Красуня не гірша, ніж у Ватикані!

Міську ялинку прикрасять яворівськими іграшками

Міську ялинку прикрасять яворівськими іграшками

Уже менше ніж за тиждень у Львові почнуть монтувати головну окрасу новорічних свят – центральну міську ялинку. Встановлюватимуть її до 19 грудня на звичному місці – перед Оперним театром. 

Як завжди, урочисто запалять ялинку на День святого Миколая. Якою саме буде новорічна красуня, вже знають у мерії. Проте декілька запасних варіантів все ж є.

 “Щодо самого дерева, то у нас є основний варіант у Залізничному районі міста і кілька запасних у лісництвах Яворівського та Старосамбірського районів Львівської області. За своїми параметрами вони не дуже відрізняються. Цього року висота ялинки сягатиме приблизно 16-17 мет­рів”, – розповів начальник відділу благоустрою міськради Валерій Самойленко. 

Ні – штучній ялинці!

За словами чиновника, з міського бюджету на встановлення, прикрашання та охорону новорічного деревця виділено 55,5 тис. грн. Щодо вартості самої ялинки, то за умови, що її зріжуть на території міста, доведеться заплатити лише відновлювану вартість, тобто ціну нових зелених насаджень. Якщо ж дерево візьмуть з інших районів, то ціна його становитиме не більше ніж п’ять тисяч гривень. 

Всі роботи, пов’язані зі встановленням новорічної красуні, виконуватимуть львівські комунальні заклади. “Вже визначені підприємства, які облаштовуватимуть ялинку біля Оперного театру. ЛКП “Зелений Львів” забезпечить доставку, встановлення та прикрашання ялинки, а “Львів­світло” виконуватиме облаштування ілюмінації. Охорону здійснюватиме ЛКП “Муніципальна дружина”, – зазначає Валерій Самойленко. 

Як повідомив посадовець, у мерії використовувати штучні ялинки поки не планують. “Вартість штучної чи каркасної ялинки становить близько 300 тисяч гривень, плюс додаткові витрати на прикрашання та встановлення. Тому ми не виграємо у вартості такого новорічного деревця, навіть якщо використовуватимемо його упродовж 10-15 років. Поки ще дерево є, можемо ставити живу”, – каже чиновник. 

Незвичні ялинкові прикраси

Та найбільшим сюр­призом стане не сама ялинка, а її прикраси. Адже це будуть не лише звичайні скляні кулі, а й різьблені дерев’яні іграшки з Яворова. Ба більше, такі ж прикраси минулого року мала ялинка у Ватикані. 

Як розповів майстер-різь­бяр Остап Сойка, особливість таких іграшок в тому, що техніка їх виконання майже втрачена. 

“Їх виготовлення є уніка­ль­ним промислом, який виник у Яворо­ві близько 400 років тому. Яворівська іграшка була відома у всій Європі: у Відні, Вар­шаві, Кракові… Ще до 80-х років її можна було придбати на ярмарках. Зараз цей промисел занепав вже остаточно. Раніше цілі роди з покоління в покоління займалися цим ремеслом. Тепер же лінію перер­вано”, – каже майстер.

Яворівський розпис виконують трьома кольорами: на жовтому фоні червоно-зелені орнаменти. Такою ж буде й кольорова гама цьогорічної ялинки. На ній, окрім дерев’яних зірочок, янголят і пташок, будуть ще скляні золотаві кульки. 

“Іграшки з Яворівщини – головні прикраси. Але склодзеркальний завод вкотре погодився подарувати ялинкові прикраси і від себе, аби іграшок було достатньо, ялинка ви­глядала пишно, красиво та святково”, – додає Ірина Подоляк, начальник уп­­равління культури міськради. Має бути 280 де­рев’яних іграшок, із яких 80 зробили діти з художньої школи Новаківсь­кого ще минулого року. Вар­тість однієї іграшки поки не обумовлена, однак, за словами Остапа Сойки, йтиметься приблизно про 80 грн.

Нове місце для дідуха 

Разом із ялинкою незамінним символом Різдва на Західній Україні є дідух. Традиційно щороку солом’яний сніп ставлять на центральному прос­пекті міста. Однак у мерії вирішили змінити традицію. 

“Цього року для дідуха знайшли нове місце. Його поставлять не на проспекті Свободи, аби не загубитися між ялинкою та ярмарком. Нове місце для дідуха – площа Яворницького, що біля костелу єзуїтів. Зараз працюємо з локомотивно-ремонтним заводом, аби цьогорічний дідух був цікавішим та пишнішим. Хочемо, щоб він став ще однією атракцією Львова”, – каже Ірина Подоляк.

За її словами, конструктор нового львівського дідуха зробив каркас таким, щоб його можна було використовувати з року в рік, лише доповнюючи новими деталями. Поставлять дідух 6 січня.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7195 / 1.58MB / SQL:{query_count}