Промоція Яворівщини через транскордоннy співпрацю

На Львівщині будують перший унікальний еколого-просвітницький візит-центр, ознаковують 110 кілометрів веломаршруту та облаштовують зупинки для роверистів

фото: Візуалізація зі сторінки парку у Facebook (2)
На території Яворівського національного природного парку триває будівництво еколого-просвітницького візит-центру. Такі візит-центри в інших областях уже функціонують, але на Львівщині він буде перший і дещо унікальний! Окрім того, тут маркують веломаршрути, а також почали облаштовувати велосипедні зупинки. Більшість коштів на ці проєкти дає Європейський Союз у рамках грантової програми транскордонної співпраці “Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020” в галузі збереження природної та історико-культурної спадщини.
Дістатися від Львова до Яворівського національного природного парку можна орієнтовно за 40 хвилин. Ця місцевість точно має чим зацікавити і здивувати. Проте, зі слів його працівників, через відсутність розвиненої інфраструктури туристів, зокрема з-за кордону, зараз не так багато.

Зелений візит-центр  

Еколого-просвітниць­кий візит-центр будують на території бази відпочинку “Верещиця”. В цьому центрі гості Яворівського парку зможуть отримати просвітницьку і консультативну інформацію. У двоповерховому будинку будуть конференц-зал, їдальня, виставковий зал і бібліотека. Передбачені й місця для проживання. Візит-центр мають звести із дотриманням екологічних технологій.
“Одне із завдань Яворівського національного парку – промоція природної спадщини. І коли ми говоримо про підвищення екологічної свідомості туристів, то важливо забезпечити відвідувачів парку відповідною інфраструктурою. У візит-центрі люди зможуть отримати глибші знання про природний заповідник “Розточчя”. Цікаво, що дах центру повністю покриють травою”, – розповідає Галина Литвин, виконавча директорка Асоціації органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна”.
 
фото: Facebook-сторінка Олександра Ганущина
На сьогодні вже закладений фундамент під еколого-просвітницький візит-центр, зведений перший поверх (на фото). Його будівництво розпочали ще в 2018 році, закінчити розпочате обіцяють у вересні 2020-го. Генпідрядником є КПБ “Карпатбуд”.
Поруч візит-центру збудують екологічну альтанку, де відвідувачі Національного парку зможуть брати участь в майстер-класах, начальних заняттях тощо. “Цей інфраструктурний об’єкт, замовник якого – Яворівський національний природний парк, є однією зі складових більшого проекту, який називається “Рове Лове Розточчя – разом попри кордони”. Він має на меті особливо популяризувати спадщину природно-заповідних територій для розвитку активного туризму, зокрема велосипедного”, – веде далі Галина Литвин.

Парк із велосипедними зупинками

У рамках проекту будують не тільки візит-центр, а й маркують веломаршрути та облаштовують велосипедні зупинки для комфортних  велосипедних екскурсій Розточчям. Загальна протяжність ознакованого веломаршруту на Львівщині – 110 кілометрів (включно з територією Польщі це 327 кілометрів).
“Ознакування веломаршруту починається з Рава-Руської через усю територію парку. Кінцева точка – в Брюховичах. Окрім того, почали будівництво 14 станцій обслуговування велосипедистів. Цього року чотири з них уже закінчили. Наступного року плануємо зробити ще п’ять станцій. На перші такі зупинки можна подивитися в Брюховичах та в Яворівському парку. А вже у 2020-ому для всіх зацікавлених організовуватимемо велопробіги ознакованими маршрутами”, – зазначає Галина Литвин.
Загальна вартість будівництва візит-центру, облаштування велосипедних зупинок та маркування веломаршруту становить близько 9 мільйонів гривень. Згідно з програмою, 90% коштів покриває ЄС, решта витрат покривають партнери. Проєкт реалізовують у партнерстві шість інституцій: з української сторони – Яворівський національний природний парк, Асоціація органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна” і департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА, з польської сторони – Ґміна Замость, Люблінське воєводство і Розточанський національний парк.
Додамо, що проєкт у Яворівському парку – один із 10 проєктів-переможців у пріоритеті спадщини, які реалізовують на території Львівщини у співпраці з партнерами із прикордонних регіонів Польщі та Білорусі коштом ЄС. Окрім цього, серед переможців проєкт реставрації монастирського комплексу у Підкамені, що на Бродівщині (“Львівська Пошта” вже писала про нього у статті “Монастир у Підкамені стане центром паломницького туризму”, №4 (2119) від 16.01.2019 р).
Галина Литвин запевняє, що роботи на цьому об’єкті тривають за планом: “Зі слів будівельників, ймовірно, до липня уже повинні зняти риштовання, яке стояло навколо вежі монастиря десять років. Далі візьмуться за другу частину робіт – благоустрій території. Наступного року роботи продовжать і почнуть реставрацію інтер’єру вежі. Закінчити повинні до вересня 2020-го”.
Також, згідно з програмою транскордонного співробітництва “Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020”, паралельно реалізовують природоохоронні проєкти в Червонограді, Східниці, Добромилі та Сокальському районі (там триває будівництво очисних споруд).

