Унікальна операція: кістку з ноги імплантували у щелепу

Христина Погранична, хірургиня Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії у львівському ОХМАТДИТі, – про історію 21-річної студентки Анни, яку прооперували у США

Після надскладної операції у одній з клінік США додому на Львівщину повернулася 21-річна Анна. Жительці Самбора команда американських хірургів зробила унікальну операцію – імплантували фрагмент кістки з ноги у щелепу. Зараз дівчина, а вона справжній боєць, відновлюється вдома. Згодом ще будуть пластичні операції.
Ця історія тривала 21 рік – від самого народження Ані. Коли дівчина народилася, їй діагностували злоякісну пухлину щелепи – тератому. На четвертий день після народження дитину прооперували у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «ОХМАТДИТ» щелепно-лицевий хірург професор Іван Готь і завідувач хірургічного відділення Роман Стеник – видалили 20-сантиметрову пухлину разом з половиною нижньої щелепи. Життя Ані врятували, але їй було важко дихати та їсти. 
У 2023 році разом з нашими американськими колегами запропонували Ані сучасне рішення – складну реконструктивну операцію зі закриття дефекту за допомогою фрагменту кістки з її власної ноги
Коли дівчинці виповнилось 9 років, їй зробили реконструктивну операцію. Її проводив професор Бернар Паві, родоначальник дитячої пластичної хірургії. Лікар закрив дефект власними тканинами дитини, отриманими з дев’ятого ребра, його зафіксували титановими елементами, але це було короткочасне рішення. Імплантат виконував свою функцію, але кістка має здатність розсмоктуватися, тож проблема повернулася. Знову труднощі з їжею, знову проявився косметичний дефект.
«У 2023 році разом з нашими американськими колегами запропонували Ані сучасне рішення – складну реконструктивну операцію зі закриття дефекту за допомогою фрагменту кістки з її власної ноги. Для виконання цього втручання потрібно було особливе обладнання, якого у Львові немає. Так ми з Анею поїхали до США», – зазначає «Львівській Пошті» Христина Погранична, щелепно-лицева хірургиня Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «ОХМАТДИТ». Операція для українки безоплатна. Операцію фінансували партнери. 
Аби операція відбулася, довелося докласти чимало зусиль, зокрема переконати американських хірургів, чому саме ця дівчина заслуговує і потребує складного оперативного втручання у США
Автотрансплантацію зробили з малогомілкової кістки на судинній ніжці, тобто відділили частину кістки ноги разом із судиною, яка надалі живитиме щелепу. Такі мікроваскулярні операції – це тривала робота, адже треба було акуратно відпрепарувати кістку зі судинами і помістити в ділянку дефекту у щелепі, перед тим сформувавши її анатомічні особливості щелепи. Тонка робота, яка потребує часу і вмінь хірургів. Саме тому до порятунку Ані залучили Джейсона Поттера та Ланса Оксфорда – провідних пластичних хірургів зі США, які спеціалізуються на мікроваскулярних реконструктивних операціях, зазначають в ОХМАТДИТі.
Аби операція відбулася, довелося докласти чимало зусиль, зокрема переконати американських хірургів, чому саме ця дівчина заслуговує і потребує складного оперативного втручання у США. «Пів року листувалася з колегами зі США, пояснювала ситуацію. Ми консультувалися з різними хірургами. Це були десятки консультацій онлайн. Тішуся, що нам вдалося. Нас почули і Ані зробили у США цю операцію», – каже співрозмовниця. 
«Перше оперативне втручання новонародженій дівчинці 21 рік тому робив мій вчитель і наставник професор Іван Мирославович Готь. Ми є послідовниками своїх вчителів і продовжуємо їхню справу. Мій обов’язок – продовжити лікування, яке розпочав мій наставник. Аня надзвичайно розумна і старанна дитина, є студенткою юридичного факультету Франкового вишу, навчається на бюджетній формі навчання. Вона дуже здібна, у неї перспективне майбутнє. Ми старалися зробити все, що у наших силах, аби якісно допомогти пацієнтці, – розповідає Христина Погранична. – Я брала участь в обстеженні, плануванні оперативного втручання, перебувала в операційній у США».
Аня надзвичайно розумна і старанна дитина, є студенткою юридичного факультету Франкового вишу, навчається на бюджетній формі навчання
Зі слів мами, Аня – боєць, вона росла сильною і цілеспрямованою дівчинкою, ставила собі мету й досягала її. «Звичайно, коли наша донечка росла, у нас вдома було трепетне ставлення до неї, але Аня не любила попусків, завжди казала, що вона теж може, якщо це можуть інші люди. Вона дуже хотіла навчатися далі й вступила на бюджетну форму навчання в університет, добре знає англійську і взагалі має багато планів на життя, – розповідає мама дівчини. – Ми щасливі, що є така можливість для нашої Ані! Дякуємо лікарям за допомогу донечці, радіємо, що Господь нам послав таких медиків. Дякую Богові за все, бо то тільки Він міг так покерувати, щоб усе вдалося».
«Планую згодом поставити імпланти, укріпити щелепу і зробити пересадку шкіри на підборіддя. Хочу вчитися і одержати диплом. Я не очікувала, що про мене так піклуватимуться. Дякую! У США щирі люди з добрим серцем, вони моляться за Україну», – говорить Аня.
«Ще недавно ми познайомили американських хірургів з LEAP Global Missions зі щелепно-лицевими хірургами Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії. А в підсумку – сотні дітей, які отримали консультації і операції. Тішимося, що для однієї пацієнтки вдалося організувати лікування зі складною патологією щелепи, яку не можна було вирішити в Україні. Команда Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії продовжуватиме лікування для якнайкращих результатів, – зазначають в Опікунській раді ОХМАТДИТу. – Тішимося, що налагодили гарну співпрацю з американськими лікарями, і від цього у виграші пацієнти. Вже було три місії. Далі будуть нові візити, вирішення складних завдань в операційній і ще більше здорових маленьких українців».
Дякуємо лікарям за допомогу донечці, радіємо, що Господь нам послав таких медиків
Як писала «Львівська Пошта», у березні 2023 року вже втретє до Львова приїздила команда з десяти американських лікарів, які спільно з медиками Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» консультували та за найновішими методиками оперували дітей зі складними вродженими і набутими вадами. Понад 100 дітей проконсультували, майже 20 – прооперували. Це стало можливим завдяки благодійній організації LEAP Global Missions. Співпраця з американськими медиками розпочалася завдяки Андріані Мальській, голові Опікунської ради ОХМАТДИТу. Це вкрай важливо, коли є така міжнародна співпраця, адже це фахова допомога дітям та обмін досвідом задля покращення хірургічних навичок лікарів. 
Четверта місія запланована на жовтень – до Львова приїдуть американські хірурги. «Для запису на консультацію батьки можуть звертатися до Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ». Мовиться лише про проблеми голови і шиї», – каже Христина Погранична.
Загалом за плечима співрозмовниці 21 рік роботи у хірургії. Вона є доцентом кафедри щелепно-лицевої хірургії Львівського медуніверситету. І постійно навчається. «Лікар навчається все життя. Що більше – то краще. Метою мого нещодавнього двотижневого візиту до США було навчитися у професіоналів світового рівня. Щодня відвідувала операційні в різних лікарнях, зокрема в Далласі та Г’юстоні, аби опановувати нові методики, розуміти, як працює те чи інше сучасне обладнання, вчилася, що можна реалізувати в нас», – резюмує Христина Погранична.

Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії ОХМАТДИТу – це спеціалізований центр, в якому надають фахову комплексну допомогу: від діагностики, операції до повної реабілітації дітей з вродженими і набутими вадами обличчя. Унікальність центру – власні операційні методики, які мають понад п’ятдесятилітню історію вдосконалення, мультидисциплінарна команда вузьких фахівців для комплексного лікування вроджених і набутих вад розвитку лицевого скелета і подальший супровід після операції до повного одужання дитини. Керівником центру є професор, провідний львівський хірург Роман Огоновський. 
Тут працюють найдосвідченіші фахівці, які допоможуть спланувати лікування, реабілітацію і догляд після операції, щоб малеча одужала якнайшвидше. Хірурги центру можуть допомогти дітям, в яких є вроджені вади розвитку обличчя – це незрощення (розщілина) верхньої губи (Так звана заяча губа.«Львівська Пошта»), незрощення (розщілина) піднебіння (Так звана вовча паща. – «Львівська Пошта»), вроджені та набуті дефекти та деформації лицевого скелета, переломи кісток лицевого скелета, пухлини та пухлиноподібні утвори обличчя та ротової порожнини.
Батьки дітей, які виховують дітей з вродженими чи набутими вадами розвитку обличчя і потребують консультації чи операції, звертайтеся за номером телефону: (067) 760-00-31, а також пишіть у вайбер: (098) 776-23-55.
Звертайтеся за консультацією до спеціалістів ОХМАТДИТу: м. Львів, вул. Лисенка, 31; сайт: pediatricplastic.in.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9034 / 1.63MB / SQL:{query_count}