«Омікрон» наближається – за два-три тижні буде в нас»

Леся Кобецька, керівниця управління охорони здоров’я Львова, – про новий штам вірусу, вакцинацію та бустерну дозу

В Україні з початку вакцинальної кампанії щеплено двома дозами понад 14 мільйонів осіб. У Львові цілком вакциновані 62% населення. Медики закликають щепитися, хто досі цього не зробив, і прогнозують збільшення кількості хворих, бо на свята люди більше контактували між собою.
«Зараз світом шириться новий штам коронавірусу – «Омікрон». Вакцинація може захистити від важкого перебігу хвороби. У нас є всі вакцини в достатній кількості, тому є можливість проводити вакцинацію населення бустерною дозою. Людям, які отримали дві дози вакцини більше ніж 6-9 місяців тому, варто пройти ревакцинацію, – каже Леся Кобецька, керівниця управління охорони здоров’я Львова. – Отримувати бустерну дозу закликаємо тих осіб, яким більше ніж 60 років або які мають хронічні захворювання, онкологію, ослаблену імунну систему, адже саме ці категорії осіб переносять хворобу найважче. ВООЗ рекомендує для третього щеплення вакцини Moderna та Pfizer. МОЗ розробило схеми-рекомендації, коли та чим ревакцинуватись».
Жителі Львівської міської територіальної громади почали робити бустерну дозу вакцини проти коронавірусу. У Львові є достатня кількість вакцин та 22 локації, де можна отримати щеплення. Це 10 центрів масової вакцинації та 12 стаціонарних пунктів, які діють при медзакладах.
У Львові є достатня кількість вакцин та 22 локації, де можна отримати щеплення – це 10 центрів масової вакцинації та 12 стаціонарних пунктів, які діють при медзакладах
За даними Центру здоров’я та медичної статистики Львова, станом на 12 січня у Львові Covid-19 з початку пандемії підтвердили у понад 101 тисячі осіб, з яких майже 96 тисяч одужало. Зараз у лікарнях Львова перебуває 159 пацієнтів із Covid-19, 18 – у реанімації. 77% з тих, хто у лікарні, – невакциновані.
– Пані Лесю, скажіть, будь ласка, якою є ситуація у Львівській міській територіальній громаді щодо вакцинації проти коронавірусу?
– Я сказала, що ситуація є непоганою. 66% жителів Львівської МТГ вакцинувалися першою дозою і 62% вже мають повний курс вакцинації, тобто зробили дві дози щеплення. Це добрі показники. Пік щеплення був торік восени – у жовтні-листопаді. Чому саме в цей період? Бо були встановлені жорсткі обмежувальні заходи, зокрема, на відвідування тих чи інших установ і закладів мав бути сертифікат про вакцинацію. Саме це підштовхнуло людей активніше щеплюватися.
66% жителів Львівської МТГ вакцинувалися першою дозою і 62% вже мають повний курс вакцинації
Коли в Україні вже циркулював штам «Дельта», вакцинація продовжилася. Було збільшено кількість центрів вакцинації, які є зараз у кожному куточку Львова. У кожному медичному закладі Львова ми розгорнули стаціонарні пункти вакцинації – мовиться про поліклініки та лікарні. Хтось із людей йшов на щеплення у центр вакцинації, які є, зокрема, у ТРЦ, хтось – у свою поліклініку. Захворюваність на коронавірус зменшилася, і ажіотаж на вакцинацію спав.
– Чи не є ця ситуація оманливою, адже у січні збільшилася кількість хворих. Хоча й варто зауважити, що тепер не всі роблять ПЛР-тести, аби з’ясувати, чи це ознаки коронавірусу, чи ні.
– Власне, хто досі не вакцинувався, радимо це зробити обов’язково. У світі, зокрема у Європі, побільшало хворих на коронавірус. У Європі циркулює штам «Омікрон», і є великі цифри щодо захворюваності. За інформацією ВООЗ, на 70% є більшою захворюваність на коронавірус, аніж минулої хвилі. Штам «Омікрон» є дуже контагіозний. Інкубаційний період цього штаму є набагато коротший – два-три дні, людина заражається дуже швидко. Вакцинована людина не матиме важких проявів хвороби, тому щепитися потрібно. Якщо проаналізувати минулу хвилю, то у лікарні Львова госпіталізували майже всіх пацієнтів, які не були вакциновані. Так, були й вакциновані, але вони не опинялися в реанімації, їх успішно вилікували. На жаль, не всі невакциновані залишилися живими. 
