Сovid-19: що чекає на нас восени

На Львівщині різко зростає кількість хворих, медики закликають вакцинуватися та за перших симптомів ГРЗ надягти маску і звернутися до лікаря

Сьогодні ми маємо стільки причин переживати через війну, і часом здається, що коронавірус залишився в минулому, що він уже не становить небезпеки, що можна не зважати на симптоми застуди і йти, куди потрібно, адже є стільки важливих справ, які треба вирішити. Та й зробити бустерну дозу щоразу бракує часу чи можливості. До того ж ніхто не вимагає надягати маску, не перевіряє сертифікат. 
Проте, як нещодавно зазначив у ефірі телемарафону лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів із імунопрофілактики Федір Лапій, Сovid-19 не зник, а лише набув характеру сезонної інфекції. Фахівець нагадав, що у попередні сезони було зростання рівня захворюваності саме восени та наприкінці зими, а влітку хворих було значно менше, тож не варто бути надто безпечними. 

Хворих більшає

Попереду осінньо-зимовий період, Міністерство охорони здоров’я прогнозує у цей час зростання захворюваності на коронавірусну інфекцію, і хоч про хвилю таких масштабів, як у попередні роки, наразі не мовиться, проте МОЗ рекомендує всім, хто ще не зробив щеплення проти коронавірусу відповідно до графіка, не нехтувати такою можливістю. До речі, станом на липень в Україні повний курс вакцинації отримали 15,2 млн осіб, ще 700 тисяч – тільки одну дозу вакцини, а другу пропустили, бустерне щеплення зробили менш ніж 1,5 млн українців.
Епідеміологи попереджають про стрімке зростання кількості виявлених випадків. Зокрема, на минулому тижні міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив що за період від 1 по 7 серпня кількість виявлених випадків зросла на 40 відсотків порівняно з попереднім тижнем. При цьому зазначають, що побачити реальну картину складно: через війну люди звертаються до лікаря переважно тоді, коли самопочуття значно погіршується, а на незначні симптоми майже не звертають уваги.
Зросла кількість хворих і на Львівщині. З 8 по 14 серпня з проведених 544 досліджень на коронавірус позитивними виявилися 306 (218 – за попередній тиждень, ще раніше – 117). На жаль, за минулий тиждень зареєстровані три летальні випадки. Про це «Львівській Пошті» розповіла генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталя Іванченко. 
З її слів, хворіють переважно люди, яким за 60 років, серед хворих більше жінок. На лікарняних ліжках станом на ранок понеділка перебувало 138 людей, а ще три тижні тому було 29 госпіталізованих. Більшість хворих переносять недугу легко або мають середньо-важкий перебіг, лікування у реанімаційному відділенні наразі ніхто з них не потребує. Щодо летальних випадків, то це старші люди, які мали цілий букет хронічних захворювань і не були вакциновані.
«Оскільки в Європі, зокрема в Італії, ще місяць тому повідомили про різке зростання кількості випадків хворих на Сovid-19, а Україна не ізольована, відбувається постійна міграція населення, цілком прогнозовано, що і в нас відбудеться збільшення кількості хворих на коронавірусну інфекцію. З Європи надходять повідомлення, що в них підтверджують випадки, спричинені підвидом штаму Омікрон ВА.5. На Львівщині поки що цього підвиду не виявили, знаємо, що в нас циркулює уже відомий Омікрон ВА.2. В понеділок ми відправили на секвенування у референс-лабораторію Центру громадського здоров’я МОЗ України матеріал для дослідження, забраний у хворих за попередній тиждень, щоби дізнатися, змінилася ситуація чи ні», – каже епідеміологиня.

При перших симптомах – до лікаря

Лікарка наголошує, що найменша ознака застуди є підставою звернутися до сімейного лікаря та пройти обстеження і тестування, чи це коронавірус.
«Симптоми не змінилися. Більшість повідомляє про відчуття закладення носа, у декого – рідкі виділення з носа, охриплий голос, кашель. Багато людей повідомляють про часте чхання, ломоту в тілі, біль у м’язах. Але такого важкого перебігу, який давав штам «Дельта», на щастя, не фіксуємо», – пояснює Наталя Іванченко.
І наголошує, що зараз дуже актуальним є отримання бустерної дози вакцини для тих, хто ще цього не зробив, бо вакцинація – це захист, навіть якщо людина захворіє, то переживе хворобу легко. На Львівщині поки що бустерну дозу отримали до 100 тисяч людей, хоча за останній тиждень спостерігається пожвавлення: охочих зробити щеплення втричі більше, аніж у попередні тижні літа.

