Депутате, дайте грошей!

Мільйони в бюджетах передбачені. “Пошта” довідалась, як отримати допомогу від місцевих обранців, які документи для цього необхідні, а також куди і кому їх нести

Життя довге і непросте. Буває, навіть не підозрюєш, що все раптово може кардинально змінитись. У когось селяться злидні, і він щодня шукає, чим прогодувати сім’ю. Когось “косить” хвороба, а на її здолання грошей нема. Комусь приносить лихо війна… 
Львів’яни ж зі своїми проблемами можуть звертатись і до міських обранців, і до обласних, адже в кожному бюджеті щороку передбачають кошти для громадян, які опинилися в тяжкій ситуації. 
Так, у 2016-ому депутати Львівської міської ради отримали більше грошей для подання одноразової матеріальної допомоги жителям Львова. У бюджеті міста передбачено понад 9 млн грн на такі видатки, тож кожен обранець упродовж року може виділити 150 тис. грн містянам. Ці гроші “зарезервовані” за кожним депутатом, а виплати здійснюють органи соцзахисту. Натомість обранці облради мають 12 млн грн, аби подати громадянам матеріальну допомогу. У рік для кожного з них на це передбачено понад 130 тис. грн.
На сьогоднішньому засіданні сесії міськради депутати запланували, зокрема, дещо спростити порядок подання депутатської допомоги учасникам АТО. 

Усе залежить від волі депутата

Порядок отримання допомоги визначений відповідним положенням. Для отримання грошей львів’яни мають звернутися до депутата із заявою, а також надати перелік документів. Депутат міської ради визначає розмір допомоги та скеровує подання з пакетом документів в управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики. 
Член комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради Юрій Кужелюк (фракція “Громадянської позиції”) розповів “Пошті”, що містяни активно звертаються по допомогу і що отримати її легко. 
Депутати міської та обласної рад щороку можуть виділяти матеріальну допомогу потребуючим громадянам. Кошти передбачені в бюджетах
“Робиться це дуже просто. Людина пише заяву на ім’я депутата міськради і збирає три довідки: про склад сім’ї, про обстеження матеріально-побутових умов і про зарплату. Звичайно, потрібен і паспорт та ідентифікаційний номер. Але є і винятки. Наприклад, військовому з АТО непросто отримати довідку про зарплату з фронту. Потім потребуючий іде до депутата. Я розмовляю з людиною. Якщо бачу, що їй справді необхідні гроші, – виділяю. Кому тисячу гривень, кому – п’ять”, – зазначає “Пошті” депутат.
Також Юрій Кужелюк розповів, що бувають особливі випадки, коли один депутат не може виділити необхідної суми. “Наприклад, комусь на лікування необхідні значні кошти, тож можна “скинутись”. Кожен із депутатів, наприклад, по тисячі виділить, і так можна назбирати значну суму. Якщо вона не перевищує розміру прожиткового мінімуму, то гроші виділяються автоматично. Тобто людина звертається до депутата, бере скерування з документами, йде в соцзахист, і там їй нараховують гроші. Якщо сума перевищує прожитковий мінімум, тоді профільні комісії, а це комісії освіти, науки і соцзахисту, дають свою санкцію”.

Тягар морального вибору

Депутати розповідають, що люди по допомогу звертаються часто, і обранцям доводиться робити непростий моральний вибір.
“Знаю і від колег з інших фракцій, і від депутатів з нашої, що найчастіше кошти виділяють на потреби онкохворих і тих, що потребують хірургічного втручання. Буває, депутати змушені відмовляти деяким учасникам АТО. Їм кажуть, що у них є пільги, підтримка держави, інші статті і видатки в бюджеті, тому часто доводиться просити вибачення та відмовляти. Є інші потребуючі, наприклад, дитина, якій потрібна операція. Їй ця допомога необхідна, – розповідає “Пошті” голова постійної депутатської комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради Назар Бичишин. – По допомогу звертається дуже багато людей. Здебільшого просять кошти на лікування онкологічних захворювань. На потреби містян зі свого депутатського фонду я вже скерував близько 25 тисяч гривень. Це завжди непросто вирішувати, кому варто дати допомогу, а кому доведеться відмовити. Це моральний тягар”. 
Назар Бичишин каже, що контролювати кошти, які виділяють депутати на допомогу, непросто, і справа ця доволі суб’єктивна. Тому навіть фракція “Об’єднання “Самопоміч”, членом якої він є, свого часу виступала проти такої допомоги. 
“Реально проконтролювати використання цих коштів навряд чи хтось може. Пакет необхідних документів для отримання грошової допомоги від депутата дуже стандартний, тож справа у совісті кожного конкретного обранця і в його можливостях розібратись у ситуації. Якщо депутатський корпус голосує за розподіл бюджету в розмірі чотирьох мільярдів, то кожному депутатові можна довірити ті 150 тисяч гривень… Хоча позиція “Об’єднання “Самопоміч” була іншою: ми були за те, щоб узагалі цих коштів не виділяли для “депутатської допомоги”, адже управління соцзахисту краще знає потреби людей, які перебувають у скруті. Стосовно суми, достатньо 150 тисяч чи ні, то на це питання нема однозначної відповіді, адже йдеться про ефективність використання тих коштів”, – додав Назар Бичишин. 

