Таємниці “золотого потяга” нацистів

Знахідка в Нижній Сілезії може стати найбільшою сенсацією XXI століття

фото: forbes.com
Є припущення, що під замком Ксенж Гітлер мав намір облаштувати свою ставку. В роки Другої світової влада Третього рейху відібрала замок у його власників – родини Гохберг – і зробила там штаб-квартиру Німецьких імперських залізниць
Учора, 31 серпня, в Польщі був створений офіційний штаб з пошуків броньованого потяга часів Другої світової війни, який, ймовірно, захований в таємному тунелі в околицях міста Валбжих у Нижній Сілезії, і який, знову ж таки ймовірно, завантажений золотими зливками і творами мистецтва.
Суперсенсація прогриміла 26 серпня, коли міський голова Валбжиха Збіґнєв Новачек офіційно повідомив, що потяг дійсно існує. За його словами, в середині серпня місцева влада отримала лист від юридичної фірми, в якому йшлося про те, що два мисливцi за скарбами – поляк і німець (чиї прізвища ретельно приховують) – знайшли вхід у тунель, де сховано німецький бронепоїзд. 
Через кілька днів заступник міністра культури Польщі Пьотр Жуховськи повідомив, що отримані за допомогою георадарів знімки не залишають сумнівів у тому, що під землею – дійсно поїзд довжиною приблизно 150 метрів, а не якісь старі вагонетки. За його словами, він на 99% упевнений в існуванні “золотого потяга”. “На 100% ми будемо впевнені, тільки коли розкопаємо його. Ми не знаємо, що всередині, але його бронювання свідчить про те, що там незвичайний вантаж. Швидше за все, у вагонах не тільки зброя та боєприпаси, але й коштовності, предмети мистецтва та архівні документи, про існування яких ми знали, але поняття не мали, де вони можуть перебувати”, – додав Пьотр Жуховськи.   
У Нижній Сілезії давно існує легенда про “золотий потяг” нацистів. Згідно з нею, в квітні 1945 року з німецького міста Бреслау (зараз –Вроцлав) у напрямку Вальденбурга (нині – Валбжих) вирушив завантажений дорогоцінностями поїзд. Ці населені пункти розділяють лише 60 кілометрів, однак до пункту призначення потяг так і не прибув. 
Водночас відомо, що за наказом Гітлера в районі Валбжиха була збудована величезна система тунелів, призначення якої досі незрозуміле. Є припущення, що в районі замку Ксенж фюрер мав намір облаштувати чергову штаб-квартиру. За даними нечисленних свідків, на великій глибині розташоване справжнє підземне місто. Водночас жодних планів чи схем не збереглося, ніхто не знає точних даних про кількість та розміри бункерів і тунелів. Вважається, що “золотий потяг” загнали в один iз таких тунелів, вхід в який підірвали. Відомо, що цю легенду абсолютно серйозно сприймали спецслужби комуністичної Польщі, які провели в цих місцяx не одну пошукову операцію. Але безрезультатно.
Тепер, так виглядає, пощастило двом шукачам скарбів, про яких нічого не відомо, крім національності – поляк та німець. Вони стверджують, що координати тунелю довідалися зі слів польського шахтаря, який перед смертю зізнався, що особисто брав участь у підриві входу в тунель. Що це за людина, невідомо. 
Повідомити точне місце­знаходження скарбу парочка погодилася в обмін на 10% вартості знайденого. Тим часом про свої претензії вже заявив і Всесвітній єврейський конгрес. “Якщо буде доведено, що які-небудь iз виявлених предметів були вкрадені в євреїв перед їх yбивством або відправкою в концтабори, ми повинні зробити все необхідне, щоб повернути це власникам або їх спадкоємцям”, – заявив генеральний секретар організації Роберт Зінґер. З якогось дива прокинулися і росіяни, які вважають, що права на поїзд повинна заявити і Росія.
Але перш ніж поділити вантаж “золотого потяга”, спочатку потрібно до нього дістатися. На відповідні розкопки, за словами археологів, може піти кілька місяців. Крім того, навряд чи нацисти в 1945-ому обмежилися лише підривом входу в тунель. Швидше за все, сам потяг замінований, причому, беручи до уваги кваліфікацію німецьких саперів, пастки можуть бути найрізноманітніші.
P. S. Директор замку Ксенж з культурних питань Магдалена Вох в інтерв’ю The Telegraph заявила, що, згідно місцевої легенди, в тунелях у районі Валбжиха було заховано не один, а цілих три потяги. Чи виявиться “золотим” саме той, який знайшли зараз, – залишається загадкою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7375 / 1.57MB / SQL:{query_count}