У Брюсселі пройшов саміт Україна - ЄС

В Європейському Союзі знову нагадали Києву про загрозу втратити безвізовий режим

У вівторок, 6 жовтня, в Брюсселі відбувся 22-й саміт Україна – Європейський Союз, який став першим двостороннім самітом ЄС з країною-партнером, який пройшов у традиційному «живому» форматі з початку пандемії COVID-19.
Володимир Зеленський та президент Європейської ради Шарль Мішель обговорили пріоритетні питання відносин України та Євросоюзу, зокрема подальші кроки з імплементації Угоди про асоціацію, поглиблення секторальної інтеграції між Україною та ЄС, співпрацю в контексті подолання наслідків пандемії COVID-19 та подальшу підтримку з боку ЄС процесу реформ в Україні. Також говорили про безпекову ситуацію на тимчасово окупованих територіях Донбасу та про шляхи посилення координації зусиль України та ЄС з метою деокупації Криму та захисту прав кримчан. Окремим питання був «стан реформ в Україні».

«Десятки поганих яблук»

На момент підготовки цього числа «Львівської Пошти» до друку підсумки саміту ще не були відомі. Однак напередодні експерти наголошували, що найбільш проблематичною мала стати власне та частина перемовин, що стосувалася «стану реформ».
За день до саміту кілька депутатів Європарламенту звернулися до глави фракції «Слуга народу» Давида Арахамії з відкритим листом, в якому виступили з попередженням для українських політиків і олігархів, відповідальних за згортання реформ. «У боротьбі з корупцією український президент спочатку вселяв надію. Володимир Зеленський передбачив «Україну своєї мрії», де «вчителі отримують реальну зарплату, а корумповані чиновники - реальні тюремні строки». Через 17 місяців ми не можемо не побачити, що мрія дає тріщини, і багато з цих тріщин саме у Вашій партії, пане Арахаміє», - йшлося в листі.
Його автори нагадали про падіння України в рейтингу сприйняття корупції, згортання реформ, проблеми в призначенні керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), зупинку обвинувачення у справах корумпованих суддів. Все це, за їх словами, загрожує Україні втратою макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 1,2 млрд EUR.
Євродепутати також зробили застереження в зв’язку з безвізовим режимом. «Що стосується безвізового режиму, це ні в якому разі не намір з боку ЄС скасувати це велике досягнення для громадян України та громадян ЄС – але все ж ми залишаємо за собою право накладати конкретну відмову в таких свободах окремим олігархам, включаючи політиків, які зловживають цим правом заради своєї приватної незаконної діяльності», - йдеться у листі.
При цьому в Європарламенті наголосили, що окрім «десятків поганих яблук» у «Слузі народу», ця партія є майданчиком для енергійних, розумних та чесних законотворців, які прагнуть ставити національні інтереси країни понад усе і боротися за її європейське майбутнє.
«Ми твердо переконані, що ці прогресивні, орієнтовані на реформи депутати «Слуги народу» повинні стати головною опорою вашого уряду, щоб активізувати прагнення до реформ і повернути країну на шлях демократизації», - наголосили євродепутати.

САП розбрату

Нагадаємо, що раніше в Європейському парламенті (ЄП) уже заявляли про загрозу втрати Україною безвізового режиму з ЄС. 17 вересня ц. р. Верховна Рада України (ВРУ) затвердила представників у конкурсну комісію з обрання нового глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) після добровільної відставки Назара Холодницького.
Затвердження нардепами персони спричинили скандал, оскільки не відповідають критеріям доброчесності та професійності й не можуть пояснити походження своїх чималих статків. Водночас прозоре та відповідне до західних стандартів обрання нового очільника САП є одним з критеріїв за так званим механізмом призупинення безвізу з боку ЄС.
Після голосування у ВРУ в офіційних Twitter представництва ЄС і посольства США в Україні синхронно з’явилася заява, в якій прямо йдеться, що від прозорості обрання нового керівника САП залежатиме подальша підтримка України. «ЄС і США взяли до відома рішення ВРУ про призначення членів комісії для вибору спеціалізованого антикорупційного прокурора. Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого - доброчесність і заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка», - йдеться у повідомленні.
В ЄП висловилися не так дипломатично, там уже прямим текстом заявили про загрозу втрати Україною безвізового режиму з ЄС. «У той час, як міжнародна спільнота зайнята Білоруссю, уряд України спішно проштовхує кандидатів, яким бракує досвіду і сумлінності, до відбору керівника САП. Це так не минеться. Український уряд ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС і подальший транш допомоги від ЄС», - написала у Twitter Віола фон Крамон, членкиня комітету зі закордонних справ ЄП. Вона ж, до речі, була однією із співавторок листа від 5 жовтня з з попередженням для українських політиків і олігархів, відповідальних за згортання реформ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7946 / 1.58MB / SQL:{query_count}