АС “Західну” відкрили… Aле для кого?

Водії приміських і районних маршруток ігнорують тимчасову автостанцію на вул. Городоцькій, 359 і далі їдуть до приміського та залізничного вокзалів. Чому?

фото: Олег Огородник
У Львові, у зв’язку із ремонтом моста на вул. Городоцькій, 166, кінцеву зупинку низки приміських маршрутів перенесли на АС “Західна”, що на вул. Городоцькій, 359. Наразі там буде кінцева маршрутів городоцького, мостиського, самбірського, старосамбірського та турківського напрямків. Міська влада пояснює, що таким чином хотіла “розвантажити приміський вокзал”.  
Офіційно автостанцію відкрили більше двох тижнів тому, 1 червня, проте автобуси із районів продовжують курсувати до приміського та залізничного вокзалів. Чому водії маршруток не хочуть заїжджати на нову автостанцію та як бути пасажирам?

До Самбора з нової автостанції не доїдеш

“Офіційно автостанцію “Західна” відкрили 1 червня (як планували), втім працівники ще проводили роботи по благоустрою – вимощували доріжку від автостанції до зупинки громадського транспорту на вул. Городоцьку, облаштовували перехід, хідники”, – розповідає “Пошті” начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради Віктор Щир. 
З його слів, про те, що автостанція готова приймати пасажирів, міськрада повідомила Львівську облдержадміністрацію. До слова, АС “Західну” будували за кошти інвестора, а не з міської казни. 
“Пошта” перевірила, чи курсують приміські маршрутки на нову автостанцію, та чи чекають автобусів пасажири. Втім на “тимчасовій” АС “Західна”, що на вул. Городоцькій, 359, немає жодного приміського громадського транспорту, а біля платформ, на місці маршруток, припарковані лише легкові приватні авто. Немає на станції і пасажирів – ні на платформах, ні у залі очікування. З чотирьох кас відкриті лише дві. Запитуємося у касирок, чи працює автостанція. “Ну як вам сказати?.. Та працює, але, як бачите, пасажирів ще немає, мабуть не знають, що тут можна на маршрутку сісти”, – відповідають “Пошті” із вікна каси. 
“Але тут і маршруток немає. Мені на Самбір потрібна. Коли буде автобус?”, – цікавимося. “Та вам треба на з/д вокзал, бо звідси не доїдете, водії не зупиняються тут. Ну так, інколи через одну маршрутку”, – додає касирка. 
Ми почекали трішки, аби пересвідчитися, чи приміські маршрутки таки заїжджають на нову автостанцію. Впродовж півгодини вул. Городоцькою проїхали три автобуси Львів – Самбір і лише один із них заїхав на АС “Західну”, зробив коло, і не зупиняючись виїхав на вул. Городоцьку та попрямував далі. Маршрутки городоцького та мостиського напрямків навіть не заїжджали на станцію.
Люди не хочуть, щоб скорочували маршрути автобусів із районів. Йдеться про п’ять районів області, де проживає понад 320 тисяч людей
У міськраді на питання, чому водії приміських маршруток досі не заїжджають на станцію, відповісти не змогли. “Не готовий сказати, чому перевізники не заїжджають на автостанцію, бо це приміські маршрути. Ми з ними не працюємо”, – зазначив Віктор Щир. 
Водії кажуть, що коротити свої маршрути не хочуть, мовляв, це невигідно ні пасажирам, ні їм. “Та автостанція не облаштована для такої великої кількості автобусів, вона мала. Там стати ніде кільком автобусам. Пасажири звикли, що всі кінцеві на з/д вокзалі, тому там на маршрутку і чекають, вони не хочуть платити ще чотири гривні, щоб дістатися на нову автостанцію. Інколи люди навіть не знають, що є така і де вона”, – розповідає “Пошті” водій маршрутки турківського напрямку. 
Пасажирам автостанція “Західна” “не на руку”. “Приїжджаю до Львова, аби свою городину продавати, інколи сир, молоко везу на Приміський ринок. А ви знаєте, які ті торби важкі? Живу аж біля Старого Самбора, більше години в маршрутці їду, інколи стою. То що, мені треба буде зі сумками виходити на початку Городоцької, а потім ще на якусь маршрутку пересідати, знову гроші платити? Мені то не підходить! Хай не видумують нічого!”, – обурюється пані Ганя. 
У міськраді зазначають, що для зручності пасажирів приміських маршрутів городоцького, мостиського, самбірського, старосамбірського, турківського напрямків, які прибувають до міста, виконком Львівської міськради змінив схему маршруту №2А та продовжив його до автостанції “Західна” на вулиці Городоцькій, де організовано кінцеву зупинку.

