Тарифні «перегони» тривають…

В Україні уже з 1 липня можуть переглянути ціну на електроенергію для населення

За різними оцінками для тих сімей, які використовують багато електроенергії, ціна може збільшитися з нинішніх 1,68 до 2,5 грн за кВт-год. Логіка цього рішення така: забезпечені сім’ї, в яких багато електроприладів, повинні платити за реальною вартістю, мовиться в матеріалі OBOZREVATEL. Теперішні ціни покривають видатки на транспортування, але на генерацію струму зібраних коштів катастрофічно не вистачає.

Електрична арифметика

Заступник директора з розвитку «Августа» Олег Наумик підрахував, що собівартість електроенергії для кінцевого споживача може сягати 3,90 грн за кВт-год. А в Міністерстві енергетики додали: тільки на те, щоб уже згенеровану кВт-год доставити до помешкання, доводиться витрачати 1,51 грн. І за тарифу 1,68 грн на виробництво електроенергії залишаються тільки 18 коп.
За даними Міненерго, в кожному регіоні своя вартість виробництва і доставки електроенергії. Наприклад, собівартість електроенергії в Києві та Дніпропетровській області становить 2,60 – 2,96 грн за кВт-год, натомість у Івано-Франківській та Луганській областях – 3,7 – 4 грн за кВт-год.
Українці ж по всій країні платять за електрику за єдиним тарифом, розмір якого щонайменше вдвічі нижчий за реальну собівартість. У підсумку виникла ситуація, коли в ланцюжку поставок борги накопичуються перед всіма учасниками, а сама генерація перебуває під загрозою. Згідно з чинними тарифами, навіть якби українці «закрили» всі платіжки, проблеми б все одно залишилися. Якщо нічого не змінювати, то, за даними Міненерго, заборгованість «Гарантованого покупця» перед «Енергоатомом» становитиме 5 – 5,4 млрд грн; «діра» через низькі тарифи для населення – 2,4 млрд грн; додатковий дефіцит «Гарантованого покупця» – 1,34 млрд.
Олег Наумик вважає, що основна проблема – так зване перехресне субсидування, коли держава штучно занижує загальний тариф, а потім змушена компенсувати втрати або з бюджету, або провокуючи подорожчання електроенергії для бізнесу. Тобто вирішувати проблему оплати «комуналки» малозабезпеченими має Мінсоцполітики за допомоги субсидій, а тариф повинен відповідати реальним витратам.
«Основною проблемою в енергетиці є перехресне субсидування. Міністерство енергетики та вугільної промисловості не повинне вирішувати питання соціального забезпечення, його основні завдання – енергоносії, енергоінфраструктура, енергобезпека і доступність», – пояснює Олег Наумик.
Натомість міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що бідних українців захищатимуть. Ті, що витрачають до 100 кВт-год на місяць, платитимуть менше. «Ми виокремлюємо населення, яке споживає до 100 кіловат. На сьогодні це близько 41% споживачів із 16,9 мільйона домогосподарств. Проєкт нового ПСО передбачає захист цієї категорії населення через зниження тарифу», – запевняє урядовець.
Глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко таку ідею підтримує. Остаточне рішення ухвалить Кабмін, але проєкт відповідної постанови досі не затверджений. «Як ви бачите, в цьому році держпідприємства, пов’язані з енергетикою, стали збитковими. У бюджеті практично немає грошей на виплату «зеленим» інвесторам. Тому, думаю, ці виплати перекладуть на плечі споживачів. Сьогодні вартість електроенергії становить 1,68 гривні за кіловат-годину. Однак, за даними Міненерго, реальна вартість коливається від 2,5 до 4 гривні за кіловат-годину», – зазначає він.
За інформацією Олега Попенка, тариф розділять, і тепер він залежатиме від обсягів споживання. Цю інформацію підтвердили в Кабміні. Є кілька варіантів подорожчання, і всі вони сходяться до одного: ті, що витрачають мало, не переплачуватимуть.
З його слів, кіловат-година електроенергії з 1 липня може подорожчати з нинішніх 1,68 до 2,5 грн, до того ж діятиме така ціна для тих, що споживають більш ніж 500 кВт-год на місяць. Другий варіант – ціни підвищать для всіх тих, що витрачають понад 100 кВт-год електроенергії. Нагадаємо, що остаточний проєкт Кабмін досі не представив…
«Єдиний, але більш високий тариф для побутових споживачів допоможе уникнути махінацій. Ось тут якраз і важлива злагоджена робота профільних міністерств та Кабінету міністрів загалом», – наголошує Олег Наумик.

Невтішний прогноз

Однак подорожчає не лише електроенергія. Уже цього року тарифи для населення на гарячу воду та опалення зростуть на 33%. Про це мовиться в опублікованому Мінекономіки «Прогнозі економічного та соціального розвитку України на 2022 – 2024 рр.», схваленому Кабміном. Що стосується прогнозу на наступні три роки, то в 2022-ому тарифи на тепло та гарячу воду зростуть ще на 6%, у 2023 та 2024 роках – на 5%.
Тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення у 2021 році збільшаться на 20%, у 2022-ому – ще на 11%, у 2023 та 2024 роках – на 5%. Також прогнозується зростання плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій: цього року тарифи зростуть на 10%, у 2022-ому – ще на 10%, у 2023 та 2024 роках – на 5%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8375 / 1.57MB / SQL:{query_count}