Що ми знаємо про польське кіно?

Із 7 по 16 жовтня у Львові триватиме V Фестиваль “Під Високим Замком”

фото: filmlwow.eu
За тиждень уже вп’яте у Львові розпочнеться Перегляд сучасного польського кіно “Під Високим Замком” – найбільша кіноподія у Східній Європі, яка представляє сучасну польську кінематографію і триватиме із 7 по 16 жовтня. “Коли у 2011 році ми починали готуватися до першого Перегляду, мало хто вірив у наш успіх. Наперекір голосам скептиків та песимістів ми робили свою справу, вірячи, що львів’яни потребують контакту з найновішими польськими фільмами і хочуть їх бачити. Попередні чотири Перегляди довели, що треба бути оптимістом, – кажуть організатори події. – Успіх цього заходу значною мірою залежав від вас, пані та панове, – друзів, симпатиків і шанувальників польського фільму. Саме ваша надзвичайно чисельна присутність у кінозалах щороку підтверджувала, що ПСПК “Під Високим Замком” здобув визнання, а запропоновані фільми і супроводжувальні заходи виправдовують ваші сподівання”.
Цього року в рамках Перегляду сучасного польського кіно “Під Високим Замком” презентують понад 20 фільмів, серед яких особливої уваги заслуговує кіноробота “Карскі і сильні світу”, незвичайна документалістика про людину, яка першою розповіла світу про гітлерівські табори смерті та Голокост. Теми “шоа” і польського вкладу в порятунок євреїв від гітлерівського пекла також торкаються два інші фільми  – “Світ Юзефа” та “Історія Ковальських”. Надзвичайно видовищна пропозиція для шанувальників кіноекшну і воєнного кіно – фільм “Кербела”, який розповідає про найбільшу битву польських вояків з бойовиками Аль-Каєди в Іраку 2004 року. Зворушить до глибини душі і напевно знайде відгук у серцях глядачів фільм “Мої дочки – корови”, а ось тим, що шукають у кіно теплої і легкої пригоди, однозначно сподобаються романтичні комедії  “Листи до M.2” та “Планета самотніх”. У 2016-ому минає 20 років з того дня, як помер відомий польський режисер Кшиштоф Кесльовський. Ретроспективу його кінострічок радимо не лише тим, що вже знайомі з його творчістю, але й усім тим, що шукають в кіно ґрунтовних відповідей на важливі питання.


Супроводжувальні заходи V Перегляду сучасного польського кіно “Під Високим Замком” 

Виставка “Львівська кінопреса”
7 – 16 жовтня, Кінопалац (вул. Театральна, 22)
Виставка – це найкоротша спроба підсумку кінодоробку у Львові від першого кінематографічного показу аж до міжвоєнного двадцятиліття. Львів дуже важливе місто для польського кінематографа. Тут з’являлися перші мережі кінотеатрів відомих польських підприємців, тут народилася польська кінокритика, а дискусії львівського “Авангарду” за участі співтворця Болеслава Левицького стали зародком появи університетських факультетів за спеціалізацією кіномистецтво. Новаторські роботи з теорії кіномузики, видавнича діяльність, завдяки якій виходило друком багато спеціалізованих журналів, які вже у своїй назві стосувалися кіномистецтва, представництва найбільших кінематографічних фірм – все це відбувалося у Львові між 1896 і 1939 роком. Львівська преса багато уваги присвячувала темі фільмів та кінотеатрів, а газети, які виходили у інших містах, згадували про те, що діялося на горизонті кіно у Львові. А відбувалося дуже багато…

Квест “Що пише Ґабріеля?”
8 жовтня, 10.00, Школа №10 імені святої Марії Магдалени
(вул. Чупринки, 1, подвір’я)
Героїня квесту Ґабріеля Запольська, авторка романів, драм і оповідань, які багато разів були екранізовані і з яких досі черпають натхнення інші творці. Починаючи від “Сезонної любові” (німе кіно 1916 р.), далі – “Моральність пані Дульської” (перший польський звуковий фільм 1930 р.) аж до фільму Філіпа Байона “Пані Дульські” (2015 р.) різні покоління режисерів по-новому інтерпретують твори Запольської. Непересічна особистість, яка надихає митців і кінолюбителів. Письменниця прожила у Львові значну частину свого життя і написала тут багато своїх найважливіших творів. Понад 100 років тому Ґабріеля Запольська – перша польська професійна письменниця – написала й сценарій до фільму. Учасники квесту допоможуть Ґабріелі Запольській створити наступний літературний текст і віднайти її втрачені речі.

Зустріч із Мар’яном Дзендзелем і показ фільму “Мої дочки – корови”
8 жовтня, 18.00, Кінопалац (вул. Театральна, 22)
Глядачі Перегляду вже мали нагоду подивитися фільми за участі цього знаного актора, який здобув нагороду за найкращу чоловічу роль на Фестивалі польських художніх фільмів у Гдині та Польську кінонагороду. Мар’ян Дзендзель у відповідь на запитання про акторське втілення сказав: “У мене такий принцип: кожного героя, якого я граю, намагаюся певним чином захищати. Навіть п’яничку чи зрадника. Я шукаю причину, чому він саме такий. Це не означає, що це відображає мої переконання. Обов’язок актора, принаймні я так думаю, захищати людину. В певних обставинах людина могла розгубитися. Зійти з дороги”. Саме тому його герої так часто захоплюють глядачів. У програмі V ПСПК є ще два фільми за участі Мар’яна Дзендзеля – “Ексцентрики…” та “Міцна кава – то не так вже й погано”.