Перевізники скорочувати маршрути не хочуть

Перевізники запевняють, що мають повне право продовжувати курсувати до приміського та залізничного вокзалів, мовляв, “діють згідно з чинним законодавством”, до того ж додають, що на новій АС “Західна” немає жодних умов для перебування пасажирів і відпочинку водіїв маршруток.
“Я особисто був там і на власні очі бачив цю, так звану автостанцію, яка більше схожа на зупинку у селищі. Там просто немає фізичної можливості, щоб прийняти понад 500 відправлень автобусів на день. Автостанція, не зважаючи на її атестованість, не готова забезпечити нормальні умови ні для пасажирів, ні для водіїв. Відсутні елементарні вбиральні, а про вбиральні для людей з обмеженими фізичними можливостями вже й годі говорити. Зал очікування розрахований лише на 12 осіб – і це при тому, що в середньому завантаженість одного автобуса становить приблизно 20 пасажирів! Тобто люди елементарно не зможуть присісти, щоб дочекатися свого автобуса, а при поганій погоді їм не буде де заховатися від негоди, – розповідає “Пошті” директор ТзОВ “Львівське АТП-14631”, депутат Львівської облради, заступник голови Комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв’язку облради Андрій Дума.
До того ж, з його слів, біля автостанції працюють приватні структури, через територію АС їздять великогабаритні транспортні засоби, легкових авто багато.  “Безпека пасажирів теж залишає бажати кращого! Поруч з АС працюють приватні структури, по території станції регулярно проїжджають великогабаритні транспортні засобі та легкові авто. А пасажири їдуть з дітьми – і для них необхідно забезпечити якнайкращі умови безпеки”, – додає співрозмовник.
Автостанція не готова, щоб прийняти 500 відправлень автобусів у день, забезпечити як пасажирам, так і водіям нормальні умови
У міськраді “Пошті” розповіли, що АС “Західна” – це рішення тимчасове, допоки не відремонтують не  відкриють міст на вул. Городоцькій,166. Перевізники ж у “тимчасовість” нової автостанції не вірять. 
“Є в нас тимчасова автостанція №4 біля Янівського кладовища. Раніше ця автостанція була біля Краківського ринку, проте там вузькі вулиці, велике скупчення транспортних засобів, багато людей – з тим треба було щось робити.  І замість того, щоб збудувати в районі Рясного чи вул. Шевченка автостанцію, міська рада вирішила зробити тимчасову автостанцію біля Янівського. Відтак уже 10 років маємо “тимчасову” АС №4”, – зазначає Андрій Дума.  
З його слів, на адресу транспортної комісії надходить дуже багато звернень від мешканців, які на даний час користуються послугами міжміських та приміських маршрутів самбірського та мостиського напрямків. “Мова йде про п’ять  районів Львівської області, де проживає понад 320 тисяч людей. Є також звернення від районних рад із проханням не переносити відправлення на АС “Західна”. Міська влада мотивує свої дії тим, що зараз ведуться ремонтні роботи шляхопроводу на вул. Городоцькій. Однак, як відомо, поліція надала всім перевізникам схеми об’їзду цієї ділянки. Об’їзд буде здійснюватися по вул. Виговського та Любінській, які є достатньо широкими для цього. Вже другий тиждень автобуси працюють у звичному режимі, здійснюють об’їзд, не потрапляють у затори та не запізнюються на відправлення. Тому вважаю абсолютно недоцільним переносити відправлення автобусів на околицю міста та створювати мешканцям додаткові незручності”, – додає Андрій Дума.
У Львові навіть зареєстрували е-петицію, аби кінцеву зупинку деяких приміських маршрутів не переносити на нову автостанцію. 
“Залишити кінцеву зупинку маршрутів №182, №185 на приміському вокзалі, в зв’язку з незручністю добирання, втратою часу та значним збільшенням вартості проїзду при кінцевій зупинці на АС “Західна”, – йдеться у тексті документа. Станом на 15 червня петицію підписали 6 осіб з 1000 необхідних. До завершення збору підписів залишилося 50 днів.
Ірина Гримак, заступник голови Львівської облдержадміністрації:
– Нам як організаторам пасажирських перевезень направду не принципово, де зупиняються приміські чи районні маршрутки. Передусім звертаємо увагу, аби були створені безпечні та комфортні умови для пасажирів. Чому нині піднімають питання, що стосуються АС “Західна”? Місто звернулося до облдержадміністрації з листом про те, що вони перекривають міст на вулиці Городоцькій, 166. Відтак така кількість транспорту, яка їде до залізничного вокзалу, не зможе курсувати вулицями міста, якими здійснюється об’їзд шляхопроводу, через їх завантаженість. Але для того, аби вирішити, куди і які маршрути повинні заїжджати на АС “Західну”, ми повинні мати чіткі схеми руху транспортних засобів по вулицях міста. Щоб зрозуміти, чи це всі машини повинні перейти на нову автостанцію, чи лиш певна частина. Є такі приміські маршрутки, які курсують зі Львова до Зимної Води, Басівки, відтак нелогічно їм коротити маршрути лише до нової автостанції. Ми просили у міськради, щоб вони подали схеми руху транспорту, який приймає Львів із інших населених пунктів. Наразі вони цього не зробили. Відтак не можемо розробити схеми заїзду тих чи інших приміських, районних та обласних маршрутів. Також не хотіла б навіть думати, що тимчасова автостанція може функціонувати роками. Це неправильно. Певна: нині має бути чітко прийняте управлінське рішення – оголошені відповідні конкурси на будівництво європейського зразка автостанцій, які зможуть забезпечити як якісне прийняття громадського транспорту, так і створити безпеку та комфорт для пасажирів. Сьогодні категоричне і нагальне питання про оголошення конкурсів на території, які нині вже в місті відведені під будівництво повноцінних якісних європейського стандарту автобусних станцій. Автостанції розташовані на територіях населених пунктів, відповідно їх будівництво і функціонування забезпечує орган місцевого самоврядування. Не обов’язково, що місто своїми силами повинно будувати станції. Адже йдеться про прибутковий об’єкт і, як правило, його розглядає бізнес як інвестиційний проект. Від будь-якого населеного пункту, органу місцевого самоврядування залежить лише таке – виділити земельну ділянку, оголосити конкурс на забудову цієї території, визначити забудовника, який прийде, побудує і буде здійснювати експлуатацію цієї автостанції і забезпечуватиме її функціонування.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7558 / 1.65MB / SQL:{query_count}