Побутова хімія, батарейки, магніти…

Три історії порятунку дітей, які проковтнули те, чого не слід. Таких звернень до лікарів упродовж року чимало. Як діяти в цих випадках та як їх запобігти

Коли в хаті є малюк, усього припильнувати неможливо. Достатньо на хвильку відвернутися, відволіктися – і може статися лихо, адже маленькі дослідники такі непосидючі та цікаві, їм усе кортить спробувати на зуб. Деталі від іграшок, монети, шпильки, батарейки, сережки, ланцюжки – ось далеко не повний перелік речей, які діти беруть до рота. А ще в кожному домі є цікаві пляшечки з різними речовинами – від мийних засобів до парфумів… 
І хоч, як уже мовилося, всього не впильнуєш, варто все ж завчасу зменшити ризики і не нехтувати правилами безпеки: не тільки читати інструкції з використання, а й щонайдалі ховати від дітей засоби побутової хімії, а також усілякі дрібні цікавинки, які вони можуть проковтнути чи вдихнути. 
Впродовж року до медиків звертаються чимало батьків, діти яких проковтнули ті чи ті предмети або речовини. За даними МОЗ, кожна четверта така дитина потребує госпіталізації.
Лише за останні тижні лікарі Львівської обласної клінічної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ» мали кілька таких звернень і розповіли «Львівській Пошті» три нещодавні історії порятунку дітей, які проковтнули те, що завдало шкоди їхньому здоров’ю.

Побутова хімія

Застосування засобів побутової хімії стало невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Такі звичайні речі, як засоби для прання, чищення миття… Проте нерідко ми забуваємо, що вони можуть бути дуже небезпечні, особливо для дітей. Достатньо всього лише відвернутися, і вже не важливо, чи це була неуважність, чи просто недбалість. Хімічні опіки стравоходу – одна з найтяжчих проблем у дітей.
Кілька тижнів тому дворічна дівчинка зі Львова випадково випила засіб для миття духовки. Батьки не розгубилися і відразу ж поїхали в ОХМАТДИТ. Поки тато подав машину, мама встигла добре напоїти дитину водою, що дуже допомогло мінімізувати наслідки.
Дівчинці промили шлунок, зробили ендоскопічний огляд і призначили лікування. Усе відбувалося дуже швидко. До того ж мама здогадалася захопити пляшку з-під засобу, якого спробувала дитина. Ним виявився популярний засіб для миття духовки. Тож лікарі чітко розуміли, як нейтралізувати речовину, що спричинила хімічний опік стравоходу і шлунка. 
«У нашої дівчинки все обійшлося консервативним лікуванням. Через три тижні ми зробили дитині обстеження, щоби дізнатися, чи є звуження у стравоході. Маленькій пощастило – у неї все добре, – розповідає торакальний хірург Олег Ленів. Дівчинка вже сама споживає дієтичну їжу, їй ще боляче ковтати, але динаміка позитивна, тож її уже виписали з лікарні. Медики чекають на наступні обстеження дитини. 
«Бувають випадки, коли опік глибокий, проник у м’язову тканину, тоді ми бачимо ділянки звуження стравоходу. Часом луги проникають у підслизову і м’язову тканину, але під час гастроскопії не видно, чи є там ураження, лише згодом бачимо некроз і рубець. Але тоді вже потрібні хірургічні процедури і триваліше лікування», – пояснює лікар. 
З його слів, лікувати такі опіки буває дуже складно. Навіть попри вчасну першу допомогу лікування не завжди дає бажаний результат: дитина не може навіть ковтати слину, їсти. Часто такі випадки призводять до інвалідизації, а лікування вимагає важких реконструктивних операцій. Щороку, попри всі попередження, до цієї лікарні потрапляють троє-четверо дітей з хімічними опіками стравоходу і шлунка. 
Діти, які спробували на смак агресивну речовину, можуть мати такі прояви: слинотеча, біль та порушення при ковтанні, набряк слизової оболонки губ, осиплість голосу, млявість, нудота і блювання, відмова від їжі та води, загальна слабкість, підвищення температури тіла, часте поверхневе дихання. Якщо у батьків є підозра на вживання дитиною агресивної речовини, її необхідно щонайшвидше доправити до лікарні.

