Знову за крок від «червоної» зони

На Львівщині стрімко зростає кількість хворих на Covid-19, частіше хворіють діти. В області стали жорсткішими карантинні обмеження

На Львівщині, як і в Україні загалом, стрімко зростає кількість підтверджених випадків захворювання на коронавірус. Кілька днів поспіль наша область мала найвищі показники в Україні, і хоча ми поки що в «помаранчевій» зоні, однак, цілком імовірно, ненадовго. Наразі до «червоної» зони за рішенням Кабміну перейшли Івано-Франківська та Рівненська області.
Таке стрімке зростання захворюваності медики пояснюють поширенням штаму «Омікрон», який значно заразніший за попередні свої варіанти, однак загалом перебіг хвороби легший. Водночас симптоми цього штаму дуже схожі на симптоми грипу або звичайної застуди, тож часто люди нехтують нормами безпеки і не залишаються вдома при перших проявах недуги. Окрім того, багато хто розслабився і перестав носити маску, часто мити руки… 
Пік цієї хвилі у МОЗ прогнозують на 20-25 лютого і очікують до 60 тисяч нових випадків в Україні за добу. Посадовці запевняють, що медична система готова впоратися з таким навантаженням, бо хоч перебіг хвороби переважно легший, аніж за попередніх хвиль, і менший відсоток потребує лікування у стаціонарах, проте загальна велика кількість хворих вказує на те, що госпіталізацій теж буде чимало. Нині завантаженість ліжок із подачею кисню в Україні – майже 25 відсотків. У міністерстві сподіваються, що до початку квітня ця хвиля захворювання завершиться. 

Хворих більшає, але перебіг недуги легший

Станом на ранок 26 січня за попередню добу в Україні підтвердили 24 321 випадок захворювання, з них дітей – 2809, а загалом на цей час налічували понад 217,5 тисячі активних хворих. За попередню добу від коронавірусної хвороби померла 141 людина. У Львівській області позитивними виявилися 1886 ПЛР-тестів, з них у Львові – 691. Загалом у стаціонарах міста від цієї недуги лікують 363 пацієнтів, у 342 із них підтверджений Covid-19. 23 пацієнти перебувають у реанімації, 22 підключені до апаратів ШВЛ. За останню добу до медзакладів міста госпіталізували 66 осіб (з них вакциновані 18 дорослих і 14 дітей). Виписали 59 осіб (дітей – 11). Загалом у лікарнях області лікували від коронавірусу 1606 осіб, ліжкова мережа заповнена на 30,50 %.
Зі слів меддиректора лікарні Святого Луки (8-ої лікарні) Першого територіального медичного об’єднання Львова Максима Павлова, попри те, що зростає кількість підтверджених ПЛР-тестів, стрімкого збільшення кількості госпіталізацій на цьому етапі немає. В лікарні перебуває стабільна кількість пацієнтів – 50-70 осіб. 
«Як показує досвід попередніх хвиль, за стрімким зростанням кількості підтверджених ПЛР-тестів іде стрімке зростання госпіталізацій. Ми до цього готові», – запевняє він. 
Лікар зауважив, що контагіозність цього штаму значно вища, проте рівень госпіталізацій та смертності значно нижчий, про це свідчать міжнародні дослідження і дані країн, які вже стикнулися з цим штамом. І також зазначає, що « Омікрон» легко можна сприйняти за сезонний грип, а також цілком можливо одночасно заразитися і грипом, і коронавірусом. Однак це два різні захворювання, і якщо людина контактує з хворими чи носіями, то може підхопити і те, і те. 
«І «Омікрон», і вірус грипу – респіраторні захворювання, які передаються повітряно-крапельним шляхом, тобто заразитися ними може будь- хто, якщо перебуває в контакті з хворим. Симптоми «Омікрону»: нежить, біль голови, швидка втома, лихоманка, сухий кашель, подразнення горла, тобто такі ж, як при грипі чи будь-якій ГРВІ, а втрата нюху чи смаку спостерігається лише в приблизно третини пацієнтів. Єдиним достовірним підтвердженням того, що людина хворіє на коронавірус, є тест ПЛР», – пояснює Максим Павлов. 
І водночас застерігає: попри порівняно легший перебіг, «Омікрон» належить до родини коронавірусів, і всі ті ускладнення, про які мовилося раніше (тромбози різних ділянок організму, важкі фібрози легень, цитокінові шторми), можуть бути притаманні й цьому штаму, тому легковажити не варто!

