Убивчий газ

Після кількох трагедій рятувальники застерігають не порушувати правил безпеки використання газових приладів. Особливо не грітися відкритими духовками та ввімкненими конфорками!

Після кількох трагедій рятувальники застерігають не порушувати правил безпеки використання газових приладів. Особливо не грітися відкритими духовками та ввімкненими конфорками!

У тріскучі морози кожен намагається зігрітися, як може, при цьому часто забуваючи про правила безпеки. Скажімо, дуже часто, аби в оселі стало тепліше, люди вмикають газ на кухні, а що найгірше – гріють квартиру відкритою  духовкою. Нині “Пошта” з’ясовує, яку небезпеку несуть газові прилади взимку і як правильно в холодну пору ними користуватися, щоб уникнути біди.

Газові жертви

Зокрема днями на Львів­щині четверо осіб отруїлись газом, а одна людина загинула. Сталося це у c. Скнилівок Золочівського району в приватному житловому будинку. Ймовірна причина отруєння – несправність димоходу.

За останній тиждень також сталися вибухи у Харкові та на Київщині. Так, у Київській області 19 грудня вибухнув газовий балон у приватній кузні, внаслідок чого постраждали семеро осіб.  

А за три дні до того, 16 грудня прогримів вибух у 16-поверхівці в Харкові, внаслідок чого загинули четверо людей, ще трьох госпіталізували. Там також вибух стався через витік газу: балон розсадило  через грубе порушення правил його заправки.  Його занесли з морозу в тепло, через що сталося різке розширення газу. Це й спровокувало руйнування балона і утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші.  

Правоохоронці затримали чоловіка, який приніс газовий балон у квартиру. Поверх, на якому стався вибух, повністю зруйнований, а чотири квартири вигоріли вщент. Також постраждали перекриття поверхом нижче і вище.

Найбільша небезпека – у селах

У “Львівгазі” кажуть, що небезпека використання для обігріву газових балонів найбільше стосується негазифікованих районів Львівщини. 

“У Львові мало хто користується газовими балонами для обігріву. Таке подекуди практикують у Турківському, Старосамбірському, Сколівському районах, а також у селах Рава-Руського, де є не газифіковані села. Ці балони розвозить спеціальна машина, а заповнювати їх можна на спеціальних газозаправних станціях. Це категорично заборонено робити на автомобільних заправках, де інша технологія. Балони мають бути розміщені у вертикальному положенні, їх не можна нагрівати чи проколювати”, – розповіла “Пошті”  речниця “Львівгазу” Оксана Ростикус.

Якщо користуватися – то правильно!

Неправильне використання газових балонів та некоректне їх наповнення взимку може призвести до особливо тяжких наслідків. В особливо небезпечний осінньо-зимовий період, коли балони наповнюються  за  низьких температур, їх не можна заносити  в тепле приміщення. Бо під час нагрівання зріджений газ розширюється – тиск у балоні значно збільшується, що може призвести до його руйнування, витоку газу та утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші. Бо скрапленим газом можна наповнювати балони на 85%, і якщо у автомобільних балонах є спеціальний контролюючий механізм, то у звичайних такого немає. При зміні температур повністю заповнений балон просто розриває. 

Одне з найважливіших правил: наповнення та обмін балонів повинен здійснюватися спеціалізованими підприємствами, які мають відповідний дозвіл Держгірпромнагляду або через мережу газонаповнювальних станцій чи спеціалізованих магазинів з продажу газу.  

“Буває, що люди заправляють балони на автозаправках, але щоб виявити такі факти, треба постійно стояти і чергувати, хоча ми фіксуємо такі випадки. Проблема в тому, що раніше такі спеціалізовані станції належали державі, а тепер позакривалися і люди не знають, де це можна зробити”, – розповів “Пошті” начальник Львівської державної інспекції нагляду газового господарства і хімічної промисловості Ігор Стадник. 

