«Воїни – дуже світлі люди! Мене вражає їхня віра та сила духу»

Гнат Герич, керівник хірургічного напрямку Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ, – про реконструктивні та унікальні операції, незламність українців та віру в перемогу

Своя щоденна передова у лікарів, адже вони 24/7 на сторожі медичного фронту. Втомлені, виснажені, але Незламні. Хірурги годинами в операційних рятують життя пацієнтам, проводять унікальні операції задля порятунку ніг чи рук, роблять все можливе і неможливе задля пересадження нервів, аби людина змогла відчувати ноги і ходити.
«Операція минула успішно!» – скаже знаний хірург Львова Гнат Герич, який наприкінці березня провів з командою 13 годин (!) в операційній, щоб врятувати ногу пораненому Воїну. Також успішно лікар «пришив» пальці руки 21-річному вантажнику з Яворова, якому їх відсікло через нещасний випадок на роботі. «Щиро дякую вам, Гнате Ігоровичу, і всій вашій професійній команді, що врятували мені життя! Нехай вас усіх Бог оберігає», – вдячний за успішну операцію ще один пацієнт Роман Кулик.
А 25-річному бійцю Олексію пересадили нерв, аби повернути йому можливість ходити. П’ять місяців через поранення кінцівка була паралізована. Реконструктивна операція у Національному реабілітаційному центрі НЕЗЛАМНІ минула успішно.
І таких історій дуже й дуже багато. Все це кропітка, щоденна і ювелірна робота Лікаря від Бога, завідувача Першого хірургічного відділення лікарні Святого Пантелеймона Першого медичного об’єднання Львова, керівника хірургічного напрямку Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ Гната Герича і команди медиків.
– Працюючи у Національному реабілітаційному центрі НЕЗЛАМНІ, ви щодня є поруч із Незламними. Пане Гнате, прошу сказати, що для вас означає слово «незламність»?
– Пишаюся, що у Львові працює такий потужний та унікальний Національний центр НЕЗЛАМНІ! І це дуже відповідально в такий надскладний для України час, час війни, працювати в такому центрі й щодня допомагати Незламним. Пишаюся, що всього за декілька місяців вдалося втілити амбітний задум у реальність, і Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ запрацював. Головне ж не стіни, а вкрай важливими є команда, пацієнти, нові операції та якісні результати. Нас запрошують у різні країни світу, аби ми розповіли про наш досвід роботи в часи війни. Зокрема, мене запросили до США і Німеччини поділитися досвідом.
Центр НЕЗЛАМНІ – це унікальне місце, де кожен постраждалий від війни здобуває шанс на порятунок та проходить реабілітацію. Пацієнт не шукає допомоги за кордоном чи в кількох різних закладах, а отримує її в одному місці. Рятувати, протезувати й реабілітувати українців в Україні – саме такою є місія центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN), який працює на базі Першого медичного об’єднання Львова. 
І вже маємо якісні результати – військовому успішно провели унікальну операцію в центрі НЕЗЛАМНІ. У квітні вперше в історії української медицини пацієнтові, а це 56-річний ветеран, капітан ЗСУ, вживили протез ноги прямо в кістку – це остеоінтеграційне протезування. Воно має дві переваги: чутливість і функціональність. 
Безмежна подяка всім Воїнам за оборону України, за їхню сміливість, мужність та незламність!
Загалом незламність – це характеристика всієї української нації. І про це знає вже весь світ. Колись це слово майже не вживали, а сьогодні воно чи не одне з найважливіших слів українців. Незламність для мене, як лікаря, це і про поранених Воїнів, і про поранених цивільних, які через війну зазнали поранень, але сильні духом і волею. Попри важкі травми, це люди з неймовірною вірою!
Також незламними є лікарі, з якими щодня разом працюємо, рятуючи пацієнтів. Зокрема, незламність медиків – це про максимальну самовідданість справі, завдяки яким врятовано дуже багато життів. Шана і подяка кожному колезі! Пишаюся, що в нашому колективі медики, які прагнуть розвиватися. Пишаюся, що до нас хочуть потрапити інтерни зі всієї України.
– Розкажіть, будь ласка, докладніше про унікальну операцію – вживлення протеза ноги прямо в кістку.
– Остеоінтеграційне протезування роблять за кордоном давно, в Україні така операція перша. Це історичний момент. Новий напрям протезування українським лікарям допоміг опанувати один з провідних спеціалістів у світі – австралійський ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс. Його пацієнти носять підбори, займаються фермерством та будівельними роботами.
Україна переможе, бо ми на боці правди!
Восени авто, в якому боєць їхав на завдання разом з побратимами, наїхало на міни. Тоді він втратив обидві ноги. Коли військовий дізнався про нову технологію протезування, захотів бути першим в Україні пацієнтом, кому частину протеза імплантують прямо в кістку. Бо для нього важливо не просто ходити, а й бігати на великі дистанції. У 2016 чоловік подолав марафон. До важкого поранення мріяв на своє 60-річчя пробігти півмарафон. Тепер пан Ігор ставить за мету на протезах здолати дистанцію довжиною 10 км.
Операція з остеоінтеграції фактично необхідна людям, які втратили обидві кінцівки, адже використовувати класичні протези їм складно й часто боляче. Робити перші кроки на імплантованих протезах можна вже на другий день після операції. Ще за шість тижнів – повноцінно ходити. 
– З одного боку, живемо в надскладний для України час, з другого боку, він є історичним. Зокрема, для українських медиків це дуже відповідальний час, час щоденного навчання та унікальних операцій.
– Саме так. Війна завжди давала прогрес у медицині. Так вже історично склалося. Українські хірурги, а це покоління, яке проходить війну та етап до перемоги, є і стане технічно найкращими хірургами у світі. Певен на 100%.