– Тим часом у Львові ширилася інформація, що вакциновані померли у тій чи іншій лікарні. Внаслідок коронавірусу чи вже радше від ускладнень після хвороби? Свого часу завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії лікарні швидкої медичної допомоги Львова Наталя Матолінець наголошувала, що у реанімації їхньої лікарні немає пацієнтів, які вакциновані.
– Люди помирали радше від ускладнень після коронавірусу. Тобто мовиться про супутні патології того чи іншого пацієнта. Є випадки, що померли й молоді люди, які були невакциновані – нашаровувалися різні важкі ускладнення. У кого цукровий діабет – це великий ризик, що людина може померти. Вакцинація є дуже важливою, тому закликаю всіх тих, хто ще досі не щеплений, не нехтувати!
Люди мають пам’ятати і не забувати про власний захист – носіння масок, миття рук, дотримання дистанції, провітрювання приміщень, уникання місць масового скупчення
Так, щеплення не є гарантією, що ви не захворієте, але все ж перенесете недугу у легшій формі. Вакцинація не доводить до тяжких станів, попереджує агресивний перебіг хвороби. Особливо пильними треба бути тим, в кого цукровий діабет, мають інші супутні захворювання, зокрема онкологію, серцево-судинні недуги, кому вже більш ніж 60 років – обов’язково вакцинуйтеся!
– На вашу думку, хто ті понад 30% людей, хто досі не щепився у Львівській МТГ? Вони бояться чи просто не хочуть? Яка причина може бути?
– Це здебільшого люди-антивакцинатори. І не лише ті, що проти щеплення проти коронавірусної хвороби, але й проти дитячих захворювань, які не дозволяють своїм дітям вакцинуватися. Є й такі, які не вірять у вакцинацію і читають різні провокативні джерела інформації, на жаль, а не офіційну та правдиву інформацію. Принагідно закликаю таку категорію населення обов’язково вакцинуватися, адже ми, медики, бачимо той жах, який є в реанімаціях лікарень, як хворі люди мучаться, задихаються, бувши при тямі помирають. Почуйте і задумайтеся, будь ласка!
– Власне, дуже б хотілося, аби ця категорія «невіруючих у вакцину» почувала і вас, медиків, і нас, журналістів. І не кпинила з журналістів, мовляв, «скільки можна про це писати і гроші на вакцинації заробляти». Свідомість певних людей на нулі!
– Дай Боже, аби почули і нас, і вас. Адже потім у реанімації вони вже жалкують, що не вакцинувалися. Допоки люди самі не мають справи з недугою і лікарнею, то не вірять. А потім є те, що є. Також люди мають пам’ятати і не забувати про власний захист – кажу про носіння масок, миття рук, дотримання дистанції, провітрювання приміщень, уникання місць масового скупчення. 
Симптоматика «Омікрону» – сильний головний біль, втомлюваність одразу, інтоксикація організму, висока температура
Ми розуміємо, що «Омікрон» наближається – думаю, що за два-три тижні він буде в нас. Якщо будемо бачити, що зростає захворюваність, то запроваджуватимемо жорсткі карантинні заходи. Люди мають розуміти, що потрібно думати і про своє здоров’я, і про ближнього. Якщо є симптоми – обов’язково сходіть до лікаря, потрібно лікуватися, бути вдома, а не розносити інфекцію серед інших людей, зокрема ходити на роботу. Сімейні лікарі, якщо в пацієнта є симптоми коронавірусу або якщо він точно знає, що контактував з людиною, в якої підтвердили недугу, скеровують електронно на ПРЛ-тести, їх роблять безкоштовно. Колись були черги, зараз максимально до двох днів буде готовий результат. Хто їде за кордон, скажімо, робить ПЛР-тест платно. А щодо експрес-тестів, то вони закуплені, розподілені та мають надійти у поліклініки Львова.