Як зробити щеплення

Щоби зробити щеплення, треба звернутися до сімейного лікаря, який скерує на вакцинацію. Можна самостійно подивитися в інтернеті, де є найближчий до місця проживання чи роботи пункт вакцинації, і піти та зробити «бустер». 
Внутрішньо переміщені особи теж можуть робити щеплення, звернувшись у пункт вакцинації. Для цього не потрібно підписувати нову декларацію з сімейним лікарем. А в місця, де їх поселили, виїжджають мобільні бригади – лікарі та медсестри, які вакцинують всіх охочих. 
«Станом на сьогодні на Львівщині є дві вакцини. Інактивована китайська CoronaVac (Sinovac Biotech) і Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Сьогодні доведено, що всі вакцини взаємозамінні. Після розмови з людиною, з огляду на те, чим вона вже була вакцинована, як пережила щеплення, лікар обирає, якою вакциною робити наступне щеплення. Бустерну дозу роблять переважно Comirnaty», – каже співрозмовниця.

Чи потрібно носити маску

Наразі, зі слів епідеміологині, немає загальної вимоги надягати маску в місцях перебування значної кількості людей, але варто це зробити, аби знизити ризик інфікування як себе, так і оточення, коли заходимо в заклад охорони здоров’я, наприклад, відвідати хворого. 
Якщо людина відчуває ознаки застуди, особливо якщо вдома проживає ще з кимось чи має необхідність вийти з дому, то повинна надягти маску, аби не заразити інших. Звісно, як уже мовилося, потрібно звернутися до лікаря.
«Поки що загальної рекомендації надягати маски в місцях великого скупчення людей немає, але якщо й надалі спостерігатиметься тенденція збільшення кількості хворих, то все можливо», – вважає Наталя Іванченко.

Безпечне навчання

Скоро розпочнеться навчальний рік. З огляду на повітряні тривоги можливі великі скупчення людей в укриттях, тому, щоб зменшити ризик поширення коронавірусної хвороби, потрібно передусім не пускати хворих дітей на навчання, а також не виходити на роботу із симптомами ГРЗ педагогам та працівникам навчальних закладів. 
«Наразі немає перестороги, щоби не пускати до школи дитину, якщо в сім’ї хтось занедужав. Лише за наявності симптомів вона становить небезпеку і вже має залишатися вдома та максимально перейти на віддалене спілкування. Саме час подбати, аби щонайбільше педагогів отримали бустерну дозу перед тим, як розпочнеться навчальний рік. Також варто пам’ятати самим і нагадати дітям про антисептичну обробку рук, про метрову відстань між учнями, студентами, іншими учасниками навчального процесу. Зрештою, для шкіл прописаний санітарний регламент, у якому є всі вимоги до температурного режиму, посадки, освітленості. Якби кожна школа виконувала ці вимоги, то рівень безпеки значно підвищився б. Можливо, саме через тривоги додержувати такої дистанції – метр – буде значно важче, можливі більші скупчення людей. Попри все варто уникати близького сусідства з людьми, які вже мають ознаки ГРЗ», – радить лікарка
І зазначає: якщо спостерігатиметься підвищення рівня захворюваності, то може бути запроваджена вимога «йдете в укриття – надягайте маску». 
Також епідеміологиня вважає, що в нинішній ситуації варто скористатися нагодою профілактики і зробити щеплення проти коронавірусу дітям від 12 років. Для цього, якщо дитина здорова, потрібно прийти до сімейного лікаря чи у пункт вакцинації. Якщо є хронічні захворювання на стадії загострення, то вакцинацію відтерміновують, допоки дитина не одужає. 

Чи буде нова хвиля

«Сьогодні, на жаль, ніхто не може сказати, що цього не станеться. Тож що більше осіб вакцинується, то більше шансів, що навіть якщо люди хворітимуть, то переживуть цю недугу легко», – каже вона. 
З її слів, на Львівщині є 20 лікарень, які попри всі обставини війни готові прийняти хворих на коронавірус і надати їм необхідне лікування. 
«Однак збільшення числа підтверджених випадків є серйозним сигналом, яким не можна нехтувати. Потрібно зробити все можливе, аби вберегти себе і тих, що поряд. Особливо сьогодні, в часі війни, ми всі маємо бути сильними і здоровими. Вакцинуйтеся! Додержуйте правил гігієни! Бажаю всім здоров’я і не потрапити на лікарняні ліжка», – наголошує Наталя Іванченко.

