ЄС схвалив застосування вже третьої вакцини від коронавірусу

Вакцинація в Україні розпочнеться 15 лютого, - Віктор Ляшко заступник міністра охорони здоров’я - головний санітарний лікар

Європейське медичне агентство (EMA), яке займається оцінкою ліків, зокрема сертифікацією вакцин, оголосило про те, що рекомендує Європейській комісії (ЄК) надати ринкову авторизацію в країнах Європейського Союзу (ЄС) шведсько-британській вакцині AstraZeneca. Відтепер її можуть офіційно застосувати в 27 країнах ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії, які входять до Європейського економічного простору. Досі в ЄС офіційно були схвалені лише дві вакцини – Pfizer/BioNTech та Moderna. AstraZeneca застосовували лише у Великобританії, яка 31 січня 2020-го внаслідок Brexit вийшла зі складу ЄС і відтоді керується виключно власним законодавством.

300 мільйонів + 100 мільйонів

При цьому ЄК погодила контракт на форвардні закупівлі вакцини з компанією AstraZeneca ще 14 серпня 2020 року. Згідно з ним, країни-члени ЄС дістали змогу закупити 300 млн доз вакцини з можливістю додаткової закупівлі ще 100 млн. Ця угода передбачає також можливість для країн-членів ЄС передавати цю вакцину третім країнам із середніми або низькими доходами, або спрямовувати їх в інші країни ЄС.
«Сукупні результати чотирьох клінічних випробувань у Великобританії, Бразилії та Південній Африці засвідчили, що вакцина AstraZeneca є безпечною та ефективною у профілактиці COVID-19 у людей віком від 18 років. У цих дослідженнях брали участь загалом близько 24 тис. людей. Половина отримала вакцину, а половині зробили контрольну ін’єкцію, або плацебо», - йдеться в повідомленні Європейського медичного агентства.
EMA зазначає, що базувало підрахунок ефективності вакцини на результатах дослідження у Британії та Бразилії. В двох інших дослідженнях у Південній Африці, де широко поширений специфічний мутований штам вірусу, було менше шести випадків COVID-19 у кожному, що було недостатньо для вимірювання профілактичного ефекту вакцини.
Окрім того, оскільки вакцину слід вводити у вигляді двох стандартних доз, а другу дозу слід вводити між четвертим та 12-м тижнями після першої, агентство зосередилося на результатах із залученням людей, які отримували цей стандартний режим. «Вони показали на 59,5% зменшення кількості симптоматичних випадків COVID-19 у людей, яким вводили вакцину в порівнянні з людьми, яким давали контрольні ін’єкції. Це означає, що вакцина продемонструвала приблизно 60% ефективності в клінічних випробуваннях», - зазначили в ЕМА. Як зазначається, побічні ефекти, пов’язані із вакцинацією, такі як біль у місці щеплення, головний біль, слабкість та ознаки застуди, - є м’якими, і не тривають більше кількох днів після вакцинації.
Більшості учасників цих досліджень було від 18 до 55 років. Поки що недостатньо результатів серед старших учасників (старше 55 років), щоб навести дані про те, наскільки ефективно діятиме вакцина в цій групі.

Новий претендент - Novavax

Тим часом американська компанія Novavax оголосила, що її вакцина проти COVID-19 продемонструвала ефективність у майже 90% під час випробувань, проведених у Великобританії. Як повідомили в компанії, її вакцина діє і на нові штами коронавірусу, але ефективність проти специфічного штаму, виявленого у Південній Африці, є значно меншою.
Як повідомляє агентство ВВС, третя стадія випробування препарату Novavax охоплювала понад 15 тис. волонтерів віком від 18 до 84 років, люди віком 65 + складали 27% групи. Водночас, за результатами випробування у Південній Африці, ефективність виявилася нижчою - 60%. Втім, за словами директора компанії, це кращий результат, ніж спершу очікували.
Відомо, що Великобританія попередньо законтрактувала у компанії Novavax 60 млн доз вакцини, що вироблятиметься на заводі в Англії. ЄК ще не має офіційно підписаного контракту з американською компанією, але попередньо домовилася про придбання 100 млн доз вакцини, із можливістю після цього додатково закупити ще 100 млн доз.

Чекаємо на 15 лютого

Вакцинація від COVID-19 в Україні може початися 15 лютого – орієнтовно тоді в Україну привезуть перші вакцини. Про це в інтерв’ю BBC News Україна заявив Віктор Ляшко, заступник міністр охорони здоров’я - головний санітарний лікар України. «Можемо сказати, що в районі 15 лютого. Десь так. Можливо і пізніше. Багато процесів на етапі узгодження, - заявив Ляшко.
На запитання, чи є ймовірність, що в лютому вакцину не привезуть і все відкладеться, Віктор Ляшко відповів наступним чином: «Наприклад, не відпустять партію, партія потрапить у ДТП, літак не вилетить через негоду. Якщо ми не отримаємо у лютому вакцину, то лише через такі от речі. Я більш ніж впевнений, що у лютому почнеться кампанія з імунопрофілактики проти коронавірусу».
Водночас головний санітарний лікар не відповів на запитання, якою саме вакциною почнуть щеплювати українців. За його словами, питання в тому, яка вакцина приїде першою - виділена в рамках ініціативи Covax, яка передається Україні безоплатно, чи та, яку Україна законтрактувала за бюджетні кошти. Нагадаємо, що наприкінці минулого року Україна уклала попередній контракт лише з однією компанією про закупівлю вакцин від коронавірусу - це китайський виробник Sinovac.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3993 / 4.01MB / SQL:{query_count}