Батарейка в стравоході

Також нещодавно до лікарні госпіталізували п’ятирічну дівчинку зі Стрийського району. Вона зізналася батькам, що проковтнула монету. За якийсь час її почало душити в горлі, боліти. Батьки викликали «швидку», і лікарі порадили випити протибольові препарати. Вранці батьки з дитиною звернулися до лікаря, і той порадив їхати до Львова.
«У Львівській міській дитячій лікарні дівчинці зробили рентген і скерували зі знімком до нас, в ОХМАТДИТ. На знімку видно було у стравоході стороннє тіло круглої форми. 11 липня ми прооперували дівчинку. Коли зайшли у стравохід, то зрозуміли, що вона проковтнула не монету, а батарейку: там було все чорне й обпечене», – розповів торакальний хірург Олександр Колодій.
Зі стравоходу дитини лікарі дістали батарейку розміром 25 копійок, але вона встигла спричинити опік і набряк стравоходу. Такі батарейки підходять до годинників і деяких дитячих іграшок. 
Лікарі надали дівчинці необхідну допомогу, лікування триває. Медики сподіваються на краще. Через три-чотири тижні їй потрібно буде прийти на огляд, бо саме за цей час можуть утворитися рубці, тоді дитина потребуватиме подальшого непростого лікування. 

Магнітики в кишківнику

Неприємні випадки з магнітиками останнім часом трапляються ледь не щотижня. Цього разу їх проковтнув трирічний хлопчик зі Львова. Батьки привезли його до лікарні. В дитини болів живіт, було блювання і ознаки кишкової непрохідності. Стороннє тіло лікарі побачили на рентгені – це були магнітики від популярного конструктора, які пробули в тілі дитини три доби.
Аби допомогти хлопчику, свої вміння і знання застосувала команда лікарів ОХМАТДИТу. На допомогу покликали лікаря-ендоскопіста Олега Кочеркевича із ЗУСМДЦ. Разом із лікаркою-ендоскопісткою ОХМАТДИТу Мартою Лучак він зробив колоноскопію і фіброгастроскопію. Але магнітики добре заховалися. Щоби їх дістати, довелося ухвалювати рішення про операцію. Річ у тім, що за три доби сторонні тіла потрапили зі шлунка у кишківник, спричинили кишкову непрохідність, тож дістати їх по-іншому було неможливо. Хірурги зробили лапаротомію і ентеротомію. В операційній працювали хірурги Богдан Мальований, Роман Стеник, Олег Содома, Тарас Пацюрко, анестезіолог Анна Хованська, медсестри Іванна Крет і Оксана Кузишин. Зараз хлопчик почувається добре, його вже виписали додому.

Безпека дитини: поради МОЗ

Що ковтають діти і чим це загрожує

1. Кнопкоподібні літієві батарейки. Їх широко використовують як елементи живлення у багатьох предметах побуту та іграшках. Потрапляючи до травного тракту, батарейка за короткий проміжок часу нагрівається до температури понад 100 градусів. Через це з неї витікає електроліт, що призводить до тяжких опіків та виразок слизових оболонок.
2. Дитячі конструктори, які часто містять багато маленьких високопотужних магнітів. Органи (шлунок, кишківник), які є між магнітами, зазнають дії високого тиску внаслідок притягання магнітів один до одного. Після чого виникає порушення кровопостачання в цій зоні, некроз стінки або кишкова непрохідність. У такому випадку дитина потребуватиме складної операції.
3. Популярні сьогодні гідрогелеві кульки, які широко використовують для інтер’єру, прикрас для рослин, коли потрапляють у шлунок, можуть значно збільшуватися в об’ємі та призводити до кишкової непрохідності. Таку ж небезпеку становлять всі суперпоглинаючі об’єкти, які швидко розбухають у воді.
4. Безоари – це сторонні тіла, що формуються при постійному ковтанні деяких речовин натурального або штучного походження, які поступово накопичуються в шлунку. Вони можуть формуватися від кількох днів до невизначеного проміжку часу і досягати дуже великих розмірів, а навіть заповнювати весь об’єм шлунка. Зі збільшенням розміру безоару в шлунку з’являються біль і тяжкість, а також виникає зниження апетиту, нудота і блювання, втрата ваги. Великі безоари можуть спричиняти тяжкі ускладнення: кишкову непрохідність, виразкування, перфорації, кровотечі. Щоб їх усунути, знадобиться оперативне втручання.
У дітей частіше бувають трихобезоари, що виникають унаслідок так званого синдрому Рапунцель – виривання та ковтання свого або, наприклад, маминого волосся. Фітобезоари формуються внаслідок споживання великої кількості хурми та інших продуктів рослинного походження, що містять багато клітковини. Піксобезоари виникають унаслідок постійного проковтування жувальної гумки або пластиліну.
Стороннє тіло в стравоході може спричиняти слинотечу, біль за грудиною, неможливість ковтнути навіть рідину. В шлунку чи кишківнику вони, як правило, безсимптомні. При вдиханні стороннього тіла у дихальні шляхи можливе утруднене дихання, кашель. Інколи таких дітей безуспішно довго лікують від бронхіту.