Коли треба зробити ПЛР-тест на Сovid-19

Оскільки коронавірусна хвороба може мати різні симптоми, у тому числі бути схожою на застуду, тест на Сovid-19 у МОЗ радять робити за будь-яких ознак ГРВІ. 
Затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти передбачають, що лікар обов’язково має скерувати на безоплатне ПЛР-тестування на Сovid-19: 
– особу з підозрою на Сovid-19;
– особу з ознаками інших ГРВІ;
– особу з ознаками вірусної пневмонії;
– пацієнта з позагоспітальною пневмонією;
– контактних осіб при появі симптомів, які не виключають Сovid-19.
Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводили скринінговий швидкий тест на визначення антигена SARS-CoV-2. Якщо ж експрес-тест виявився позитивним, то підтвердження методом ПЛР не є обов’язковим. 
Нагадуємо, що при появі будь-яких симптомів ГРВІ найперше треба звернутися до свого сімейного лікаря, який зобов’язаний дати скерування на тестування. Якщо він відмовляється це робити або ж у вас немає сімейного лікаря, звертайтеся на гарячу лінію МОЗ: 0-800-60-20-19. 
Не радять вживати лікарські засоби за шість годин до тестування, за три-чотири години – не жувати гумку, не ласувати цукерками, не їсти і не пити, не чистити зуби, не полоскати рот/горло, а також не курити. Зважте й на те, що, можливо, в черзі доведеться стояти більш ніж годину, тому вдягніться і взуйтеся відповідно.
До отримання результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати велелюдних місць і дотримуватися режиму самоізоляції.

Хворіють діти

Особливістю цього штаму є й те, що хворіють діти. Переважно легко – як на звичайну застуду. Тому попри те, що підтверджені випадки у дітей становлять 10-12 відсотків на добу, насправді їх може бути значно більше, адже для підтвердження самого факту далеко не всі батьки змусять нездорову дитину стояти годину в черзі на холоді, якщо робити тест своїм коштом. 
Нагадаємо: через різке зростання рівня захворюваності на ГРВІ серед дітей із понеділка, 24 січня, львівських учнів 5 – 11 класів перевели на дистанційне навчання, а що стосується молодшої школи – дали право дирекціям навчальних закладів вирішувати це питання на свій розсуд, зважаючи на рівень захворюваності в класах.
Проте значно більше дітей, аніж за попередніх хвиль, потребує стаціонарного лікування. Станом на ранок 26 січня у ковідному відділенні Обласної клінічної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ» перебувало 103 пацієнти, а в Міській дитячій лікарні на вул. П. Орлика Першого ТМО – 65 пацієнтів. 
Зі слів завідувачки Сovid-зони ОХМАТДИТу Марії Синенької, щодня до них доправляють 13-20 дітей, переважно у стані середньої важкості. Спостерігається великий відсоток дітей із супутніми захворюваннями, зокрема з онкогематологією, яких перевели із Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. Значна частина пацієнтів – діти віком до двох років. 
Найпоширеніші симптоми в дітей: висока температура тіла, охриплість голосу, прояви ларингіту, що дуже небезпечно для малюків, бо вони стають кисневозалежними, а також розлади кишково-шлункового тракту, внаслідок чого організм дуже швидко зневоднюється і потребує інтенсивного лікування. Натомість є менше ускладнень легеневої системи, тобто пневмоній у жовтні було набагато більше. 
Як розповів директор Дитячої лікарні Першого ТМО Іван Міськів, до них потрапляє значно більше дітей, аніж виписується. Лікувати дітей із коронавірусом чи підозрою на нього тут почали з вівторка, 18 січня. Серед пацієнтів діти від трьох тижнів до 14 років. 
«Цей штам значно заразніший і має коротший інкубаційний період. Перебуваючи в контакті з хворими, діти значно швидше занедужують, і значна частина потребує лікування в умовах стаціонару. Радимо батькам максимально обмежити контакти дітей між собою, навчити їх дотримуватися дистанції, санітарно-епідеміологічних норм і правил. Сподіваємося, що дистанційна форма навчання дасть змогу зменшити кількість дітей у стаціонарах», – каже він. 
Медики наголошують: якщо в сім’ї є хворі чи підозра, що дитина контактувала з хворими, це не привід одразу звертатися в лікарню. Потрібно передусім не панікувати, а піти до сімейного лікаря, який призначить лікування і тільки за потреби скерує в лікарню. 
Також лікарі радять батькам дітей від 12 до 18 років скористатися нагодою вакцинуватися. До речі, правила спрощені – тепер уже не потрібно подавати довідку про наявність у дитини всіх планових щеплень, достатньо звернення і згоди батьків. Так само медики закликають вакцинуватися всіх нещеплених, а також зробити бустерну дозу тим, у кого від другого щеплення минуло пів року.

