Фюрер із Філіппін

Родріго Дутерте вважається найскандальнішим главою держави у світі

фото: usnews.com
“Адольф Гітлер знищив три мільйони євреїв (насправді шість. – “Пошта”). На Філіппінах є три мільйони наркоманів. Я був би щасливий убити їх. Якщо у Німеччині був Гітлер, у Філіппін є... ” – тут Родріго Дутерте зробив драматичну паузу і жестом руки вказав на самого себе.
В травні цього року 71-річний політик переміг на виборах президента Філіппін не в останню чергу завдяки обіцянкам покінчити зі злочинністю і наркоторгівлею в країні за півроку. Методи прості – вбивати усіх бандитів і наркоторговців і скидати їх тіла в бухту Маніли.
30 червня у палаці Малаканьянг, поклавши руку на Біблію, Родріго Дутерте прийняв присягу як 16-ий президент Філіппін. “Якщо торговці наркотиками живуть поруч із вами, будь ласка, телефонуйте в поліцію, а якщо у вас є зброя – вбивайте їх самі. Убийте наркоторговця – і я дам вам медаль!” – ця інавгураційна промова нікого не залишила байдужим. 
Причому слова Дутерте не розходяться з ділом. Будучи впродовж 22 років мером міста Давао (майже два мільйони населення), він офіційно підтримав діяльність добровольчих “ескадронів смерті”, що карали злочинців, яким вдавалося уникати суду. Правозахисники стверджують, що за час його мерства в Давао було вбито понад тисячу осіб, пов’язаних, на думку співробітників місцевих правоохоронних органів, із криміналом. 
Мер-каратель діяв винахідливо. Зокрема, спробував позбавити наркоторговців клієнтури, запропонувавши кожному наркоману щомісячну допомогу дві тисячі песо (близько 40 доларів США), якщо той прийде до мера і поклянеться “зав’язати”. Але хитрі наркомани витрачали отримані гроші на чергову дозу, і грізний мер проголосив новий лозунг: “Швидкі страти порушників закону залишаються найефективнішим способом боротьби з криміналом!”.
Згідно з даними ООН, з моменту його вступу на посаду президента Філіппін 30 червня 2016 року в країні були  вбиті близько 1000 осіб (на додачу до тієї тисячі, що були замордовані за час його мерства в Давао), причетних до наркоторгівлі. У багатьох випадках, як стверджують експерти ООН, підозрюваних вбивали поліцейські під час затримання – “через вчинення збройного спротиву”. Зброю підкидали до вже мертвих тіл, щоби створити видимість спротиву. Як кажуть міжнародні правозахисники, подібні позасудові розправи є елементом так званої “Філіппінської вій­ни”, яку проголосив новий президент країни, публічно пообіцявши знищити десятки тисяч злочинців.
Зазначимо, що міжнародна критика викликає бурхливу реакцію скандального глави держави. В серпні цього року Родріго Дутерте заявив, що його країна може вийти зі складу Організації Об’єднаних Націй, і запропонував Китаю та країнам Африки створити новий глобальний міжнародний орган. Так глава Філіппін відреагував на заяву спеціального доповідача ООН з проблеми позасудових страт Аньєс Калламар, яка заявила, що заклики Родріго Дутерте вбивати без суду і слідства ймовірних наркодилерів є надмірним і безвідповідальним кроком, який рівносильний злочину. Реакція головного філіппінця виявилась досить емоційною: “Можливо, нам слід відокремитися від ООН. Навіщо нам вислуховувати такі дурниці?”. 
До представників преси в президента Філіппін теж вельми специфічне ставлення. “Якщо ти – сучий син, ти не захищений від вбивства тільки тому, що ти журналіст. Правду кажучи, більшість убитих журналістів щось робили не так”. Дісталося й президентові США Бараку Обамі, якому Дутерте пообіцяв “дати добрячого прочухана” (що малося на увазі, так і не зрозуміло). Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун на одній із прес-конференцій президента Філіппін пуб­лічно отримав прізвисько “дурень”. Але найбільший скандал розгорівся, коли Дутерте в одній із промов назвав Папу Римського… “сучим сином” (!). Щоправда, тут президентська коса найшла на католицький камінь (жителі Філіппін вважаються одними з найревніших католиків у світі), і главі держави довелося вибачатися на телекамери.
Колись головним міжнародним клоуном вважався покійний президент Венесуели Уго Чавес. Тепер лідер “хіт-парадів” – Родріго Дутерте. Причому, судячи з його темпераменту, на нові скандали доведеться чекати недовго…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7815 / 1.57MB / SQL:{query_count}