Юрій Кужелюк також каже, що усвідомлює свій моральний вибір… “Є люди, яким нічого їсти, які не мають грошей на ліки. Може, ми з вами не дуже розуміємо це, але є дуже багато людей, які не скиглять, але живуть у біді. Звичайно, всім не допоможеш. Мене ніхто в раду не кликав. Кожен депутат знав, що йому доведеться робити такий моральний вибір”, – поділився він. 
Начальник відділу пільг, соціальних допомог і компенсаційних виплат управління соціального захисту Львівської міської ради Леся Дронь розповіла “Пошті”, що торік депутати на допомогу містянам використали майже всі кошти, які було передбачено, і цього року звернень також є чимало. 
“З початку року до нас надійшло 79 звернень депутатів щодо подання допомоги львів’янам на загальну суму понад 118 тисяч гривень. Торік у бюджеті на ці виплати було передбачено 
3 мільйони 150 тисяч гривень, себто по 35 тисяч на кожного депутата. Було подано допомоги на загальну суму 3 мільйони 137 тисяч”, – розповіла Леся Дронь. 

Облрада: гроші на допомогу і їх розподіл

Жителі Львова та області також можуть просити матеріальної допомоги і в депутатів облради. Цього року Львівська облрада передбачила 12 млн грн на подання одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам, ідеться у змінах до Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області на 2014 – 2017 роки, які депутати затвердили на сесії 12 січня.
“На 2016-ий у нас заплановано 12 млн грн на подання матеріальної допомоги від голови Львівської облради, його заступників і депутатів. Так, голова ЛОР на рік у розпорядженні має 700 тисяч гривень, перший заступник – 300 тисяч гривень, другий – 280 тисяч гривень. А для кожного депутата передбачено 130 тисяч 100 гривень”, – розповів “Пошті” керуючий справами Львівської облради Валентин Харлов. Із його слів, по матеріальну допомогу звертаються з різних причин. Буває, що й учасники АТО просять грошей. 
“Переваг для певних категорій людей нема, адже в країні важка економічна ситуація. Ми прийняли рішення, у якому внесли зміни щодо комплексної програми соціальної підтримки: зазначили, що для розгляду клопотання отримання матеріальної допомоги треба подати тільки заяву від особи, копію паспорта та ідентифікаційного номера, а також довідку з місця проживання”, – додає співрозмовник. 
Потрібно написати заяву на ім’я депутата міськради і зібрати три довідки: про склад сім’ї, про зарплату і про обстеження матеріально-побутових умов
Так, цього року за січень – лютий на допомоги вже виділили 650 тис. грн загалом по депутатському корпусу, голова ЛОР – 130 тис. грн, його заступники – по 25 тис. грн.
“Майже 11 тисяч гривень – сума, якою депутат розпоряджається в місяць для виділення одноразової матеріальної допомоги. У заяві особі потрібно обов’язково обґрунтувати, чому їй потрібні гроші. Серед переліку донедавна була довідка про доходи, але депутати й донині просять заявників додати її до пакета необхідних документів – аби зрозуміти, чи дійсно особа потребує такої допомоги”, – розповів “Пошті” секретар комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку Львівської облради Андрій Ковч (фракція “Народного контролю”). 
Він додав, що максимальна сума, яку депутат може виділити одній людині в місяць, сягає майже 11 тис. грн. Мінімальної не визначено. 
“За місяць до мене звертаються 40-50 осіб щодо виділення їм матеріальної допомоги. Ситуації в них різні: і важка хвороба, і скрутне матеріальне становище (наприклад, пенсія 1000 гривень, а цього мало для проживання). Для них виділяю від 300 до 700 гривень. Усе залежить від заяв”, – додав Андрій Ковч. 
Якщо в місяць депутат таки не використав грошей повністю, їх “перекидають на наступний місяць”. А якщо в кінці 2016 року обранець не використав усієї суми, то гроші “згоряють”, і він не зможе на таку суму претендувати у 2017-ому.

Як отримати допомогу від обласного депутата?

