Олександр проти Володимира

Білорусь не відкидає можливості виходу з Євразійського економічного союзу

фото: Reuters
Засліплений імперськими амбіціями Путін втрачає останніх союзників. Донедавна вірний президент Білорусі все частіше демонструє Кремлю, що прізвисько “бацька” отримав не просто так. 
Щойно місяць як запрацював Євразійський економічний союз у складі Росії, Білорусі, Казахстану і Вірменії (договір про його створення набув чинності 1 січня 2015 року. – “Пошта”), а над давно омріяним проектом Москви вже збираються чорні хмари.
Виступаючи на щорічній прес-конференції 29 січня, білоруський президент заявив, що його країна може вийти з ЄЕС, якщо угоди цього об’єднання не дотримуватимуться. Олександр Лукашенко наголосив, що “торговельні війни” всередині союзу неприпустимі, і вказав на постійне протистояння між Москвою і Мінськом через імпорт і експорт харчів.
Каша заварилася після підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС, ключовою складовою якої стало створення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом. У відповідь Москва спочатку ввела додаткові мита на імпортовані з України товари, а потім у відповідь на санкції повністю заборонила ввезення більшості продуктів харчування з країн ЄС. Ось тоді російська коса вперше наскочила на білоруський камінь – Лукашенко несподівано відмовився підтримати Путіна й запровадити власні мита.
Якщо раніше 85% виготовленої в Білорусі продукції реалізовували на російському ринку, то тепер цей показник становить 40-45%. Куди поділася решта? Як не дивно,  в ненависну для Путіна Європу
Для з’ясування причин несподіванки знадобилося не так багато часу. 26 серпня 2014 року Володимир Путін публічно дорікнув Білорусі в реекспорті європейських товарів. Господар Кремля бідкався, що експортери здирають етикетки із зазначенням реальної країни-виробника і наклеюють нові – білоруські, після чого товари без проблем перетинають білорусько-російський кордон, адже обидві країни є членами Митного союзу. Також буйним цвітом забуяли фірми, що оформлювали липові документи нібито продукти слідують транзитом із Білорусі в Казахстан. Природно, більшість їх безслідно розчинялася на безмежних російських теренах.
За два місяці – з серпня по жовтень – обсяг так званих санкційних продуктів, що потрапили до Росії з території Білорусі, збільшився одразу на 80%. У відповідь росіяни обмежили ввезення продукції десятків білоруських підприємств, а потім ще й попросили Мінськ скасувати всі дозволи на транзит через її територію товарів для Казахстану і третіх країн, якщо маршрут цих товарів проходить через Росію. 

Цитати 
“Ми не можемо постійно молитися на одну Росію, хоч це і братська нам країна. Бачте, її ринок обвалився – і ми слідом полетіли”.
“Росія повелася непристойно, заборонивши багатьом білоруським підприємствам постачати продовольчі товари на свою територію. Росія пішла на порушення всіх наших домовленостей, яких ми досягнули в Митному союзі”.
Олександр Лукашенко, президент Білорусі
 
Білоруси, які вже відчули смак великих грошей, образилися. На початку грудня Мінськ опустив на кордоні залізну завісу – місцеві митники нещадно трусять усі вантажі, що ввозять у країну з території Росії. Тож Москва отримала ще й санкції з боку Білорусі, яка донедавна вважалася важливим ринком збуту російської продукції. 
Запек­лість торговельної війни між колишніми союзниками наочно демонструє різкий спад білоруського імпорту в Росію. Якщо раніше 85% виготовленої в Білорусі продукції реалізовували на російському ринку, то тепер цей показник становить 40-45%. Куди поділася решта? Як не дивно,  в ненависну для Путіна Європу.
Виразно проукраїнська позиція Лукашенка та його намагання зіграти роль посередника у врегулюванні конфлікту в Донбасі дали йому змогу налагодити давно зіпсовані стосунки із Заходом. Директор мінського Центру з проблем європейської інтеграції Юрій Шевцов стверджує, що ЄС і США не лише майже зняли дипломатичну блокаду Білорусі, а й де-факто різко послабили економічні санкції.
Судячи з усього, протистояння Олександра і Володимира вийшло на новий надзвичайно жорсткий рівень. Нагадаємо, що у 2015 році в Білорусі повинні відбутися президентські вибори. Так виглядає, що Кремль зовсім не проти, аби Лукашенко їх програв. Але “бацьку” голими руками не візьмеш. “Щодо планів відправити мене на пенсію, то я про це дуже жорстко сказав у Кремлі. Нахилити мене неможливо. Мене можна повісити, можна вбити, але змусити  мене змінити політичний курс, моє обличчя неможливо”, – днями заявив президент Білорусі. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7408 / 1.57MB / SQL:{query_count}