КОМЕНТАР
Павло Василенко, речник ГУ МНС у Львівській області:
-    Для того, щоб згорів один кубічний метр газу, потрібно приблизно 10 кубометрів повітря, насиченого киснем. Будь-яка робота газових приладів має  супроводжуватися провітрюванням і вентиляцією приміщень. До слова: металопластикові двері і вікна в помешканні чи офісі обмежують доступ повітря. Якщо немає доброї вентиляції, то варто відчиняти кватирку. Також варто пам'ятати: будь-яке втручання у роботу газових приладів заборонено! Натомість люди часто люблять щось самостійно підкручувати, а потім маємо трагедії. Також не можна грітися, включаючи духовку чи конфорки, бо це прямий шлях до заповнення приміщень чадним газом! Зазначу, що різних порушень за останні роки є більше через низьку культуру багатьох мешканців щодо користування побутовими газовими приладами. Наголошу: будь-які заміни обладнання мають робити фахівці!Щодо газових балонів, то є умови користування такими приладами. Будь-які правила пожежної безпеки забороняють використання побутових газових балонів у певних приміщеннях, тим паче, якщо це багатоповерхівка! Зокрема, при такій температурі, як нині (- 10 градусів), вносити їх у приміщення категорично заборонено!

Щоб виключити можливість яких-небудь небезпек, маючи вдома такий балон потрібно періодично провіряти його на міцність. А ще не допускати застосування відкритого вогню і куріння поблизу них. Якщо ж чути шиплячий звук, який свідчить про витік газу з балона, негайно викликати фахівців. А ще не слід купувати балони невідомого походження. 

Газова плита не для обігріву!

Часто можна побачити й таке, коли взимку люди, щоб зігрітися, включають газові плити. Попри те, що декого така практика є буденністю, обігріватися у такий спосіб категорично заборонено!

Ба більше, можна побачити й такі випадки, коли люди намагаються сушити над конфоркою випрані речі…

“Використовувати газову плиту для обігріву приміщення категорично заборонено. Навіть коли вмикати плиту для приготування їжі потрібно відкривати вікно для доступу повітря, бо газ згорає, повітря вигорає і залишається чадний газ”, – застерігає Оксана Ростикус.

Перевірити газове обладнання

Попри те, що зараз є чимало різноманітних як газових, так і електроприладів для обігріву та опалення, чимало людей ігнорують елементарні побутові протипожежні правила. За різними даними, в житловому секторі щорічно виникає близько 72% пожеж. Особливого драматизму такі випадки додають у холодні зими. 

Скажімо, причиною отруєнь чадним газом частенько призводять також самовільні встановлення мешканцями несертифікованих газових приладів, засмічені димові й вентиляційні канали. Буває й таке, коли в один димар люди можуть підключати кілька приладів, що категорично заборонено. 

А ще особливо взимку має добре працювати вентиляційний канал, бо якщо не працює добре тяга, то чадний газ може повернутися у помешкання. Відсутність тяги може призвести до отруєння чадним газом, який не має ні кольору, ні запаху. Ба більше, джерелом його поширення може бути будь-який газовий опалювальний чи нагрівальний прилад: піч, колонка чи котел. Рятувальники радять детально вивчати технічну та експлуатаційну документацію виробу перед його придбанням, адже частенько конструкція таких приладів не відповідає елементарним вимогам безпеки.

Ще одна з головних причин отруєння чадним газом – неправильне користування газовими приладами, відтак перш за все мешканцям слід пам’ятати, що для нормального функціонування газових приладів необхідне достатнє провітрювання. Обмежують надходження повітря й пластикові вікна та герметичні двері, які сьогодні є в багатьох квартирах. 

 

При користуванні  газовими приладами заборонено:

– залишати без нагляду працюючі газові прилади;

– самовільно проводити газифікацію кватир, будинків тощо;

– самостійно перестановлювати, замінювати, відключати старі і підключати нові газові прилади, ремонт газового обладнання і газопроводів;

– допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, не контролюючих свої дії і тих, хто не пройшов інструктаж на підприємстві газового господарства;

– використовувати для сну і відпочинку кухні та інші приміщення, де встановлені газові прилади;

– обігривати приміщення та сушити білизну над газовими плитами;

– по закінченні користування газом, закрийте крани на газових приладах і перед ними. Не залишайте працюючих пальників. При всіх пошкодженнях газового обладнання дзвоніть в управління експлуатації газового господарства району чи міста;

– не дозволяйте ремонтувати газові прилади стороннім особам;

– додержуйтесь правил користування газовими приладами і газовою водонагрівною колонкою. 

Важливо!

Щоб запобігти отруєнню чадним газом, необхідно: 

 

– не проводити самочинно переобладнання, перенесення, ремонт газових приладів;

 

– не користуватися несправними або саморобними газовими пристроями; 

 

– вмикати газові прилади тільки при відчиненій  кватирці; 

 

– не рідше одного разу на місяць перевіряти наявність тяги в димових і вентиляційних каналах та очищувати решітки вентиляційних каналів.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7569 / 1.65MB / SQL:{query_count}