«Помаранчева» зона на Львівщині: «Омікрон», хворіють школярі та дистанційне навчання

Що варто знати про симптоми нового штаму коронавірусу і бустерну дозу вакцини

Львівщина вже у «помаранчевій» епідеміологічній зоні: після свят стрімко побільшало хворих на коронавірус і госпіталізованих у лікарні. Є й недужі, в яких виявлено новий штам коронавірусу «Омікрон». «Одержали результати секвенування, за результатами якого з 35 зразків РНК в 17 підтверджено «Омікрон», в 18 – «Дельта», – повідомила Наталія Тімко-Іванченко, керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. Як писала «Львівська Пошта», першим пацієнтом з «Омікроном» у Львові у грудні 2021-го був Андріан Гутник, депутат Львівської міської ради – зараз він вже здоровий. 
«На Львівщині циркулюють одразу два штами коронавірусу – «Дельта» та «Омікрон». Кількість випадків захворюваності серед дорослого населення зросла майже у всіх районах, а найбільше у Львівському. Збільшилась кількість захворювань серед дітей», – каже керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактичних хвороб МОЗ. Минулого тижня кількість госпіталізованих за добу в середньому сягала від 60 до 80 осіб. Зараз цей показник складає приблизно 160-180 осіб, інформує пресслужба департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
«Нова хвиля поширення коронавірусу небезпечна тим, що спричинила збільшення кількості захворювань саме серед дітей. У порівнянні з попереднім спалахом COVID-19 частка інфікованих зросла удвічі. Тривожить той факт, що упродовж останніх діб в області шпиталізували 60 дітей. В обласній дитячій клінічній лікарні «ОХМАТДИТ» на лікуванні перебувають 82 дитини», – зазначив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис. 
Досі дітей з коронавірусом приймала лише обласна дитяча клінічна лікарня «Охматдит», а міська дитяча лікарня була резервною. Оскільки побільшало хворих на коронавірус дітей, у міській дитячій лікарні на Орлика розгорнули ковідне відділення на 30 ліжок із доступом до кисню. За необхідності їх збільшать до 100. Ковідне відділення розгорнули на базі діагностично-ізоляційного відділення лікарні. «Відділення є адаптованим: це повна ізоляція, в нас достатньо кисневих точок. Ми створили відповідні бригади медичних працівників, куди входять і анестезіологи. Ліжка обладнані всім необхідним», – каже завідувачка другого педіатричного відділення лікарні Ірина Бережна.
«За останній тиждень ми фіксуємо початок нової хвилі, яка швидко поширюється. Близько 10% водіїв громадського транспорту є хворі, середній відсоток захворюваності працівників комунальної сфери становить 8%, а на деяких підприємствах, які займаються або прибиранням, або іншими технологічними роботами, захворюваність є на рівні від 30 до 40%. Але найкритичніша ситуація є з дітьми. Тому можливий перехід з понеділка на два тижні на дистанційне навчання учнів старшої школи – тобто 5-11 класи. Також переведення на дистанційне там, де можливо, секцій і гуртків, або переформатування і відмова від очної форми – мистецькі школи, секції, гуртки, УДЮМКи. Будемо звертатися до всіх організаторів подій, щоб перенести ці події або не проводити, тому що це зайва кількість контактів, яких станом на зараз потрібно уникнути. Також буде запропоновано додаткові обмеження щодо площ перебування людей, маскового режиму, дезінфекції тощо», – акцентує Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.
«Близько 15% учнів наших міських шкіл мають ознаки того чи іншого респіраторного захворювання, що може бути суміжне із коронавірусом. Деякі класи переходять на самоізоляцію та навчаються дистанційно, деякі школи загалом перейшли на онлайн. Всі навчальні заклади приймають рішення самостійно. Саме тому на розгляд комісії з питань ТЕБ і НС буде пропонуватись рішення про можливий перехід учнів старших класів на дистанційне навчання на два тижні», – наголосив Андрій Москаленко.
«Станом на 20 січня у 301 учня є підтверджений ПЛР-тест. Також коронавірус виявили у 208 працівників закладів загальної середньої освіти. Деякі школи переводять класи на самоізоляцію: в 40 закладах освіти 125 класів є на самоізоляції. Окрім того, є заклади освіти, які повністю перейшли на дистанційне навчання, адже там високий рівень захворюваності. Таких шкіл є 8. Найбільше хворіють учні старших класів (5-11), тому власне ми й подаємо пропозицію про перехід на дистанційне навчання саме таких дітей, початкова школа може навчатись в закладах освіти», – зазначає Леся Васюта, керівниця управління освіти Львівської міськради. 

