно, що так. Якість є якість! Зрештою, це і відповідальність нас, депутатів, перед виборцями щодо якісних змін у Львові і, звісно, перед самим собою. Отож акцент буде на найбільш необхідні для Львова програми. Вимагатимемо чіткої аргументації щодо доцільності тієї чи іншої програми, розміру сум на їх виконання.

Скажіть, будь ласка, чи є порозуміння між головою бюджетної комісії Львівської міської ради та міським головою Андрієм Садовим, секретарем міської ради Маркіяном Лопачаком? Чи чуєте один одного? Чи мовиться про компроміси щодо ухвалення тих чи інших рішень?
Думаю, що чуємо один одного. На початках було складніше – кажу про спілкування з міським головою. Певно, ми вивчали один одного. Зараз знаходимо спільну мову, і голосування за бюджет Львівської МТГ є цьому підтвердженням. Так, є жваві дискусії, але саме в дискусіях й народжується істина. Кожен відстоює свої позиції. Водночас знаходимо розумні та компромісні рішення. Певна, що міська рада має всі можливості та шанси ефективно і якісно працювати на користь громади, обираючи правильні пріоритети для розвитку.
Якісна та конструктивна робота з секретарем Львівської міськради. Маркіян Лопачак швидко реагує на ті чи інші питання та проблеми.
Бюджетна комісія, яку створили 23 грудня, за час до голосування за бюджет Львівської МТГ провела шість засідань і напрацювала низку пропозицій до ухвали про бюджет. Ми мали вкрай мало часу, але багато працювали, аби докладно розібратися у головному фінансовому документі на 2021 рік. Певна, що впоралися якісно, за що вдячна всім членам бюджетної комісії.
Маємо ресурс для наповнення скарбниці, який варто ефективно використовувати
Депутати Львівської міської ради хочуть якісних змін у Львові, детально заглиблюються у процеси та вивчають. Це позитивний момент. Багато попрацювали депутати та виконавчі органи, аби ми ухвалили бюджет-2021.
Загалом ми, депутати п’яти фракцій у Львівській міській раді, та міський голова змушені шукати та знаходити компроміси щодо тих чи інших питань. Певна: міська рада – це місце, де важлива господарка, яка має якісно та належним чином працювати, а не політиканство. Робота в депутатських комісіях та виконавчих органах влади має бути злагоджена та якісна. Було б бажання і розуміння!
Ви щойно зазначили, що профільна комісія напрацювала низку пропозицій до ухвали про бюджет. Про які саме пропозиції мовиться?
Скажімо, надати право виконавчому комітету Львівської міської ради здійснювати перерозподіл видатків, що веде до збільшення затверджених бюджетних призначень головних розпорядників коштів бюджету у межах загального та спеціального фондів, окрім власних надходжень бюджетних установ, загальною сумою, що не перевищує 150 тисяч гривень за погодженням з постійною комісією фінансів та планування бюджету. А також встановити граничний щомісячний розмір премії для працівників Львівської міської ради розміром не вище 200% з можливістю перегляду впродовж року.
Гроші на вітер ніхто витрачати не буде
Є інформація, що у стінах Львівської міськради можливе скорочення управлінців. Чи відповідає дійсності ця інформація? І скільки передбачено у міському бюджеті коштів на утримання посадовців?
На 2021 рік передбачено понад 759 мільйонів гривень. Ми маємо час, аби переглянути, чи потрібно нам 1810 осіб посадовців. Це і працівники Львівської міської ради, і районних адміністрацій. Мовиться про управлінців всього міста. Маємо провести аналіз, що всі ці люди роблять, які їхні посадові інструкції, в чому вони залучені, яке у них навантаження. Тобто питання, чи потрібна та чи інша кількість людей в управліннях та департаментах?
Скажімо, чи потрібно в департаменті «Адміністрація міського голови» 63 особи? Можливо, що є відділи, які недоотримують фінансування, а інші навпаки мають ще й високі премії. Можливо, є відділи, які мають менше людей, а для виконання завдань навпаки потрібна більша кількість працівників. Відповідно до управлінських рішень й будуть ухвалені фінансові зміни.

Депутати фракції "ВАРТА" у Львівській міській раді
А яка ситуація з преміюваннями посадовців міської ради? Адже неодноразово лунала критика про надто високі премії для чиновників.
Нам незрозумілий механізм нарахування премій для посадовців. Отже, оскільки ми не зуміли зрозуміти, як це все відбувається, скажімо, хто визначає ефективність того чи іншого працівника, що саме таку премію потрібно виписувати, і що корисного для громади за цю премію (аж 600%) посадовець зробив, ми обмежили ці премії у 200%. Майже 1700 працівників, які не є на керівних посадах, мають премії від 50% до 100%. Вони не публічні, як їхні керівники, але реально є виконавцями цієї роботи. Важливо, аби саме ці люди, які сумлінно та якісно виконують роботу, не втікали з мерії через низькі зарплати. Важливо, аби ці люди, які є хорошими фахівцями, мають знання та досвід, отримували гідну зарплату. Водночас наголошу: жодних необмежених преміювань для топпосадовців у 2021 році не буде.
Коли у планах депутатського корпусу ухвалення бюджету розвитку?
Орієнтовно у середині лютого 2021 року. Нам, депутатам, потрібно ще багато попрацювати, необхідно ще провести громадські слухання. Натомість керівники департаментів нам мають ще подати всі свої пропозиції щодо бюджету розвитку.
Прошу сказати, на чому б мав бути акцент у бюджеті розвитку? Зокрема, на які програми, аби місто дійсно розвивалося і був поступ? Можливо, має бути більше нового громадського транспорту у місті, можливо, ремонти у лікарнях чи придбання сучасного обладнання.
І як львів’янка, і як депутат Львівської міської ради, звісно, хотілося б, аби було кращим фінансування охорони здоров’я. І тут, певна, мене підтримають всі львів’яни. Адже, як вже казала, здоров’я – це найголовніше у житті.
Жодних необмежених преміювань для топпосадовців у 2021 році не буде
Медзакладам дуже потрібне нове обладнання. Адже є сучасне діагностичне обладнання, то пацієнт має точний діагноз – тоді зрозуміліше, як недугу лікувати. Вкрай важливим є сучасне обладнання для хірургій у лікарнях. Звісно, що краще фінансування потрібне й на розвиток освіти, культури та спорту. Маємо чітко розуміти: хотіти – одне, а могти – інше.
У 2016 році у Львові відкрили два заклади мережі освітньо-соціально-культурних центрів денного перебування для дітей з особливими потребами. Чи буде у Львові акцент на програми для сімей, які виховують дітей з особливими потребами?
Однозначно, що буде. Це вкрай важливо для родин! Знаю з особистого життя проблеми таких сімей. Я – мама дитини з особливими потребами, моєму сину 16 років. Дуже хочу, аби на ці родини посадовці та депутати звернули увагу належним чином.
У центрах, які ми створювали в обласних закладах, переважна більшість – це діти з особливими потребами саме зі Львова. Вкрай потрібні такі центри й у міських закладах. Певна, що вони запрацюють. Адже дітям із особливим потребами потрібне спілкування та соціальна адаптація. І згадані центри дуже потрібні таким діточкам!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8096 / 1.74MB / SQL:{query_count}