– Першим пацієнтом з «Омікроном» у Львові був Андріан Гутник, депутат Львівської міської ради. Богу дякувати, він вже здоровий. Зараз у Львові є виявлені хворі з цим штамом вірусу?
– Так, «Омікрон» є в Україні. Щодо Львівської МТГ, то наразі офіційної інформації щодо нових хворих не маємо, адже має бути підтвердження, що це саме цей штам. За даними ВООЗ, симптоматика «Омікрону» – сильний головний біль, втомлюваність одразу, інтоксикація організму, висока температура. Є інформація, що серед можливих ускладнень – міокардит. Тобто запалення м’язу серця. Тому раджу всім берегтися і ходити в масках. Також варто зробити й бустерну дозу тим, в кого після вакцинації минуло 6 місяців. У Львові вже робимо бустерну дозу вакцинами Moderna або Pfizer.
Сімейні лікарі, якщо в пацієнта є симптоми коронавірусу або якщо він точно знає, що контактував з людиною, в якої підтвердили недугу, скеровують електронно на ПРЛ-тести, їх роблять безкоштовно
– Чи є достатньо вакцин у Львові? Скажімо, була інформація від львів’ян, що у поліклініці на вулиці Стецька вакцин немає, їх варто чекати…
– Львів має вакцину, також буде й нова партія. Були незначні перебої, але вже все гаразд. Була інформація, що на Укрпошті закінчився Pfizer. Мають бути нові партії. Наразі Львівській МТГ не бракує вакцин. Зрештою, ми залежимо від постачання від Міністерства охорони здоров’я України. Загалом на початках вакцинальної кампанії ми мали лише AstraZeneca – з літа є різні вакцини. Я особисто вакцинувалася AstraZeneca. 

– Головне правило щодо бустерної дози – має минути пів року після повного курсу вакцинації?
– Так, раніше колоти вакцину не можна. Наші вакцинальні бригади керуються наказами Міністерства охорони здоров’я України, вони не робитимуть порушення. Оптимальний термін – 6-9 місяців від первинного курсу вакцинації. Інша річ, коли мовиться про додаткову дозу та людей, які мають ослаблений імунітет, зокрема тих, хто має онкологію, мають важкі хронічні захворювання. На додаткову дозу скеровує сімейний лікар.
Щеплення бустерною дозою роблять за такими схемами: якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer; якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer; якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер – Pfizer; перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer. 
Після введення бустерної дози можна буде отримати новий ковід-сертифікат. Він діятиме 270 діб з дати третього щеплення. Згенерувати його можна буде в Дії орієнтовно наприкінці січня 2022 року. Багато країн ЄС вже починають запроваджувати вимогу мати бустерну дозу для в’їзду іноземців як альтернативу здачі тесту.
– На вашу думку, чи буде у Львові ажіотаж на бустерну дозу?
– Підуть ті, хто свідомий, пильнує своє здоров’я і хоче себе захистити від хвороби. Знаючи про те, що Україну очікує нова хвиля коронавірусу, то люди підуть робити бустерну дозу. Зараз бустерна доза є добровільною. Центрів і стаціонарних пунктів вакцинації у Львові є достатньо.
Знаючи про те, що Україну очікує нова хвиля коронавірусу, то люди підуть робити бустерну дозу
– Чи плануєте відкривати додаткові центри, якщо будуть черги?
– Так, якщо будуть великі черги, то додаткові центри вакцинації будемо відкривати та змінюватимемо графік роботи. Зараз у Львові можна вакцинуватися у торговельних центрах, на Укрпошті, головному залізничному вокзалі.
– Якою зараз є кількість ліжкомісць для хворих на коронавірус у лікарнях Львова?
– Розгорнуто 1650 ліжок у лікарнях Львова. 159 пацієнтів з коронавірусом зараз на стаціонарному лікуванні. Хворі є у реанімаціях, зокрема й на ШВЛ. До слова, ШВЛ у Львові є достатньо, також маємо достатню кількість кисневих концентраторів і в стаціонарах, і на амбулаторному рівні. Сімейні лікарі можуть їх видавати тим пацієнтам, яких виписують зі стаціонару і вони вдома потребують кисневої терапії.