Карантинні обмеження стали жорсткішими

Через збільшення хворих на коронавірус обласна комісія ТЕБ і НС вирішила рекомендувати всім закладам освіти, окрім дошкільних, із 26 січня до 4 лютого перейти на дистанційну форму навчання. Також на території області заборонене проведення будь-яких розважальних заходів, а кількість пасажирів у громадському транспорті обмежена до 50%.
Якщо стрімка динаміка захворюваності збережеться й надалі, комісія розгляне питання про припинення з 1 лютого роботи кав’ярень, ресторанів (буде змога працювати лише на винос), заборону проведення масових заходів і призупинення торгівлі на ринках, окрім продовольчих.

Як убезпечити дітей: поради МОЗ та ЮНІСЕФ

*Навчіть малечу правильно мити руки. Це треба робити не менш ніж 20 секунд, використовуючи мило. Також важливо приділяти увагу ділянкам під нігтями, адже там збирається багато бруду. Окрім того, можна вивчити з дитиною пісню чи віршик, який триває 20-30 секунд. Це допоможе їй зорієнтуватися, чи достатньо часу вона миє руки. Розкажіть, що торкатися обличчя немитими руками небезпечно. 
*Поясніть, що під час кашлю і чхання потрібно прикриватися серветкою, після чого викинути її та вимити руки. Скажіть дітям, що таким чином можна запобігти поширенню вірусу. Якщо ж серветки немає, краще прикриватися під час чхання або кашлю ліктем. 
*Поясніть, що захисну маску важливо використовувати не лише в школі, а й у всіх інших громадських місцях. Покажіть на особистому прикладі, як це правильно робити: захисна маска має щільно прилягати до обличчя, закриваючи ніс і рот. Її треба змінювати що дві години та тоді, коли вона стає вологою. 
*Попросіть дитину дотримуватися дистанції в громадських місцях Якщо дитина захворіла, залиште її удома, навіть за наявності так званих легких симптомів вірусного захворювання. Уважно стежте за проявами недуги, проконсультуйтесь із сімейним лікарем. Якщо в родині кілька дітей, намагайтеся тримати хворих і здорових дітей окремо. 
*Говоріть із дитиною про коронавірус, будьте чесні та відкриті. Діти мають право знати, що відбувається, але пояснення повинні бути у зрозумілій для їхнього віку формі. 
*Запропонуйте дитині поділитися тим, що вона почула, вислухайте її. Важливо серйозно сприймати будь-які страхи, які ви почуєте. Пандемія та дезінформація у всіх викликають тривожність і відчуття невизначеності.
Якщо ви не знаєте відповіді на запитання, не вигадуйте її. Використайте це як привід дізнатися відповідь разом.
*Пам’ятайте, що діти отримують емоційні сигнали від дорослих, тому навіть якщо ви переживаєте за свою дитину, намагайтеся не показувати свої страхи у розмові з нею.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9114 / 1.65MB / SQL:{query_count}