Оссолінські зустрічі з Вальдемаром Кшистеком 
10 жовтня, 18.00, Львівська національна наукова
бібліотека України імені В. Стефаника (вул. Стефаника, 2)
Починаючи з 2006 року Оссолінські зустрічі були організовані спільно з ГК РП у Львові. Вони є важливим елементом співпраці Національної бібліотеки ім. Оссолінських у Вроцлаві та Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника. В циклі щомісячних престижних лекцій беруть участь знані представники польської культури, науки і політики. 
Гостем Оссолінських зустрічей у жовтні буде Вальдемар Кшистек – сценарист, режисер театру та кіно, який дебютував драмою “Відстрочення”, у якій показав історію солдата вільнюської бригади АК, що переховується після війни. Автор відомих львівським глядачам фільмів “Мала Москва” і “80 мільйонів”, а також дуже популярного (і в Україні в тому числі) телесеріалу “Анна Герман”. Головною темою зустрічі з Вальдемаром Кшистеком стане польсько-українське сусідство – тема, яку описує польська мемуарна література, але ніколи не порушує кінострічка. У розмові також виникне тема “Волині”  Войцеха Смажовського – першого віддавна фільму, про який заговорив Вальдемар Кшистек.

Виставка “Самаритяни з Маркової”
12 жовтня, 18.00, Львівський історичний музей (пл. Ринок, 6)
Зворушлива виставка на тему німецьких злочинів у селі Маркова біля Ланьцута. 24 березня 1944 року гітлерівці знищили сім’ю поляків: Юзефа Ульма, його вагітну дружину Вікторію, шістьох дітей віком від півтора до восьми років, а також вісьмох євреїв, які в них переховувалися. Попри цю трагедію, усвідомлюючи загрозу смерті, кілька польських сімей і далі переховували євреїв. Завдяки їхній мужності вижив 21 єврей. У 1995 році Ульми були визнані Праведниками народів світу, а в 2003-ому почався беатифікаційний процес. Під час виставки покажуть документальний фільм “Світ Юзефа” про надзвичайну людину – Юзефа Ульма.

Сольний концерт Еви Блащик
13 жовтня, 18.00, клуб Picasso (вул. Зелена, 88)
Блискуча польська акторка, співачка, громадська діячка і заснов­ниця фонду “Akogo?” представить у Львові музичну програму під назвою “Дозволь мені спробувати ще раз”, у якій прозвучать твори авторства Агнешки Осецької, Станіслава Сойки, Яна Твардовського, Марії Павліковської-Ясножевської і Влодзімежа Висоцького. 
Репертуар Еви Блащик – це передусім співана поезія та ліричні ностальгічні пісні, скеровані до людей, чутливих до краси і незвичайної багатобарвності світу. З артисткою виступить музична група і донька Маріанна Янчарська.

Ретроспектива фільмів Кесльовського
13 – 16 жовтня, 18.00, кінотеатр “Коперник”
 (вул. Коперника, 9)
Він казав: “Неважливо, де ставлять камеру, важливо – навіщо?”. Він точно знав досконалу відповідь і робив свою роботу ідеально… У 2016-ому минає 20 років з дня смерті одного з найвідоміших режисерів у історії польського кінематографа  Кшиштофа Кесльовського. Народився він у Варшаві 1941 року, але батькова родина походила з Волині. У своїх фільмах – і художніх, і документальних – він порушував нелегкі, болючі суспільні теми і метафізичні питання. Його порівнюють з Інгмаром Бергманом та Роберто Росселліні, хоча він створив свій власний неповторний стиль. Цикл із десяти коротких телефільмів “Десять заповідей” ввійшов до ватиканського списку фільмів із особливими моральними цінностями (1995 р.).
У представленій в рамках V ПСПК ретроспективі його творчості є такі фільми: “Кінолюбитель”  (1979 р.), “Випадок” (1981 р.), “Подвійне життя Вероніки” (1991 р.) і “Три кольори. Блакитний” (1993 р.). Польська кіноакадемія назвала 2016-ий Роком Кесльовського.

“Пофільмуємо – посвінгуємо. Музика 20-их і 30-их “Під Високим Замком”
16 жовтня, 18.00, клуб Picasso (вул. Зелена, 88)
20-ті та 30-ті роки – це чудовий період фільму та музики. Неповторний настрій цих років досі захоплює і приваблює. Класичне виконання і ритм поступилися новому захопливому явищу – джазу, який бравурно увірвався на вершину музичного світу і в створену під його впливом популярну культуру Заходу. Новий Орлеан, труба, саксофон, Луї Армстронг, Джордж Гершвін, перші біг-бенди, блюз, блискучі сольні імпровізації і танці з мюзиклів, які відбувалися на багатьох площах та вулицях Європи і Америки… На закінчення цьогорічного Перегляду запрошуємо вас у виняткову подорож в часі. Цього вечора “Під Високим Замком” царюватиме свінг – джайв, бугі-вугі, чарльстон у виконанні музикантів камерного оркестру “Академія” і біг-бенду Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка. Дрес-код: вечірнє вбрання, вітається стилізація під одяг 20 – 30-их років XX століття.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7517 / 1.64MB / SQL:{query_count}