Боротьба з пияцтвом по-українськи

До осені акциз на алкогольні напої і пиво не підвищать. Утім після канікул депутати повернуться до цього питання

фото: beerexpert.livejournal.com
Розпочався останній тиждень роботи Верховної Ради України. Депутати кажуть, що на останніх засіданнях не прийматимуть закон щодо підвищення акцизу на всі алкогольні напої і сигарети. Але після канікул обов’язково розглядатимуть це питання. 
Цього разу нардепи хочуть оподаткувати всі алкогольні напої, а акциз на пиво може зрости одразу на 300%. Натомість економісти і експерти певні: пивні заводи такого фінансового навантаження не витримають і почнуть закриватися. Фахівці кажуть, що таким чином лобіюють інтереси виробників горілки, адже в них, за цей рік продажі впали на чверть (приблизно на 24%). 

Три неприйняті законопроекти 

Історія про підвищення акцизу на алкогольні напої і сигарети трансформувалася у виставу із трьох дій. Чому з трьох? Усе просто, адже є аж три законопроекти, які по-різному пропонують підвищити цей податок. Перший законопроект був написаний і поданий депутатами з різних комісій. Усім нам він добре запам’ятався, адже у ньому йшлося про те, що акциз на пиво має зрости на 300%! А кошти отримані від цього податку будуть спрямовані на добудову столичної дитячої лікарні ОХМАТДИТ. 
Автором другого законопроекту є член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін. У цьому проекті закону йдеться про те, що не варто різко підвищувати акцизи на алкоголь (зокрема пиво), бо це може призвести до втрати галузі. 
Підвищувати акцизи треба, але не можна оподатковувати один алкогольний напій втричі більше, ніж інший
Зі слів автора, якщо так станеться, то проблеми будуть не у власника галузі, а тих, хто працює в ній. Тобто, вкотре люди залишаться без роботи. У цьому ж проекті, депутат пропонує – давати гроші не лише на київську лікарню ОХМАТДИТ, а використати їх на всеукраїнську програму боротьби з дитячим алкоголізмом.
Закриває трійку законопроект Міністерства зборів і доходів. Зокрема, у ньому йдеться про те, що  на кожну пляшку пива і інших алкогольних напоїв треба клеїти акцизну марку. Але куди її клеїтимуть, можна лише здогадатись... Як наслідок, жоден із законопроектів до осені не буде прийнято. Про це учора “Пошті” розповів Сергій Терьохін. З його слів, цієї сесії, що триває останній тиждень, ніяких законів щодо підвищення акцизів на алкоголь немає. 
“Але восени депутати повернуться до розгляду цього питання. Підвищувати акцизи треба, але не можна оподатковувати один алкогольний напій втричі більше, ніж інший. Видається, що таким чином лобіюють інтереси виробників горілки, адже в них за цей рік продажі впали на чверть (приблизно на 24%). Так вони хочуть втриматись на ринку”, – певен Сергій Терьохін. 

Пивзаводи закриватимуть

Парламентар дивується, що збільшуючи акциз на пиво, ніхто не звертає уваги на слабоалкогольні напої, горілку чи кріплені вина. “Отримані гроші треба скерувати не на ОХМАТДИТ, а на програми, які стосуються пропаганди здорового способу життя ”, – каже Сергій Терьохін. Якби акциз на пиво таки підвищили на 300%, то це не було би безболісно для економіки. Сергій Терьохін каже, що Львівський пивний завод таких податків не витримає. “Його закриють і не лише його. Уявіть, що податки, які ви платите, підвищили на 300%. Хіба так можна?!”, – дивується нардеп.
Тому у своєму проекті пропонує підвищити акцизи на всі алкогольні напої без винятку. “Адже не можна продавати алкогольний напій, якщо неможливо контролювати вік особи, що його купує. Не можна продавати пиво чи “алкопопси” там, де продають пресу чи канцтовари. Має бути рівновага між заборонами і застереженнями. Дві треті мого законопроекту присвячені тому, щоб заборонити продаж алкогольних напоїв для дітей у доступних місцях, зокрема біля шкіл. До прикладу, за кордоном алкоголь не продають у всіх магазинах, а лише в спеціалізованих, або ж у крамницях де є спеціальні  відділення, але туди дітей не пускають”, – каже Сергій Терьохін. 
До слова, у світі з алкоголізмом боряться іншими методами, тому, навіщо підвищувати акцизи з точки зору боротьби з алкоголізмом. Це більше нагадує бажання української влади обкласти всіх і все податками, адже треба ж наповнити дірявий бюджет.

ОХМАТДИТ грошей не отримає

Крім того, молоймовірно, що гроші із цього податку підуть на ОХМАТДИТ. Відповідно до нашого законодавства, ніхто не дає гарантії, що гроші підуть саме на лікарню. Як пише “Економічна правда”, судячи з дискусії на погоджувальній раді, можна зрозуміти, що лікарня ці кошти не отримає, оскільки, за словами урядовців, для цього необхідно вносити зміни до бюджету.
Попри те, що опозиція висловила готовність разом із більшістю внести відповідні зміни, якщо уряд подасть пропозицію на цьому тижні, перший віце-прем’єр Сергія Арбузов заявив, що Кабмін має інші джерела фінансування для ОХМАТДИТу, однак не назвав їх.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7755 / 1.58MB / SQL:{query_count}