– Скільки операцій ви особисто робите за день чи за добу?
– Все залежить від операції. Зараз є чимало реконструктивних операцій – мовиться про хірургію відновлення, реконструкцію органів тканин. Це довготривалі оперативні втручання. Буває, що така операція може тривати і 15 годин. І це без перерви, хіба попити води. А буває, що за день є п’ять-шість операцій. Залежить від складності. З початком повномасштабного вторгнення навантаження збільшилося втричі. Якщо у нас є вихідний, то це умовно, адже в будь-яку мить потрібно повертатися до лікарні на операцію.
Це наш громадянський обов’язок – якісно допомагати пораненим Воїнам і цивільним
Інформація про успішне проведення операції тому чи іншому військовому, який мав складні поранення, швидко розповсюджується, і до нас звертаються нові пацієнти. Хлопці намагаються потрапити до нас на лікування. Знають, що у нас акцент на якість. Нікому не відмовляємо та робимо все можливе і неможливе задля хорошого результату для пацієнта.
– Скажіть, будь ласка, за час війни мовиться про сотні чи тисячі вами прооперованих військових?
– Операцій було дуже багато, вони різні. Впродовж року це майже дві сотні надскладних реконструктивних операцій. Кажу про операції, які тривають 15-16 годин. Це пацієнти зі Львова, Львівщини та й загалом зі всієї України. Майже щодня до нас приїздять пацієнти на консультації. Спілкуючись і лікуючи Воїнів, мене найбільше вражає їхня поведінка, віра та максимальна сила духу. Це дуже світлі люди. Безмежна подяка всім Воїнам за оборону України, за їхню сміливість, мужність та незламність!
Особливо варто відзначити бійців Сил спеціальних операцій ЗСУ. Це максимально Незламні хлопці. У нас був пацієнт, якому довелося ампутувати ногу, аби врятувати життя. Згодом його протезували – боєць знову повернувся в розташування Сил спеціальних операцій ЗСУ і продовжує відважно боронити Україну. Шана і повага його силі духу і Незламності!
Рятувати, протезувати й реабілітувати українців в Україні – саме такою є місія центру НЕЗЛАМНІ
Ще одному бійцю Сил спеціальних операцій – 25-річному Олексію – ми проводили складну реконструктивну операцію. Боєць п’ять місяців через поранення мав параліч кінцівки. Після успішної операції у нього відновилися всі рухи. Ми пересадили нерв захиснику, аби повернути йому можливість ходити. Під час артобстрілу уламки влучили йому в ліву ногу: вразили стегнову кістку, вирвали частину тканин стегна та сідничний нерв, який відповідає за рухомість ноги. Кінцівку паралізувало. Потім були лікарні Краматорська, Дніпра та Тернополя. Аби врятувати ногу, Олексієві роблять дев’ять операцій. Однак жодна із них не дає можливість ходити. Нозі потрібен нерв. Потрібна аутотрансплантація. Ми взялися за складну реконструктивну операцію. Зробили її успішно!
– Спілкуючись і допомагаючи українським Титанам, чого вчитеся у них?
– З точки зору лікаря бачу, що наші Воїни переважно мають позитивніший настрій, ніж, даруйте, наші локальні пацієнти, які звертаються з мінімальними проблемами. Можливо, сказано різко, але правдиво. Найбільша цінність в часі війни – це людське життя. Мати можливість жити і бути Людиною. Важливою є віра.
– Свого часу ваш батько – знаний і шанований хірург Львівщини Ігор Герич – пройшов війну в Афганістані і працював медиком на передовій. Тепер ви також маєте досвід праці хірурга в час війни. Його досвід і розповіді вам допомагають?
– Однозначно в перші дні та тижні повномасштабного вторгнення досвід тата, його розповіді були дуже помічними. Згадав усі наші розмови, рекомендації батька. Також допомогли розмови та настанови колег зі Сполучених Штатів Америки, які мали досвід війни в Афганістані та Іраку. Зокрема, маю книжку про військову хірургію армії США.
– Львів, зокрема Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ, вже є прикладом чи стане ним для інших?
– Ми провели десятки найновіших у світі операцій і зробили їх вперше в Україні. Мовиться про нові методики, підходи хірургічного лікування. Наш досвід цікавий світу. Ми обмінюємося досвідом, а також здобуваємо нові знання в сучасній медицині, зокрема щодо нових способів лікування.
Українські хірурги, а це покоління, яке проходить війну та етап до перемоги, є і стане технічно найкращими хірургами у світі
У березні отримав запрошення зі США прочитати лекцію, яка стосується нашого унікального досвіду лікування надскладних хірургічних випадків, для масштабної аудиторії хірургів, резидентів, викладачів та студентів у найбільшому травмцентрі східного узбережжя США та університеті Маямі. 
А ось у лютому завершився обмін досвідом і стажування в клініці хірургії Оксфордського університету, який визнаним кращими університетом світу у 2023 році. Повернулися в Україну з новими знаннями й технологіями.