Що таке додаткова і бустерна доза 

Вакцинація – єдиний надійний захист від коронавірусу. Всі люди, яким більш ніж 18 років, мають отримати базовий курс імунізації двома дозами протиковідної вакцини Comirnaty (Pfizer-BioNTech) або CoronaVac (Sinovac Biotech), або іншою дозволеною в Україні, чи однією дозою вакцини Janssen (Johnson & Johnson). Діти від 12 років можуть щепитися проти Сovid-19 двома дозами вакцини Comirnaty.
Із часом ефективність усіх вакцин проти Сovid-19 знижується. Крім того, на це впливає поява нових мутованих штамів коронавірусу. Введення бустерної дози дає змогу посилити ефективність вакцин і подовжити захист. 
Епідеміологи радять робити бустерну дозу через шість – дев’ять місяців після завершення базового курсу вакцинації, проте навіть якщо минув рік після другого щеплення, потрібно зробити «бустер», аби «нагадати» організмові про загрозу та імунну відповідь на неї. Термін дії бустерного сертифіката – 270 днів.
Додаткова доза, на відміну від бустерної, призначена тільки для людей з ослабленим через важкі хвороби імунітетом. Вона не впливає на термін дії Сovid-сертифіката. Люди з ослабленим імунітетом, які отримали додаткову дозу, також зможуть отримати бустерну. Рекомендований термін – від трьох до шести місяців після додаткової дози.

Кому можна робити друге бустерне щеплення

В Україні дозволили введення другої бустерної дози протиковідної вакцини. Для цього застосовуватимуть мРНК-вакцину (Pfizer) з інтервалом щонайменше чотири місяці після першої бустерної дози. Однак робити таке щеплення можна не всім.
Другий бустер можуть отримати:
• особи віком понад 60 років;
• особи, які проживають у закладах догляду літніх людей;
• особи з інвалідністю;
• особи з імуносупресією;
• особи віком 18 – 59 років із медичними станами, які підвищують ризик важкого перебігу Сovid-19; 
• особи віком 18 – 59 років із численними хронічними захворюваннями.

Де у Львові можна вакцинуватися проти коронавірусу

Зараз у нашому місті діє дев’ять стаціонарних пунктів вакцинації в міських поліклініках. Тож всі охочі у будь-який зручний для них день можуть отримати щеплення першою чи другою дозою вакцини або ревакцинуватися. 
«На сьогодні вакцинація залишається єдиним надійним способом убезпечитися від важких інфекцій, серед яких коронавірус. Важливо розуміти, що зараз люди активно мігрують як у межах країни, так і поза ними, а це постійні скупчення великої кількості людей плюс стреси і хвилювання, ослаблений імунітет. Все це, на жаль, сприяє швидшому поширенню інфекцій, тому невакциновані в небезпеці. Тож якщо ви пропустили певне щеплення або не зробили зовсім – зробіть його за першої можливості. Для цього достатньо звернутися до свого сімейного лікаря чи в найближчу поліклініку. Дуже просимо дбати про своє здоров’я і робити планові щеплення», – каже Леся Кобецька, очільниця управління охорони здоров’я Львівської міськради.
За весь період вакцинації у Львові проти коронавірусу щеплено 866 589 осіб, з них першою дозою – 415 486, двома дозами – 402 427, першою бустерною дозою – 48 416 осіб; другою бустерною дозою – 82 особи.
Записатися на вакцинацію можна за номером телефону поліклініки (дивіться нижче), у свого сімейного лікаря чи самостійно в системі Helsi. Графік роботи та наявність вакцин уточнюйте, зателефонувавши у медзаклад.

Стаціонарні пункти вакцинації

 1 МП (вул. Руська, 20)  (032) 235-65-58
 2 МП (вул. Симоненка, 4) (067) 676-38-89
 3 МП (вул. Повітряна, 99) (032) 288-07-50
 4 МП (пр. Червоної Калини, 68) (095) 081-50-61; (096) 923-18-66
 5 МП (вул. Виговського, 32) (095) 367-38-67
 6 МП (вул. Медової печери, 1) (067) 549-33-58
 1 МКЛ (вул. Лемківська, 28) (096) 533-02-63; (098) 636-09-28
 4 МКЛ (вул. Стецька, 3) (032) 260-20-07; (032) 260-22-88;
 (067) 472-87-27; (095) 460-20-07
 5 МКЛ (вул. Чупринки, 61) (067) 622-78-10; (032) 237-64-59;
 (032) 237-03-87
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9234 / 1.67MB / SQL:{query_count}