Цього року є певні складнощі з поданням матеріальної допомоги. Усе через те, що в області є райони, які не мають свого представника в раді. 
“По допомогу люди можуть звертатися до політичних сил. Для таких випадків є голова облради і його заступники, – зазначає Валентин Харлов. – Згідно з розпорядженням, депутатів облради розподілили по кожному округу. Наприклад, є багато депутатів із “Самопомочі”, які в раду пройшли по Львову, але тепер мають певні закріплені за собою райони”.
Зі зверненнями стосовно подання матеріальної допомоги жителі Львівщини можуть звертатися в громадську приймальню Львівської обласної ради (вул. Винниченка, 18, 1-ий поверх) або безпосередньо на прийом депутатів.
“Людина має подавати заяву і пакет документів на ім’я депутата або в його приймальню. Документи не потрібно нести саме в облраду. Кожен обранець має свою електронну скриньку, сторінку в мережі, а також проводить зустрічі з містянами. До речі, для цього в облраді надають приміщення, де кожна фракція або депутат зустрічається з виборцями. Також кожен депутат проводить виїзні засідання в районі та зустрічі з виборцями”, – додає Валентин Харлов.
Далі отриманий пакет документів депутати передають у відділ роботи з матеріальними допомогами, голова підписує – і гроші переказують. Кошти жителі отримують через управління соцзахисту.
У бюджеті міста передбачено понад 9 млн грн. Кожен депутат міськради впродовж року може виділити 150 тис. грн жителям
“Є люди, які часто звертаються по допомогу. Буває, щомісяця. Інколи її може отримати один член сім’ї, інколи – всі: наприклад, і чоловік, і дружина. Фактично підстав для відмови в допомозі у нас нема. Депутат вирішив виділити гроші людині – це його право. Він сам вирішує, кому дати кошти, – каже керуючий справами Львівської обласної ради. – У нас є структура, яка збирає документи, переглядає їх відповідно до рішення і переказує кошти. Ми не вимагаємо медичних довідок, висновків комісій. До нас звертаються навіть учасники АТО – здебільшого просять коштів на лікування, хоча для них є окремі програми допомоги”. 
Львів’яни також мають право звертатися по допомогу до депутатів облради, оскільки Львів є територіальною одиницею області. Юридично для цього нема жодних перешкод.
До слова, в облраді також ніхто не контролює, скільки і кому виділяє депутат грошей. “Керуємося вірою та совістю кожного обранця”, – зазначає Валентин Харлов. 
До речі, загалом на фінансування програми депутати передбачили майже 19 млн грн з обласного бюджету. Кошти також підуть на виплату допомог ветеранам УПА, вдовам політв’язнів і ветеранів УПА, здійснення видатків на поховання учасників національно-визвольних змагань, фінансову підтримку обласних громадських організацій інвалідів, ветеранів, політв’язнів.