Як уберегти дитину від ковтання сторонніх предметів

Звертайте увагу на вікові обмеження – не давайте маленьким дітям ті іграшки, які не передбачені для їхнього віку. Іграшки для дітей старшого віку можуть містити дрібні деталі.
Не залишайте дрібні речі у зоні доступності дитини. Зберігайте гроші в гаманцях, батарейки у шухлядах, а прикраси в шкатулках. Усе це не менш важливо, аніж постійно прибирати вдома і ховати від дітей ліки.
Не використовуйте предмети побуту (пульт від телевізора, годинники, електронні ваги тощо) для забавки чи відволікання дітей.
Якщо діти зовсім маленькі, постарайтеся не купувати додому нічого, що містить маленькі магніти, та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки.
Якщо маєте кількох дітей, спробуйте пояснити старшим, які предмети небезпечно давати малюкам. Запропонуйте відразу ховати такі речі.

Коли звертатися до лікаря

Батькам необхідно негайно й обов’язково звернутися до лікаря:
– якщо дитина проковтнула батарейку будь-якого розміру;
– один чи декілька магнітів;
– будь-яке стороннє тіло, яке спричиняє слинотечу, блювання, неможливість самостійно ковтати;
– будь-яке стороннє тіло, яке має колючу, ріжучу чи гостру будову.
Якщо припускаєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, у будь-якому випадку проконсультуйтеся з сімейним лікарем для вироблення подальшої тактики.
Якщо дитина не має скарг на самопочуття і може розповісти, що саме проковтнула, і це не батарейки, магніти чи гострі предмети, немає потреби звертатися по невідкладну медичну допомогу, але варто проконсультуватися з сімейним лікарем чи педіатром.
Проте якщо з’являються кашель, постійне слиновиділення, проблеми з ковтанням, нудота, біль у грудях, животі, проблеми з тим, щоби піти в туалет, кров у виділеннях або дитині важко дихати – потрібно терміново звернутися по медичну допомогу!
Будьте уважні, обираючи іграшки для дитини, ретельно ховайте небезпечні предмети та зберігайте дріб’язок у недоступних місцях!
Якщо дитина проковтнула засіб побутової хімії:
Найперше потрібно зателефонувати на номер 103 і чітко описати ситуацію. Оператор не тільки може скерувати машину «швидкої», а й пояснить, як діяти, чи вкаже, до якої саме лікарні потрібно звернутися, якщо ви вважаєте, що самостійно зможете швидше доправити дитину в медзаклад, адже в таких випадках швидкість має значення.
До приїзду працівників швидкої допомоги потрібно дати дитині випити води або молока, сорбент. Спробувати промити звичайною водою ротову порожнину. В жодному разі самостійно не потрібно викликати блювання у дитини – це може спричинити повторне ураження тканин!
Візьміть зі собою засіб, який проковтнула дитина, або сфотографуйте етикетку, це дасть змогу медикам діяти ефективніше – так вони знатимуть напевно, як можна нейтралізувати речовину.
Нагадуємо, що оцет, капсули для прання, засоби для манікюру, очищення труб, плит, прання мають бути недосяжними, якщо вдома є малюк!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8843 / 1.66MB / SQL:{query_count}