У хворих на «Омікрон» найчастіше спостерігають: нежить (73%), головний біль (67,5%), втому (63,5), чхання (60%), біль у горлі (59,6%), інформують у Міністерстві охорони здоров’я України. Водночас не виявлено суттєвої відмінності від симптомів штаму «Дельта», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%).
Попри те що симптоми «Омікрону» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення «Омікрону» у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації.
За попередніми результатами наукових досліджень, «Омікрон» частіше призводить до інфікування в домашніх осередках у порівнянні зі штамом «Дельта». Окрім того, новий штам має менший інкубаційний період. У середньому, за даними наукових досліджень, він становить 3 доби. Якщо середній вік осіб, хворих на штам «Дельта», був 38,3 роки, то на «Омікрон» – 30,8 роки, зазначають у МОЗ.
Також збільшується і ризик повторного зараження – реінфекції. У випадку із «Дельтою» він становив близько 2,5%, для «Омікрону» – у понад 5 разів вище, 13%. Попередньо, «Омікрон» у 2,9 рази більш інфекційний, ніж «Дельта». Тобто новий штам більш заразний у порівнянні із «Дельтою». 
«Якщо будемо бачити, що зростає захворюваність, то запроваджуватимемо жорсткі карантинні заходи, – зазначила «Львівській Пошті» очільниця управління охорони здоров’я Львова Леся Кобецька. – Хто досі не вакцинувався, радимо це зробити обов’язково. Штам «Омікрон» є дуже контагіозний. Інкубаційний період цього штаму є набагато коротший – два-три дні, людина заражається дуже швидко. Вакцинована людина не матиме важких проявів хвороби, тому щепитися потрібно. Так, щеплення не є гарантією, що ви не захворієте, але все ж перенесете недугу у легшій формі. Вакцинація не доводить до тяжких станів, попереджує агресивний перебіг хвороби. Особливо пильними треба бути тим, в кого цукровий діабет, мають інші супутні захворювання, зокрема онкологію, серцево-судинні недуги, кому вже більш ніж 60 років – обов’язково вакцинуйтеся!».
«Якщо ж є симптоми недуги – обов’язково сходіть до лікаря, потрібно лікуватися, бути вдома, а не розносити інфекцію серед інших людей, зокрема ходити на роботу. Сімейні лікарі, якщо в пацієнта є симптоми коронавірусу або якщо він точно знає, що контактував з людиною, в якої підтвердили недугу, скеровують електронно на ПРЛ-тести, їх роблять безкоштовно. Колись були черги, зараз максимально до двох днів буде готовий результат», – каже Леся Кобецька.

Керівниця центру терапії лікарні швидкої медичної допомоги Марта Сайко та завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії лікарні Наталія Матолінець наголошують: дуже багато залежить від вчасного скерування лікарів і вчасно розпочатого лікування. Самолікування є неефективним і навіть може завдати значної шкоди. Саме тому не варто на початку хвороби призначати сильні ліки, противірусні, антибіотики і гормональну терапію – а треба дотримуватися визначеного протоколу лікування. «Хворих стало більше, тому просимо, щоби на лікування потрапляли вчасно, а особливо ті люди, які мають обтяжені супутні патології», – зазначає Марта Сайко.
«Бустерна доза вакцини підвищує ваші шанси не захворіти, або у випадку інфікування перенести хворобу легко. Бустерна доза вводиться тим, в кого минуло півроку з моменту отримання другої дози вакцини. Надійним захистом є маскам, гігієна рук, соціальна дистанція. Ці правила однаково ефективно працюють в транспорті, на роботі, кіно, театрі. Бережіть себе і ближніх. У разі появи симптомів – нежить, закладеність носа, кашель, біль в горлі, підвищення температури тіла – залишайтеся дома і не наражайте на небезпеку рідних і знайомих!», – наголошує Наталія Тімко-Іванченко.
«У Львові є достатня кількість вакцин та 22 локації, де можна отримати щеплення. Це 10 центрів масової вакцинації та 12 стаціонарних пунктів, які діють при медзакладах. Бустерну дозу робимо вакцинами Moderna або Pfizer. Головне правило – має минути пів року після повного курсу вакцинації. Раніше колоти вакцину не можна. Наші вакцинальні бригади керуються наказами Міністерства охорони здоров’я України, вони не робитимуть порушення. Щеплення бустерною дозою роблять за такими схемами: якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer; якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer; якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер – Pfizer; перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer», – зазначає очільниця управління охорони здоров’я Львова Леся Кобецька.
Після введення бустерної дози можна буде отримати новий ковід-сертифікат. Згенерувати його можна буде в Дії орієнтовно наприкінці січня 2022 року. Країни ЄС вже починають запроваджувати вимогу мати бустерну дозу для в’їзду іноземців як альтернативу здачі тесту.

Серед обмежень у «помаранчевій» зоні: заповненість кінозалів не повинна перевищувати більше ніж 50% від загальної кількості місць; організація 4 м2 на одну людину під час усіх масових заходах та 10 м2 для відвідувачів спортзалів. У громадському транспорті загальна кількість стоячих пасажирів не має перевищувати 50%. У разі захворювання більше ніж 50% персоналу закладів освіти та/або учнів, навчання відбуватиметься дистанційно.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9731 / 1.64MB / SQL:{query_count}