– У кожного своя історія першого дня повномасштабного вторгнення. Яким для вас було 24 лютого 2022 року? Чимало українців терміново покидали державу, у когось були думки виїжджати за кордон.
– Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, я був за кордоном – на стажуванні у Стамбулі. І швидко, як тільки зміг, повернувся до України. Повертався тоді, коли всі виїздили з країни. І відтоді щодня операції за операціями, порятунок людей, порятунок пацієнтів від інвалідності. 
– Шана, повага та подяка вам і всім медикам, які гідно тримають медичний фронт України!
– Це наш громадянський обов’язок – якісно допомагати пораненим Воїнам і цивільним. 
– Окрім того, що допомагаєте військовим і пораненим цивільним, вас знають як лікаря, який проводить ювелірні операції з порятунку рук, зокрема пальців, травмованим жителям Львівщини. Це дуже кропітка робота!
– Зазначу, що таких випадків стало менше, бо багато чоловіків зараз перебувають на фронті. Але травмування на виробництві таки є. Один із випадків – 21-річний чоловік працює вантажником у Яворові. Свого часу через травму на роботі він вже втратив безіменний палець. Тоді медики не змогли врятувати фалангу. Повторний інцидент трапився, коли хлопець розвантажував машину з величезними брусами. Мить – і колода вагою 200 кілограмів падає і притискає руку в рукавиці.
25-річному бійцю пересадили нерв, аби повернути йому можливість ходити
Місцеві медики, коли побачили відсічені вказівний і середній пальці хлопця, одразу скерували його до Львова, бо в області знають, що в лікарні Святого Пантелеймона успішно виконують операції з приживлення. Зробивши рентген, взялись за реплантацію пальців. Операція тривала п’ять годин. Шанс на вдале приживлення був 40%, бо пальці відсікло на рівні згину. Однак нам вдалося це зробити.

Реплантація – це повторне приєднання мікрохірургічним способом відсіченої кінцівки або її частини. Складність проведення такої операції у випадку хлопця в тому, що його пальці були відчленовані на рівні згину. А що далі фаланга від кисті, то більше дрібних судин, товщиною всього з людську волосину, тож важче її приживити. Це вдається менш ніж у половині подібних випадків. 
Минуло три місяці від операції – приживлені пальці повноцінно функціонують, хлопець їх відчуває. Попереду у нього ще одна операція з реконструкції сухожиль. Вона потрібна для покращення функцій згинання та розгинання кисті.
21-річному хлопцеві успішно «пришили» пальці руки після нещасного випадку на роботі
Наголошу важливе для пацієнтів. У разі травматичної втрати пальців велике значення має час надання медичної допомоги. Відрізані чи відірвані фаланги необхідно якнайшвидше помістити в холодний контейнер. Але так, щоб не було прямого контакту з льодом. І доставити до лікарні, де виконують реконструктивні втручання, не пізніше ніж за 12 годин після ампутації!
– Чого світ може навчитися в українців?
– Потужної згуртованості нації та об’єднання. Світ може повчитися витривалості та сміливості, зокрема в українських Воїнів. Сили духу, волі та віри. Віри в перемогу. Ми, українці, сильні незламністю, стійкістю та безстрашністю. Варто акцентувати й на психологічній стійкості українців. На жаль, свого часу українці не були об’єднані, мали різні погляди. Війна все це змінила. Нація нарешті об’єдналася!
– Ви вірите в перемогу України?
– Я не те що вірю, я стовідсотково певен, що перемога буде! Україна переможе, бо ми на боці правди. Колеги з-за кордону мене підтримують, що ми обов’язково будемо в Києві на урочистому марші наших мужніх і незламних військ. Це буде перше, що я зроблю після перемоги України! Особисто їздив до Києва на урочистості з нагоди 30-річчя Незалежності України. Це неймовірні спогади. Водночас свідомий, що частина Воїнів, які тоді були на параді, травмовані чи, на жаль, загинули. І від таких думок мені дуже боляче. Тому дуже важливо бути на Майдані Незалежності, коли відбудуться урочистості з нагоди перемоги України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9409 / 1.7MB / SQL:{query_count}