– Ви як очільниця управління охорони здоров’я Львова задоволені роботою сімейних лікарів? Адже й від них залежить рівень вакцинації населення. У Львові професійні сімейні медики чи, навпаки, маєте до їхньої роботи питання? Під час хвиль коронавірусу одні критикували роботу сімейних лікарів, інші пацієнти були задоволені тим, як працює їхній сімейний. Відомо, що у 2022 році місто обере найкращих сімейних лікарів, вони отримають премію.
– У 2021 році ми більше займалися розвитком територіальних медичних об’єднань, розробили стратегію. Поставили за мету, що у 2022 році буде акцент на роботі сімейних лікарів у Львівській МТГ. Визначення найкращих сімейних, а отже, премії за роботу. Це задля того, аби стимулювати їх, аби вони більше працювали над профілактикою і вчасним виявленням хвороб пацієнтів. Наприкінці року будемо спільно з комісією охорони здоров’я Львівської міської ради аналізувати роботу сімейних лікарів. Загалом має бути розуміння якісного і професійного ставлення самого лікаря до пацієнта. 

Графік роботи центрів вакцинації у Львівській області

м. Львів
ТРЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 7-б:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТРК Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226-а (другий поверх):
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТЦ «Епіцентр», вул. Богдана Хмельницького, 188-а:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТЦ «Епіцентр», вул. Городоцька, 302:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
Головний залізничний вокзал, пл. Двірцева, 1:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
Будинок Головної пошти, вул. Словацького, 1:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня – 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТЦ «Скриня», вул. Городоцька, 179:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-116 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
Кінотеатр Мультиплекс (Multiplex Spartak) у СТРЦ SPARTAK, вул. Гетьмана Мазепи, 1-б:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТВК «Південний», ТЦ «Європа», вул. Щирецька, 36:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
ТЦ MARK, вул. Княгині Ольги, 95:
13-14 січня: 15.00 – 18.30 (Pfizer/Moderna);
15 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna);
16 січня: 12.00 – 17.00 (Pfizer/Moderna).
ТРЦ King Cross Leopolis (с. Сокільники, вул. Стрийська, 30):
13-14 січня: 13.00 – 18.00 (Pfizer);
15-16 січня: 11.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
м. Дрогобич
Будинок культури «Каменяр» (Дрогобицький районний народний дім) (вул. 22 січня, 28):
13-16 січня: 10.00 – 18.00 (Pfizer/Moderna).
ТЦ «Епіцентр» (вул. С.Наливайка, 5):
13-16 січня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/Moderna).
м. Трускавець
Відділення первинної медичної допомоги поліклінічного відділення КНП «Трускавецька МЛ» (вул. Данилишиних, 62):
13-16 січня: 09.00 – 15.00 (Pfizer).
м. Стрий
вул. Охримовича, 6 (КНП ЦПМСД; кабінет №10):
13-16 січня: 10.00 – 16.00 (Pfizer).
м. Червоноград
ЦПМСД м. Червонограда (вул. Івасюка, 8):
13-14 січня: 09.00 – 18.00 (Pfizer).
м. Новояворівськ
Актова зала КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради (вул. Т. Шевченка, 18):
13-15 січня: 09.00 – 16.00 (Pfizer).
м. Жовква
Поліклініка КНП «Жовківська лікарня» (вул. Львівська, 17):
13-14 січня: 09.00 – 16.00 (Pfizer);
15 січня: 09.00 – 14.00 (Pfizer).
м. Новий Розділ
Поліклініка КНП «Новороздільська міська лікарня» (вул. Винниченка, 37):
14 січня: 10.00 – 16.00 (Pfizer);
15 січня: 10.00 – 4.00 (Pfizer).
м. Самбір
ЦПМСД Самбірської міської ради (вул. Чайковського, 12):
13-14 січня: 09.00 – 17.00 (Pfizer);
15 січня: 09.00 – 14.00 (Pfizer).
м. Яворів
Народний дім (пл. Ринок, 7):
13-14 січня: 09.00 – 15.00 (Pfizer);
15-16 січня: 10.00 – 14.00 (Pfizer).
м. Кам’янка-Бузька
Народний дім (вул. Шевченка, 11):
13-14 січня: 09.00 – 18.00 (Pfizer).
м. Борислав
Приміщення поліклінічного відділення КНП «ЦМЛ»:
13-14 січня: 11.30 – 16.30 (Pfizer);
15 січня: 11.30 – 15.00 (Pfizer).

