ООН: чи вліво, чи вправо

Більше 100 країн підтримують ініціативу Франції щодо обмеження у використанні права вето постійними країнами-членами Радбезу

фото: focus.ua
Про це заявив постійний представник України в ООН Юрій Сергєєв в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна. Він нагадав, що відповідну ініціативу висунула Франція, причому до ініціативи Парижа приєдналися вже більше 100 країн. “Тому в першу чергу потрібно зібрати максимальну кількість тих, хто підтримує. Бажано більше третини членів ООН для того, щоб створити критичну масу для просування цієї теми і здійснення тиску на інших членів Радбезу”, – заявив український дипломат.
Нагадаємо, що у понеділок, 28 вересня, Президент України Петро Порошенко після церемонії покладання квітів до меморіалу жертвам трагедії 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку заявив, що українська сторона сподівається на внесення змін до статуту ООН з приводу обмеження права вето постійних представників Радбезу. “Це питання зараз дуже широко обговорюється у форматі Генасамблеї ООН”, – наголосив Петро Порошенко.
“Мова не йде про те, щоб позбавити права вето, мова йде про те, щоб були накладені певні обмеження щодо незастосування права вето у питаннях, де йдеться про масову загибель людей. Фактично, право вето зараз означає певну ліцензію на вбивство, що не відповідає базовим принципам, які зафіксовані в статуті Організації Об’єднаних Націй”, – заявив Петро Порошенко. Він також додав, що кількість держав, які підтримують таку позицію України, збільшується. “Я думаю, що рано чи пізно, внесення таких змін до статуту ООН є неминучим”, – резюмував Президент України.
Його підтримала колега з Прибалтики Даля Грібаускайте. Президент Литви під час виступу на 70-й сесії Генеральної Асамблеї ООН підкреслила, що ця міжнародна організація не відповідає реаліям XXI століття, коли на додаток до традиційних форм збройних конфліктів існує міжнародний тероризм, інформаційні та пропагандистські атаки. 
“Для того, щоб зберегти довіру до Ради Безпеки ООН, найменше, що потрібно зробити, – це скасувати право вето у випадках геноциду, жорстоких злочинів, злочинів проти людяності та воєнних злочинів”, – наголосила Даля Грібаускайте. За словами президента Литви, бездіяльність ООН дозволила Росії “сплюндрувати кордони України та спричинити гуманітарну катастрофу в Сирії”. “Водночас право вето, яким наділені постійні члени Ради Безпеки, перешкоджає можливості покарати винних у падінні лайнера Malaysia Airlines (MH17) і розслідувати інші воєнні злочини” – наголосила президент Литви. 

P.S. Днями канцлер ФРН Анґела Меркель також заявила про необхідність реформувати Раду Безпеки ООН, включивши до її складу Німеччину, Японію, Бразилію та Індію. Дві перших за обсягами відрахувань у бюджет ООН посідають 2-ге і 3-тє місця після США. Ще в 2004 році ці чотири країни об’єдналися в так звану групу чотирьох G4 й заявили про свій намір отримати статус постійних членів Радбзезу ООН.

Правом вето в Раді Безпеки ООН володіють лише п’ять постійних членів Радбезу: Велика Британія, Китайська Народна Республіка, Російська Федерація, США і Франція. Право вето дозволяє постійним членам Радбезу блокувати будь-які резолюції ООН, незалежно від рівня підтримки, якою користується той чи інший проект. 
Водночас Статут ООН не містить прямих згадок про право вето. Однак п. 3-й статті 27-ої Статуту визначає, що рішення з усіх питань, крім процедурних, вважаються прийнятим, якщо за нього подані “співпадаючі голоси всіх постійних членів Ради Безпеки”. Отже, голос постійного члена Ради, поданий проти розглянутого рішення, є, фактично, накладенням вето.
Цікаво, що з 1946-го по 1971-й рік місце Китайської Народної Республіки в Раді Безпеки ООН належало Тайваню (офіційна назва – Китайська Республіка). Острівна делегація була скромною і наклала вето лише один раз – у 1955 pоці – заперечуючи проти вступу в ООН Монголії.
Свого часу промовисте прізвисько “пан Вето” отримав представник СРСР В’ячеслав Молотов. За статистикою, за перші 10 років існування ООН СРСР накладав вето 79 разів, що становило половину всіх накладених заборон. Зокрема, Молотов регулярно забороняв прийняття в ООН нових членів, оскільки США відмовлялися прийняти всі 15 республік СРСР як самостійних членів ООН. 
Джерело: uk.wikipedia.org


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7511 / 1.57MB / SQL:{query_count}