Депутатська допомога

Положення про надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для жителів Львова
1. Положення про надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для жителів м. Львова (надалі – Положення) визначає порядок надання одноразової матеріальної допомоги жителям м. Львова, у тому числі інвалідам, багатодітним сім'ям, одиноким матерям, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, іншим категоріям громадян, зареєстрованих у м. Львові.
Дія цього Положення поширюється на жителів м. Львів, м. Винники, смт Рудно і смт Брюховичі.
2. Порядок надання одноразової матеріальної допомоги:
2.1. Для отримання допомоги жителі звертаються із заявою безпосередньо до депутата (-ів) міської ради.
2.2. До заяви додаються такі документи: 
2.2.1. Довідка про склад сім’ї заявника за місцем реєстрації (форма 2).
2.2.2. Акт обстеження мате­рі­ально-побутових умов заявника, виданий відповідним ЛКП (іншою організацією) за місцем реєстрації (згідно з додатком до цього Положення). 
2.2.3. Довідки про доходи членів сім'ї за попередні шість місяців (у разі, якщо працездатна особа працездатного віку не працює, подається документ, який засвідчує тимчасову непрацездатність, або копія трудової книжки тощо). 
2.2.4. Документ, який підтверджує певний соціальний статус заявника (у разі наявності). 
2.2.5. Інші документи (залежно від обставин, що склалися).
2.2.6. Копія паспорта.
2.2.7. Копія ідентифікаційного номера.
2.2.8. Рахунок у банківській установі (за наявності).
2.3. Депутат міської ради визначає розмір допомоги та скеровує подання з пакетом документів в управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики.
Допомога може надаватися за поданням декількох депутатів міської ради в межах суми коштів, виділених на виконання депутатських повноважень відповідно до ухвали міської ради про міський бюджет м. Львова на відповідний рік.
3. Розмір одноразової матеріальної допомоги визначає депутат міської ради в кожному конкретному випадку залежно від матеріального становища та складності проблеми заявника, але не більше розміру мінімальної заробітної плати. 
Розмір допомоги, визначений депутатом міської ради, не підлягає корегуванню управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики.
4. В окремих випадках розмір одноразової матеріальної допомоги може бути більшим за розмір мінімальної заробітної плати. 
Питання про надання допомоги в розмірі, більшому за розмір мінімальної заробітної плати, розглядається та погоджується на засіданнях постійної комісії медицини, освіти та соціального захисту і постійної комісії фінансів та планування бюджету.
За відсутності погодження із зазначеними постійними комісіями (або однієї з них) одноразова матеріальна допомога надається в розмірі мінімальної заробітної плати.
5. Матеріальна допомога може надаватися одній особі один раз на рік. Отримання особою одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для жителів м. Львова не є підставою для відмови в отриманні матеріальної допомоги з інших джерел.
6. Підставою для здійснення виплати одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень для жителів м. Львова є:
6.1. Наказ начальника управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики, який видається на підставі подання депутата (-ів) міської ради і підтверджуючих документів – у разі надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі мінімальної заробітної плати.
6.2. Наказ начальника управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики, який видається на підставі подання депутата (-ів) міської ради і підтверджуючих документів після розгляду на засіданнях постійної комісії медицини, освіти та соціального захисту і постійної комісії фінансів та планування бюджету – у разі надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати.
7. Виплату одноразової матеріальної допомоги здійснює управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики за місцем реєстрації одержувача за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті м. Львова за КТКВК 090412 “Інші видатки на соціальний захист населення”.
8. Сума коштів, виділена депутатові міської ради на виконання депутатських повноважень, визначається відповідно до ухвали міської ради про міський бюджет м. Львова на відповідний рік.
9. У разі невикористання коштів, виділених депутатові міської ради, до 1 листопада відповідного року управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики вносить пропозиції щодо перерозподілу цих коштів на інші види видатків.
10. Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики щоквартально подає звіт секретареві ради про використання коштів кожним депутатом.
Інформаційний портал
депутатів Львівської міської ради
– www.lvivrada.gov.ua
Олександр Неберикут, аналітик Громадянської мережі ОПОРА:
– Коли громадяни звертаються до депутатів (і це стосується не лише місцевих, а й парламентарів), перед­усім вони просять матеріальної допомоги. Обранці, розуміючи, що є значний попит з боку суспільства, убезпечують себе від того, аби була більша кількість звернень від громадян. Вони не інформують про можливість отримати допомогу від депутата, бо громадяни і так звертаються, адже в обранців є частина коштів, яку вони можуть надавати на лікування чи на інші потреби. У цьому разі треба аналізувати і прозорість використання цих коштів. Колись через інформаційний запит намагались отримати списки тих, кому подавали депутати допомогу і на яку суму. Відповідь отримали. Вона стосувалася депутатів попередньої каденції. Там були зазначені прізвища тих осіб, які працювали у виборчих комісіях від тієї чи іншої партії. Це можна було трактувати як певний спосіб винагороди чи як непрозору форму матеріального стимулювання громадян у силу певних електоральних преференцій або виборчих зацікавлень кандидата в депутати. У цій ситуації знайти крайніх нелегко… Хоча депутати і мають визначену суму на надання матеріальної допомоги, отримати люди можуть її лише з відома профільного управління соцполітики. Коли ми зверталися з питанням, чому не оприлюднюється ця інформація, депутати показували нам на управління, ті ж – на депутатів, мовляв, це їхня відповідальність. Та інформацію ми врешті отримали від управління, оскільки воно розпоряджається коштами, дає формальну згоду на їх переказ у спосіб, який вирішили депутати.
Оксана Дащаківська, політолог, керівник Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду “Відродження”:
– Не думаю, що депутатські допомоги – закрите питання. Радше навпаки – деякі виборці сприймають депутата виключно як надавача такої допомоги. Є окремі особи, які отримують допомогу від депутатів постійно, здебільшого на лікування та вирішення питань, пов’язаних із житлом. Але самі депутати не дуже охоче звітують про те, кому вони допомагають, посилаючись на захист персональних даних. Однак подання допомоги здійснюється з публічних коштів, а люди, які їх отримують, мають розуміти, що їхні імена можуть бути оприлюднені. Процедура формування депутатського фонду, з якого можна отримати допомогу, залежить від бюджету громади і приймається на сесії. Далі кожен депутат розпоряджається цими грішми, розглядаючи звернення громадян і документи, які вони надають на підтвердження ситуації, у якій опинилися. Варто зазначити, що здебільшого гроші на допомогу, які можуть виділити депутати, – це незначні суми (формуються за залишковим принципом). Є депутати, які звітують і надають інформацію про допомогу та осіб, які її отримують.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7669 / 1.78MB / SQL:{query_count}