Обережно, шахраї на дроті!

Телефонні аферисти виманюють у розгублених містян гроші. “Пошта” дізналась, як не стати їх жертвою

У час, коли люди психологічно напружені та морально виснажені, їх найлегше ошукати. Щодня нових способів обдурити населення і нажитися на комусь більшає, та шахраї не забувають і перевірених – по телефону. Ласі до легких грошей не нехтують ані закони моралі, ані держави. У Головному управлінні Націо­нальної поліції Львівщини розповіли, що за три місяці цього року зафіксували 995 повідомлень про шахрайство, з них телефонне – 12. За аналогічний період минулого року – 1123 такі злочини. 
Одна з поширених шахрайських схем – платні номери. Наприклад, на сайті типу “купи-продай” є оголошення про продаж товару за дуже вигідною ціною, а також контактний номер, за яким можна звертатися. Зателефонувавши за ним, з рахунку людини зникають гроші. На щастя, великі суми таким способом видурити не вдасться. 

Ваш родич у біді. Треба гроші!

Значно гірше, коли аферисти тиснуть на найдорожче: телефонують і кажуть, що щось сталося з вашим близьким родичем або другом (він потрапив у аварію, бійку тощо). Аби відкупити його від поліції, потрібна кругленька сума. Інколи шахраї ретельно готуються до обману: вивідують імена, іншу особисту інформацію. Своїй жертві вони не дають вийти зі стресової ситуації, усе зважити і мислити тверезо. Кошти зазвичай вимагають негайно, тож через деякий час особа віддає конверт із грошима “посереднику” або переказує їх на картку. Оскільки така схема працює вже давно, фахівці радять членам однієї сім'ї домовитися між собою, кому потрібно телефонувати в разі біди, обов’язково перевіряти інформацію. 
Світлана Добровольська, речник Головного управління Національної поліції у Львівській області, розповіла “Пошті” про два останні випадки шахрайства такого типу, які вдалося зафіксувати в Червонограді, але додала, що такі аферисти діють по всій області. 
“Минулого тижня до Червоноградського райвідділку поліції звернувся 52-річний житель і повідомив, що о 3.00 йому зателефонувала невідома особа й розповіла, що його син скоїв ДТП. Аби залагодити справу, потрібні гроші. Під його дім підійшов чоловік, якому він передав 1000 доларів США. Так ошукали й 77-річну жительку Червонограда. Її повідомили, що зять скоїв ДТП, і так видурили 300 євро. За цими двома фактами проводять досудові розслідування”, – розповіла Світлана Добровольська. 
Перебуваючи у стресовому стані після отримання такого повідомлення, люди часто навіть не телефонують до “затриманого” чи “потерпілого”, аби перевірити інформацію. До правоохоронців жертви шахрайства, зі слів поліцейських, найчастіше звертаються тільки тоді, коли дізнаються, що їх близькі в жодну халепу не потрапляли, чи після того, як уже передали або переказали кошти зловмисникам.

Дайте пін-код вашої картки!

