Смертельне потепління

Президент США вважає глобальні зміни клімату найбільшою загрозою майбутньому людства

фото: zmescience.com
Потрібно діяти негайно – такою була головна думка промови Барака Обами в Білому домі, присвяченої фінальній редакції правил щодо скорочення викидів в атмосферу. “Немає більшої загрози для нашого майбутнього і майбутніх поколінь, ніж зміна клімату, – наголосив американський президент. – Якщо ми не зробимо все правильно зараз, то потім не зможемо виправити ситуацію. Нам потрібнo діяти негайно!”.
Барак Обама наголосив, що за останнє десятиріччя Сполучені Штати скоротили викиди в атмосферу більше, ніж будь-яка інша країна світу. “Але наука стверджує, що нам потрібно робити ще більше”, – сказав президент США. Його тривога не даремна. Нещодавно міжнародний колектив учених поширив заяву, в якій стверджувалося, що навіть якщо всі країни світу нарешті домовляться про давно заплановане різке обмеження викидів вуглекислого газу, Світовий океан не припинить нагріватися найближчі сотні, а може, й тисячі років.
Зміни клімату та глобальне потепління стали причиною того, що обсяги льодовиків від 1979 року зменшилися на 30%, що вже найближчим часом може призвести до аномально низьких температур y зимовий період у країнах Європи та на північному сході США і півночі Китаю. 
Через танення арктичного крижаного покрову літньої пори можуть статися зміни в циркуляції повітряних потоків, що знизить інтенсивність західних вітрів і посилить потоки холодного повітря з Арктики, що в результаті призведе до надзвичайно сильних снігопадів як у Європі, так і у Північній Америці. Вчені невблаганні: зими ставатимуть дедалі суворішими і лютішими. Неймовірний холод, що охопив країни Європи на початку 2012 року, може перетворитися на звичне явище. Тоді, нагадаємо, жертвами нечуваних морозів стали близько 500 європейців. Аномальні снігопади і морози фактично паралізували життя Європи, у Венеції вперше за 80 років замерзли канали, влада Парижа вперше за багато років вивела на вахту єдину в місті баржу-криголам, а в Римі від морозів потріскав Колізей, що спокійно простояв дві тисячі років. Як свідчать дані, отримані Норвезьким полярним інститутом, спричинене глобальним потеплінням танення криги в Арктиці йде значно швидшими темпами, ніж передбачалося раніше. Досі вважалося, що крижаний покрив Арктики зникне не менш ніж через 50-100 років. Нинішній прогноз куди гірший: крига може розтанути вже за 10 років. Так група науковців з Університету штату Огайо (США) з’ясувала, що крижана шапка Гренландії лише за рік втрачає 100 мільярдів тонн льоду. В результаті найбільший у світі острів почав поступово підніматися. Схожі процеси також спостерігаються з Ісландією та архіпелагом Шпіцберген.
Не все гаразд і на іншому полюсі Земної кулі. Зроблені із супутників заміри NASA свідчать, що товщина криги на поверхні води навколо Антарктиди щороку зменшується приблизно на сім метрів. Прискорене танення льодовиків, які лежать на воді, викликає одночасно і процес сходження криги із суші Антарктиди. Наслідком цього є помітне підвищення рівня Світового океану, зазначають фахівці NASA. При цьому процес підйому води посилюється від року до року, створюючи реальну загрозу затоплення як берегової лінії у багатьох частинах світу, так і повне зникнення низки острівних держав, особливо в Атлантичному та Індійському океанах.
Б’ють на сполох й експерти національної метеорологічної служби Британії, які стверджують, що глобальне потепління в останні десятиліття наростає швидше, ніж прогнозувалося раніше. Британські фахівці прогнозують, що протягом століття середня температура на планеті підвищиться на 5-8 градусів, що призведе до частих і сильних посух та перерозподілу сільськогосподарських угідь з півдня на північ. 
Крім того, у науковців фактично не викликає сумнівів, що у найближчі десятиліття справжнім лихом для людства стане катастрофічний рівень опадів. Так, надзвичайні зливи, які раніше мали місце хіба раз на 20 років, тепер, імовірно, траплятимуться приблизно двічі за одне десятиліття. На думку багатьох метеорологів, кліматичні зміни вже в цьому столітті можуть бути такими серйозними, що деякі території планети стануть вкрай проблематичними для проживання там людей. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7781 / 1.57MB / SQL:{query_count}