Covid-19 та туберкульоз: як не сплутати хвороби

Коронавірусна хвороба Covid-19 та туберкульоз мають схожі симптоми. Обидва захворювання можуть мати тяжкі наслідки для життя та здоров’я людини, тому варто знати, як їх відрізнити та коли звертатись по медичну допомогу. 
За даними Центру громадського здоров’я, за 9 місяців 2021 року на Львівщині зафіксовано 997 випадків захворювання на активний туберкульоз, зокрема його рецидиви. Показник захворюваності склав 40,2 на 100 тис. населення, інформує пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
Зазвичай туберкульоз не проявляється швидко: початок захворювання може розтягнутися на кілька тижнів, а інколи – місяців. Хворобі Covid-19 притаманний гострий перебіг протягом тижня та загальна тривалість близько двох тижнів.
У хворого на туберкульоз може спостерігатись зниження працездатності та загальна втомлюваність. У пацієнтів з Covid-19 все залежить від важкості перебігу захворювання. Водночас коронавірусна хвороба може супроводжуватись вираженою лихоманкою. У разі легкої форми – до 38 °С, у разі важкої – понад 38 °С. У разі туберкульозу спостерігається незначне підвищення температури тіла до 37–37,2 °С, у разі важкої форми – виражена лихоманка. 
Для останнього також характерна підвищена пітливість уночі та зниження маси тіла без визначеної причини. Для Covid-19 ці прояви не характерні. 
А ось головний біль, нежить, закладеність носа, біль у горлі та м’язах – все це можливі симптоми коронавірусної хвороби. Під час Covid-19 також може бути постійний сухий кашель, якщо ж у людини туберкульоз, то кашель може тривати понад два тижні та зазвичай з мокротинням. Також для коронавірусної хвороби характерне спотворення смаку та/чи запаху або повна втрата їх сприйняття. 
Задишка є симптомом обох захворювань, проте може мати різні особливості. Зокрема, у разі туберкульозу вона може з’являтись під час фізичного навантаження. Також задишка може спостерігатись під час важких поширених форм туберкульозу зі значним ураженням легеневої тканини. Для Covid-19 вона не характерна лише у разі легкої форми перебігу, але може з’являтись при середній та важкій формі. 
У разі важкої форми Covid-19 може траплятись кровохаркання. У разі туберкульозу цей симптом спостерігається при важких поширених формах хвороби зі значним враженням легеневої тканини. 
Окрім того, для важких форм коронавірусної хвороби може бути характерна зміна психічного стану людини. У будь-якому разі завжди варто консультуватись з лікарем та не встановлювати собі діагнози самостійно.
Фото: Олег Огородник, Роман Балук
Таблиці про бустерну дозу: Зоряна Скалецька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8187 / 1.75MB / SQL:{query_count}