Чи не найпростіше ошукати особу, яка вірить у казку: обов’язково прийме за правду, що раптом виграла багато грошей, нерухомість, авто чи, наприклад, землю на Кіпрі. Часто таких людей не насторожує навіть те, що вони знають: свідомо у жодних розіграшах такого типу участі не брали. Мрійник – справжній подарунок для шахрая. Після такого повідомлення про виграш вас зазвичай проситимуть щось зробити, кудись зателефонувати, щось придбати, переказати кошти чи продиктувати свої персональні дані. Так і наживаються. У цих справах добре знається прес-секретар одного з банків Львова Віктор Гальчинський. Каже, що його аферисти не раз намагались ошукати. Але він реаліст, отож вів розмови з ними лишень з цікавості. 
“Дуже часто шахрайствами займаються добрі психологи. Вони можуть заговорити людину так, що вона й оком не змигне, як розпатякає всі персональні дані, номери платіжних кар­ток і навіть кодові слова. А потім з кредитних лімітів гроші зникають. Найперше, на що варто звернути увагу, коли до вас телефонують або надсилають повідомлення зі змістом “Ви перемогли”, – чи вимагають від вас якоїсь дії. Якщо справді телефонує працівник реальної організації, що проводила розіграші, то він не проситиме вас зателефонувати. Він про все розкаже, а також може запросити прийти кудись, аби людина змогла перевірити, що це за організація. Якщо ж телефонує шахрай, то розмови можуть точитися будь-які. Зрештою, зловмисник обов’язково спонукатиме вас до якоїсь дії: переказати гроші, продиктувати коди поповнення рахунку тощо. Порядна організація, що пропонує призи, ніколи не вимагатиме від вас таких дій і не виманюватиме персональних даних”, – каже Віктор Гальчинський.
Аферисти ж можуть “косити” під організацію, надсилаючи повідомлення не з відкритого номера, а з альфа-номерів: у такому разі вам на екрані висвітиться не номер, а назва фірми. 
“Маніпуляції з банківськими картками аферисти намагаються здійснювати часто. Здебільшого це стосується тих людей, які щось продають у мережі. Тоді, наприклад, покупець телефонує і каже, що готовий придбати товар, але він не з цього міста. Відповідно він перекаже гроші, а ви йому надішлете товар. Основна ознака афериста в таких випадках – він не торгується і не вивідує деталей, пов’язаних з товаром. Шахрай може навіть назвати конкретне ім’я та адресу, за якою надіслати йому товар. Але потім, коли людина називає свій номер картки для переказу коштів, він може перетелефонувати і казати, що переказ від юридичної особи, а він заборонений. Це повна нісенітниця! Бо юридична чи фізична особа може без проблем відправити кошти на банківський рахунок фізичної особи. Якщо вам кажуть, що є труднощі такого типу, це одразу має насторожити. Коли шахраї починають вдаватися до деталей – одразу припиняйте з ними розмову!” – каже Віктор Гальчинський. 
У таку ситуацію потрапила львів’янка Катерина. Про це вона розповіла у Facebook-спільноті “Варта-1”. “Не знаю тепер, коли позбавлюся паршивого відчуття власної дурості. Продавала в інтернеті дитячий візок. Запропонували переказати на картку гроші, а візок відправити кур’єрською службою у Вінницю після оплати. За кілька годин до мене зателефонували, представляючись працівниками банку, і сказали: “Вам надійшов переказ коштів від юридичної особи. Оскільки ви фізична особа, маємо уточнити ваші дані, аби зарахувати гроші. Зараз надішлемо SMS-код, а ви його нам продиктуйте”. Вони стільки інформації за хвилину казали, що я не встигала подумати. Чітко відповідали на мої запитання, і я навіть не моргнула, коли диктувала паролі один за одним, аж поки... не прийшов мій любий чоловік і не сказав телефонувати, аби заблоковувати картку. У мене встигли виманити 500 гривень. Якби не заблокували, боюсь і думати, скільки б ще могли зняти”, – пише жінка. 
Віктор Гальчинський розповідає: буває, шахраї телефонують і представляються працівниками служби безпеки банківської установи. “ Вони повідом­ляють, що ваша картка заблокована і що потрібно звірити деякі персональні дані, аби її розблокувати. Якщо стикаєтеся з цим, то не продовжуйте розмови. Одразу зв’яжіться з представником кол-центру банку, який вас обслуговує, і запитайте, чи виникли якісь труднощі або проблеми з вашою карткою. Якщо шахраєві таки вдалося вивідати якусь особисту інформацію, повернути гроші буде проблематично. Якщо помічаєте щось підозріле – негайно телефонуйте в кол-центр свого банку і блокуйте картку”, – додає він. 
Щойно ви опублікували оголошення в інтернеті, будьте готові отримувати дзвінки від шахраїв. Навіть якщо вам хочуть переказати гроші, у жодному разі не називайте контрольного коду банківської картки й інших особистих даних. 

Не туди гроші переказав… Поверніть!

Львів'яни почали отримувати повідомлення, мовляв, їм хтось випадково поповнив мобільний рахунок. І одразу “влітає” наступне повідомлення з проханням повернути гроші. Те, що повідомлення надіслано з приватного номера, більшість не помічає, тому довірливо надсилає свої гроші аферисту.
“Будьте уважні! Сама ледь не впіймалась. Навіть не помітила, що SMS про поповнення прийшло не від оператора, а з приватного номера. Хотіла назад повернути 50 гривень, але перетелефонувала оператору, щоби уточнити залишок до вчорашнього помилкового поповнення. Та коли він сказав, що ніякого поповнення не було, я все зрозуміла”, – пише львів’янка, йдеться на сайті lv.20minut.ua.
Сергій Наконечний, начальник відділу управління кримінальної поліції ГУ Національної поліції Львівщини:
– Найпоширеніший вид шахрайства – коли телефонують до людини, представляються працівниками правоохоронних органів, кажуть, що родич або близький потрапив у халепу, і вимагають грошей, аби він уникнув відповідальності. Здебільшого аферисти телефонують до людей похилого віку. За такої ситуації передусім потрібно зв’язатися зі своїми родичами, перевірити, чи вас не обманюють. Буває, що “потерпілий” може лежати в іншій кімнаті і навіть не підозрювати, що за нього рідні якісь гроші комусь передають (часто таксисту, який навіть не підозрює, у що його втягують). Шоферу кажуть, куди їхати, що взяти і кому передати. Цього року ми затримали двох аферистів, які працювали з місць позбавлення волі. Вони здійснили близько 20 епізодів таких шахрайств. Такі особи телефонують, не маючи інформації про людину, бо її вони здебільшого отримують від самих потерпілих. Аби не пійматися на гачок шахрая, потрібно бути уважними, не повідомляти нікому своїх персональних даних чи інформації стосовно банківських карток.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7672 / 1.64MB / SQL:{query_count}