Новий сезон “газового серіалу”

Чого добиватимуться Україна та Росія на нових переговорах за участі Єврокомісії

фото: sockraina.com
Домовитися про умови постачання російського газу в Україну на літній період, напевно, вдасться ще не скоро. У самій Єврокомісії, яка разом із Україною та Росією бере участь в цих перемовинах, прогнозують, що газовий контракт можуть погодити аж у червні 2015 року. 
Водночас Росія може припинити постачання газу вже з першого квітня – попередні домовленості, укладені на зимовий період, діятимуть лише до 31 березня. Одним із ключових питань на цих переговорах є ціна газу. 
Досягнуті в жовтні домовленості передбачали, що з січня ціна російського палива для України становитиме 365 доларів за тисячу кубометрів. На зустрічі в п’ятницю сторони мали лише представити свої позиції та уточнити вимоги. Зокрема, Україна мала роз’яснити ситуацію з підземними сховищами газу: скільки там палива, скільки вона може туди закачати до середини жовтня за допомоги реверсних поставок, скільки споживатиме цього року і скільки сама видобуватиме.
Попередні переговори тривали шість місяців і завершилися підписанням трьох документів. Утім сам російсько-український контракт залишився незмінним. А це означає, що зараз на перемовинах будуть актуальними ті ж питання і проблеми. Окрім ціни (російський газ виходить значно дорожчим за “європейський” – той, що спершу іде територією України, а потім повертається до нас) це ще й пункт “бери або плати”. Про нього домовилися не згадувати впродовж терміну дії “зимового пакета”, однак зараз Москва знову згадала цю умову – можна купити менше газу, але платити доведеться за весь обсяг, передбачений контрактом (від 42 до 52 мільярдів кубометрів на рік). Очевидно, ця вимога робить марними всі зусилля уряду щодо зменшення споживання та закупівлі блакитного палива.
У другому кварталі 2015 року ціна газу для Києва може становити 348 доларів за тисячу кубометрів
Росіяни дали чітко зрозуміти, що не мають наміру змінювати газовий конт­ракт. “Росії та Україні немає необхідності вносити зміни в чинні контракти на постачання газу. Всі питання регулюються чинними домовленостями”, – заявив глава “Газпрому” Олексій Міллер. Позиція “Газпрому” стає ще більш зрозумілою, якщо врахувати, що через минулорічні обмеження постачання газу до ЄС компанія не отримала близько 5,5 мільярда доларів прибутку, оплативши ще й штрафи на 400 мільйонів доларів.
Таких висновків дійшло агентство “Интерфакс” на основі аналізу галузевої статистики та даних джерел у самому “Газпромі”. Нагадаємо: на початку вересня минулого року у відповідь на початок реверсних постачань газу зі Словаччини до України російський монополіст обмежив постачання палива в ЄС. На початку березня 2015-го після візитів кількох найбільших покупців російського газу (серед яких і прем’єр-міністр Італії Матео Ренці) “Газпром” повністю відновив обсяги експорту.
Вплинути на перебіг цього “газового серіалу” може і Стокгольмський арбітраж, в якому зараз розглядають кілька позовів, пов’язаних із минулорічною “газовою” ворожнечею Росії та України. Один із них стосується боргу, який Росія вимагає стягнути з України. Учора міністр енергетики РФ Олександр Новак уточнив, що “Газпром” хоче отримати 2,471 мільярда доларів і що в другому кварталі 2015 року ціна газу для Києва може становити 348 доларів за тисячу кубометрів.
Навряд чи у Києві погодяться на такі умови. По-перше, сперечатимуться про ціну, по-друге, до останнього вимагатимуть або зміни контракту, або зменшення апетитів. Цього року Україні знадобиться 45 мільярдів кубометрів газу, однак лише 26 мільярдів із них припаде на імпорт (усе інше – внутрішній видобуток). Зважаючи на щораз більші обсяги палива, які Київ закуповує в ЄС, “Газпрому” цього року доведеться або йти на поступки, або знову зазнавати збитків.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7536 / 1.56MB / SQL:{query_count}