Імунітет «на двох» і вакцина для найменших

Вагітність та підлітковий вік не є протипоказами до вакцинації проти Covid-19

Міністерство охорони здоров’я України врешті дозволило вакцинувати дітей від 12 років, що не входять до груп ризику. А щеплення для майбутніх мам та жінок, які годують грудьми, визнало не лише безпечним, а й необхідним. Навіщо, за яких умов, чим та де можуть вакцинуватись у Львові ці категорії містян – про це у матеріалі.

Діти та Covid-19

Нова Covid-хвиля в Україні видалася суттєво потужнішою та стрімкішою, аніж усі попередні: якщо раніше вірус вражав здебільшого людей похилого віку, то штам «Дельта», який циркулює містами нині, серйозно зачіпає й дітей. Рекордна кількість захворювань і госпіталізацій серед школярів змушує уряд шукати нові шляхи захисту для них та їхнього оточення, або ж переймати давно дієві за кордоном практики. Більшість країн Європи та Америки – загалом понад 100 – вже кілька місяців практикують вакцинацію для дітей 12+, а деякі – як-от США, Ізраїль тощо – навіть для 5+. Коста-Рика пішла далі й першою у світі зробила щеплення для дітей обов’язковим.
Що ж в Україні? Станом на початок листопада, у понад 30 тисяч дітей різного віку – підтверджений Covid-19. Лише у Львівську обласну дитячу клінічну лікарню «Охматдит» щодня госпіталізують до 10 маленьких пацієнтів зі складним перебігом хвороби – нині в медзакладі зайнято третину передбачених для них ліжок. Ще понад 40 дітей лікують пневмонію у міській дитячій лікарні. Тож дозвіл на вакцинацію для школярів є цілком очікуваним та логічним кроком для уряду, зазначає медична директорка з материнства та дитинства 5-ї міської лікарні Львова Ірина Полюга. «Ми дуже раді, що держава дозволила вакцинувати всіх дітей віком від 12 до 17 років, адже це підлітковий вік, який фізіологічно має зниження загального імунітету. Тому шанси отримати важкий перебіг Covid-19 серед дітей такого віку є великі. Тож навіть якщо вакциновані діти захворіють, перебіг недуги буде в легкій формі та без ускладнень», – зазначила вона.
Фахівчиня наголошує: діти можуть щепитись вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech, але лише в присутності батьків. Щеплення можна отримати в будь-якому пункті вакцинації проти коронавірусу після огляду лікаря. Однак є й обов’язкова умова: дитина повинна мати всі вікові рутинні щеплення, що підтверджує довідка від сімейного лікаря. Якщо ж таких щеплень немає, їх можна зробити, а вже за 14 днів вакцинуватись проти коронавірусу. Дозування та інтервал вакцинації для дітей такі ж, як і для дорослих, – 0,3 мл та 21-28 діб. 
За весь час пандемії у Львові вже вакцинували майже 400 маленьких громадян. Як зазначають у міському управлінні охорони здоров’я, досі негативних реакцій на щеплення серед вакцинованих дітей не було.
«Серед протипоказань до щеплення – ті ж, що і для дорослих: важка анафілактична реакція на першу дозу вакцини та гостре захворювання в день вакцинації з температурою вище ніж 38 градусів», – додала Ірина Полюга. Натомість наявність хронічних захворювань – наприклад, серцево-судинних патологій – є фактором ризику тяжкого перебігу Covid-19, тож навпаки свідчить про необхідність вакцинації.

Вагітна – захищена

Медики стверджують: вагітні мають суттєво вищий ризик ускладнень внаслідок Covid-19, аніж невагітні. Вони частіше потрапляють до реанімації та під штучну вентиляцію легень, мають більші ризики померти від хвороби. А ще захворювання в такому стані може призвести до передчасних пологів або й до переривання вагітності. Тож лікарі у всьому світі рекомендують щепитися та захиститися від хвороби завчасно. Як наголошують у Міністерстві охорони здоров’я України, вакцинація під час вагітності не має жодного негативного впливу на дитину чи майбутню матір, позаяк жодна з вакцин, доступних українцям, не містить живого вірусу.
Водночас, як з’ясували американські вчені, жінки, які зробили щеплення під час вагітності, не просто захистили себе від ускладнень хвороби, а й передали високий рівень антитіл новонародженій дитині. Ці дані, на їхню думку, можуть спонукати ще більшу кількість майбутніх мам вакцинуватися. 
У Львові вагітних, як і дітей, щеплять вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Дозування та часовий проміжок між обома дозами також зберігається. Окрім як у звичних пунктах вакцинації в поліклініках та масових центрах, цієї п’ятниці, 12 листопада, жінки при надії та на лактації зможуть отримати щеплення ще й у пологовому на Мечникова. 
Як зазначила керівниця пологового Людмила Шекета, пункт вакцинації допоможе вагітним та мамам уникнути очікування в загальних чергах, а також забезпечить супровід лікаря акушера-гінеколога та інших необхідних спеціалістів: «Вони зможуть отримати консультацію та необхідне обстеження до і після вакцинації, а якщо виникне необхідність – бути під наглядом лікаря». Якщо буде попит, центр працюватиме й надалі.
У міських лікарнях Львова (станом на 10 листопада) перебувають 894 «ковідні» пацієнти, серед яких 77 осіб – у реанімації, 63 пацієнти – на штучній вентиляції легень. Статистика безжальна: щодня в стаціонарах міста помирають 15-20 людей. І динаміка продовжує зростати. Проте, як наголошують у мерії, близько 95% пацієнтів, які потрапляють до медзакладів у важкому стані, – невакциновані
Меланія Квятковська
фото: Роман Балук
офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8041 / 1.58MB / SQL:{query_count}