Відпочинок у Яворівському парку 

Яворівський національний природний парк розташований на території Українського Розточчя. Його територія має вигляд своєрідного півмісяця: від села Верещиця (Яворівський район) до селі Крехів (Жовківський район). Протяжність парку із заходу на схід – 12-13 кілометрів, із півночі на південь – від 2,5 до 12 кілометрів. Цікаво, що південно-східною частиною проходить Головний європейський вододіл, на схилах якого беруть початок річки, що належать до басейнів двох морів – Чорного і Балтійського.
Як уже писала “Львівська Пошта”, в парку функціонують чотири комплексні автобусно-пішохідні маршрути: “Страдч – Чорні озера”, “Від Янова до Крехова”, “Сповідь часу” (родинне гніздо Шептицьких), “Яворівський полігон: минуле і сучасність”, а також чотири пішохідні еколого-пізнавальні стежки: “Стежка Івана Франка”, “Лелехівка”, “Верещиця”, “Голуби”.
Парк створили ще у 1998-ому. Загальна його площа становить більш ніж 7 тисяч гектарів. Тут кожен може знайти для себе чимало варіантів відпочинку – як активного, так і пасивного, каже Сергій Маруняк, заступник директора Яворівського національного природного парку. Але признається, що через відсутність розвиненої інфраструктури туристів, зокрема з-за кордону, зараз тут небагато. Тож проєкти щодо будівництва візит-центру, альтанки, веломаршрутів спрямовані перш за все на промоцію цього краю.
“Зокрема, на території бази відпочинку “Верещиця” є два озера: одне для купання, друге для риболовлі. Також на базі є п’ять будиночків для відпочинку, де можна переночувати. Купальний сезон уже відкрили. Тож можна приїжджати до нас на відпочинок! Є ще зона відпочинку “Лелехівка” над річкою Верещиця. Ця місцевість більше заліснена”, – каже Сергій Маруняк.
У центральній садибі парку, що в смт Івано-Франкове, є невеликий зоокуток і музей археологічних знахідок. Для дітей та дорослих працівники парку часто організовують тематичні майстер-класи з розпису яворівської іграшки, виготовлення свічок, ляльок-мотанок.
Також, зі слів співрозмовника, в парку є рекреаційно-туристичний комплекс “Оселя Розточчя” з пасікою, на якій можна не тільки скуштувати продукти бджільництва, а й пройти бджолину терапію на лежаках. Там же є центр розведення та збереження нащадків диких коней – тарпанів.
До слова, 23 і 24 червня на Львівщині проведуть міжнародний велопробіг, участь в якому візьмуть близько двохсот роверистів. “Такий масовий велопробіг проводять фактично щороку. Велосипедисти вирушатимуть із Польщі. Їхній маршрут пролягатиме через Жовку, Крехів, кінцевим пунктом буде Верещиця”, – веде далі Сергій Маруняк.
Яворівський парк працює без вихідних. Платним є вхід на територію відпочинкових баз! Проте, якщо ви велосипедом на оглядову екскурсію, то з вас ніхто коштів не вимагатиме.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8147 / 1.62MB / SQL:{query_count}